Наука и общество

Российско-сербский исследовательский центр-успешное продолжение научного сотрудничества между Россией, Сербией и Республикой Сербской

Пише: Остоја Војиновић

Током последње недеље новембра, тачније 26.новембра одржан је још један руско српски научни семинар, последњи у овој години.

Главна тема семинара била је отварање и рад будућег Центра за руско српска истраживања који ће на иницијативу и предлог Високе школе за државну управу и предузетништво Института за економију и државну управу Уралског федералног универзитета(ШГУП ИнЗУ УрФУ)  из Јекатеринбурга  бити отворен у овом руском граду на Уралу током децембра.

Презентацију током онлајн семинара на ову тему имао је Алексеј Константинович Кљујев, директор Школе за државну управу и предузетништво Института за економику и управу Уралског федералног универзитета, један од главних покретача и иницијатора ове идеје у сарадњи са колегама са срспких универзитета.

Алексеј Константинович Кљујев је навео које су се све активности између руске и српске академске стране, односно између Високе школе за државну управу и предузетништво Института за економију и државну управу и српских универзитета одиграле током прошле 2023. и ове 2024. тодине.

Биле су то:међусобне посете, потписивање споразума о сарадњи са два српска универзитета; заједничка истраживања и пројекти из области демографије и социологије младих; заједничке публикације; заједнички научни догађаји као што су руско-српски семинари, међународне конференције.

ШГУП ИнЕУ УрФУ и српски универзитети у периоду од маја 2023 до септембра 2024. године реализовали су : припрему и потписивање споразума о сарадњи између УрФУ и Универзитета у Источном Сарајеву и Универзитета у Бањој Луци;оснивање и покретање руско-српског научног семинара – одржано  је 5 онлајн састанака уз учешће и извештаје научника из 6 земаља на  којима су представљани  резултати научних истраживања о јавној управи, демографији, омладинској и социјалној политици;спроведена је заједничка компаративна студија о политици подршке фертилитету у Русији и Републици Српској, у припреми је заједничка публикација; суорганизација конференције ШГУП ИнЕУ УрФУ на Универзитету у Источном Сарајеву, презентације научника УрФУ са пленарним и секцијским извештајима; учешће српских колега на научним манифестацијама ШГУП-а:(X међународни научни скуп „Стратегије развоја друштвених заједница, институција и територије“ (пленарни извештај); извештај на II међународном форуму жена (који организује Влада Свердловске области); XV Уралски демографски форум (пленарни извештај); веома добра и велика заступљеност у медијима из Русије, Србије и Републике Српске који су пратили поменуте догађаје.

Будући Центар за руско-српска истраживања замишљен је и планиран као:

– међународна научна лабораторија са учешћем научника са Универзитета у Београду, Универзитета у Бањој Луци,  Института за политичке студије из Београда, других Универзитета из Србије и Републике Српске, других Института из Србије и Републике Српске;

– механизам за институционализацију постојећих активности и развој даљих научних, културних и образовних веза УрФУ са Републиком Србијом и Републиком Српском;

–  веза између Уралског федералног универзитета из Екатеринбурга (УрФУ) и других образовних организација, научних институција и културних удружења из Србије, Србије и Републике Српске која доприносе развоју руско-српских односа.

Према речима и најави Алексеја Константиновича Кљујева, циљеви Центра за руско-српска истраживања биће:Заједничко истраживање тема релевантних за обе стране на основу постојећих грантова, подношење заједничких апликација за грантове научних фондација, публикације, заједнички чланци, повећана цитираност;Међусобна провера научних радова, рад у уређивачким одборима часописа;Промовисање резултата научне сарадње у академској и стручној заједници партнерских земаља;Коорганизација међународних научних конференција; Даљи рад и развој активности руско-српског семинара;Промоција заједничких образовних пројеката.

Фото: Алексеј Константинович Кљујев

Као теме будућих заједничких упоредних научних истраживања планираних за следећу годину, Алексеј Константинович је навео:

1.Моделе јавне управе у Русији и Србији: компаративна анализа

  1. Истраживање санкција: услови, прогнозе, прозори могућности
  2. Електронска управа: дигитална трансформација односа између држава и грађани (искуство успешних пројеката)
  3. Учешће грађана у процесима доношења одлука: искуства две земље
  4. Употреба друштвених медија у јавној управи: искуство Русије и Србија
  5. Власт и комуникација: нове стратегије и алати за интеракцију са друштвом
  6. Правно уређење јавне управе у Русији и Србији
  7. Иновације у јавној управи:изгледи и изазови
  8. Волонтирање: искуство две земље
  9. Демографске студије у Русији и Србији: фертилитет, старење становништва, миграција између града и села

Овим се списак предложених тема за заједничка упоредна истраживања не завршава, већ он остаје отворен за нове теме које могу бити предложене од колега и научних сарадника са обе стране.

