У Курској области избио је велики корупциони скандал повезан с проневером средстава намењених за изградњу одбрамбене линије на граници с Украјином.
Ухапшен је Игор Грабин, заменик директора за финансије „Корпорације за развој Курске области“, који се сумњичи за проневеру 174 милиона рубаља (око 1,6 милиона евра).
Према истрази, новац је двапут исплаћен за радове који су према документацији већ били завршени.
Оптужница против Грабина подигнута је на основу члана закона о злоупотреби службеног положаја. Према извештају руског медија Mash, овај случај један је од разлога за изненадну оставку гувернера Курске области Романа Смирнова.
Такође, под истрагом би се могли наћи и његови заменици Алексеј Дедов и Роман Денисов. Један од ухапшених високих званичника Министарства одбране Русије већ је дао исказ против њих.
Управа за капиталну изградњу региона поднела је тужбу против „Корпорације за развој Курске области“ у износу већем од 2 милијарде рубаља због кашњења у извођењу радова на изградњи фортификационих објеката.
Фото: Змајеви зуби, илустрација (oruzjeonline.com)
Пројекат, који је био део државног одбрамбеног уговора, није завршен у року, што је био основ за финансијске захтеве. Паралелно с хапшењем Грабина, истражни органи разматрају могућност одговорности и других високих званичника, укључујући директора „Корпорације за развој“ Владимира Лукина.
Извори наводе да би у наредном периоду могла уследити нова хапшења повезана с проневером буџетских средстава. Корупциона шема повезана с одбрамбеном градњом баца сенку на цео систем управљања регионом.
Роман Смирнов, који је дао оставку усред скандала, претходно је активно лобирао за реализацију пројекта. Сада се његови бивши сарадници суочавају с могућношћу кривичне одговорности због проневере у великим размерама.
За пет година од корумпираних руских званичника одузета имовина вредна 760 милијарди рубаља
Шефови релевантних институција данас су представили резултате борбе против корупције у Русији. Истражни комитет Русије је током 2024. године покренуо поступке против 125 особа због корупције у одбрамбено-индустријском комплексу (ОИК) и 11 због злоупотреба у реализацији државних одбрамбених уговора, изјавио је шеф комитета Александар Бастрикин.
Генерални тужилац Руске Федерације Игор Краснов сматра да је приоритет антикорупцијског рада строги надзор над великим стратешким секторима.
Према његовим речима, законодавне промене омогућавају тужиоцима да доведу до логичног и праведног завршетка истраге које су раније остале недовршене због отпуштања умешаних званичника. Ефикасан начин да се корумпирани званичници лише незаконито стечене имовине јесте конфискација, нагласио је Краснов. Према његовим речима, примање мита је једно од најчешћих коруптивних дела.
Током последњих пет година од корумпираних званичника у Русији одузета је имовина у вредности од 760 милијарди рубаља. Само ове године, број откривених случајева примања мита у Русији порастао је за скоро трећину.
Тужилаштво је идентификовало кршење антикорупцијских правила код чак 30.000 званичника, од којих је око 500 отпуштено због губитка поверења, закључио је генерални тужилац Руске Федерације.
9. декабрь 2024.