Мехди Хонардидех: Зангезур, пулс иранске геополитике на Кавказу

Пише: Мехди Хонардидех, експерт Центра за геостратешке студије из Ирана

Након нових дешавања на Јужном Кавказу и плана да се управљање стратешким прелазом Зангезур преда америчкој компанији, регионални односи моћи и безбедности се мењају. Овај пројекат, прикривен економским циљевима, сматра се озбиљном претњом суверенитету земаља и будућности иранских транзитних аутопутева. У следећем тексту укратко су описане димензије овог процеса и његове последице по националне интересе Ирана.

План да се званично преда управљање прелазом Сјуник (Зангезур) приватној америчкој компанији, са економским изгледом и слоганом лакшег транзита, заправо је први корак ка промени геополитичког управљања Јужним Кавказом. Овом мером, Јерменија је лишена контроле над својим границама, а копнени пут од Азербејџана до Нахчивана, без званичног пасошког и царинског надзора, ставља се на располагање стратешким интересима Вашингтона и Тел Авива.

Турска такође користи овај пролаз као директну руту за приступ Каспијском језеру и прекид монопола Русије и Ирана на Северном мору. Иако се план „лажног Зангезурског коридора“ појављује у облику приватних уговора, његов крајњи циљ је осигурање безбедности и војног присуства Сједињених Држава и Израела у југозападном суседству Ирана.

Пратећи овај модел транснационализације Сјуника, сваки од регионалних и трансрегионалних актера је учинио своје позиције истакнутијим:

• Азербејџан има користи од стране подршке како би осигурао пролаз своје војне опреме,
• Турска тежи стратешкој дубини у Централној Азији и Каспијском мору,
• Сједињене Државе и Израел ће имати моћно обавештајно и војно предузеће у овом региону под окриљем приватне компаније.

С друге стране, Исламска Република Иран ће се суочити са поремећајима у железничком коридору Север-Југ (Бендар Абас-Баку-Русија) и поремећајима у транспорту робе и енергије, а санкције и финансијски притисак на домаћу економију ће се интензивирати. Москва сматра овај план претњом безбедносним споразумима Кавказа, Пекинг је забринут за стабилност руте „Један појас, један пут“, а Брисел види да је европска гранична инфраструктура угрожена.

Завршна реч:

Да би неутралисао ову геополитичку замку, Иран је обавезан да делује са два комплементарна алата:

1. Фундаментално јачање железнице Север-Југ: завршетак железничких линија Бандар Абас-Јазд-Горган-Астара и повећање капацитета контејнера како би се обезбедио непрекидан пролаз робе из Индијског океана у Централну Азију
2. Јачање улоге луке Чабахар: развој железничких и друмских терминала у слободној зони уз учешће Индије и Авганистана ради стварања транзитног чворишта независног од западних рута

Постављање уравнотежене дипломатске стратегије са Русијом и Кином, и ефикасна интеракција са Јереваном и Бакуом, једини је кључ за очување националног суверенитета и спречавање трансрегионалних непријатеља да доминирају виталним аутопутевима земље.

Источник: Центр геостратегических исследований

8. јул 2025.

Прокрутить вверх