Поред наведеног, будући научни центар руско српских истраживања служиће и као подршка имплементацији заједничких образовних пројеката који су већ покренути:

  • мастер програм мреже „Правна подршка јавним управама“ (Одсек за јавно право ШГУП ИнЕУ УрФУ заједно са Правним факултетом Универзитета у Источном Сарајеву)
  • развој онлајн курса „Комуникације у јавно-правној сфери” (одсек за јавно право ШГУП ИнЕУ УрФУ заједно са Правним факултетом Универзитета у Источном Сарајеву)
  • Курсеви српског језика (Одсек за језике масовних комуникација, ШГУП ИнЕУ УрФУ заједно са Филозофским факултетом Универзитета у Источном Сарајеву)

Руководиоци  Центра за руско српска истраживање биће:

Татјана Валериевна Леонтејева, доктор филолошких наука, ванредни професор,шеф катедре за језике масовних комуникација УрФУ, главни и одговорни уредник часописа „Научни дијалог” (Scopus, Web of Science)  и др Синиша Атлагић, професор Факултета политичких наука Универзитета у Београду  и Факултета политичких наука Универзитета у Бања Луци, директор Центра за руске студије  на Београдском универзитету.

Фото: Ана Петровна Багирова

На руско срспком научном семинару који ће своју активност наставити у оквиру будућег Центра за руско српска истраживања након презентације Алексеја Констатнтиновича, своју презентацију имала је Ана Петровна Багирова, заменик директора за науку и иновације Школе за државну управу и предузетништво Института за економику и управу Уралског федералног универзитета.

Она је изнела и представила предлоге Школе за државну управу и предузетништво УрФу за изградњу научне сарадње са научним сарадниицима и истраживачима са српске стране наводећи  које су планиране тема , очекивани допринос научној сарадњи, као и очекивани резултати у широом спектру тема из области демографске политике, регионалних политика за смањење сиромаштва, политика у области здравствене заштите и бриге о здрављу, омладинској политици и волонтерству, ставовима младих о породици и учешћу у друштвеним активностима, истраживањима предузетничких намера студената са циљем развоја нових образовних програма о предузетништву, развоју система  државне подршке у области  науке и високог образовања, националним политикама мултикултурних земаља.

Све ове теме биће у плану рада и представљаће добар основ за истраживања током следеће године, а њихови резултати биће представљени у оквиру руско срспких научних семинара уз активно учешће научних сараднике из Русије, Србије и Републике Српске.Све наведено ће наравно бити под окриљем будућег Центра за руско српска истраживања који ће представљати неку врсту кровне институције за све научнике и истраживаче из Русије, Србије и Реублике Српске из области друштвено хуманистичких наука.

Источник: Центр геостратегических исследований

  1. декабрь 2024.
автор-аватар

About Центар за геостратешке студије

Центр геостратегических исследований-это неправительственная и некоммерческая ассоциация, основанная в Белграде на учредительном собрании, состоявшемся 28.02.2014., в соответствии с положениями ст.11. и 12. Закон об ассоциациях ("официальный журнал РС", № 1.51/09). на неопределенный срок для достижения целей в области научного исследования геостратегических отношений и разработки стратегических документов, анализа и исследований. Ассоциация разрабатывает и поддерживает проекты и деятельность, направленные на государственные и национальные интересы Сербии, имеет свойство быть юридическим лицом и внесена в реестр в соответствии с Законом. Миссия Центра геостратегических исследований гласит: "Мы строим будущее, потому что Сербия этого заслуживает: ценности, которые мы отстаиваем, были установлены на основе нашей истории, культуры и традиций. Мы держимся за то, что без прошлого нет будущего. По этой причине, чтобы строить будущее, мы должны знать наше прошлое и развивать наши традиции. Правильные ценности всегда основаны, и будущее без этого фундамента не может быть построено в правильном направлении. Во времена революционных геополитических изменений крайне важно, чтобы мы сделали мудрый выбор и приняли правильные решения. В сторону следует оставить все навязанные и искаженные идеи и искусственные побуждения. Мы твердо верим в то, что Сербия обладает достаточным качеством и потенциалом, чтобы независимо от угроз и ограничений определять свое будущее. Мы привержены сербской точке зрения и праву решать для себя свое будущее, принимая во внимание тот факт, что исторически было много проблем, угроз и опасностей, которые мы преодолели “. Видение: центр геостратегических исследований стремится стать одной из ведущих мировых организаций в области геополитики. Кроме того, он хочет позиционировать себя как отечественный бренд. Мы будем стремиться заинтересовать общественность Сербии международными темами и объединить всех, кто заинтересован в защите государственных и национальных интересов, укреплении суверенитета, сохранении териотриальной целостности, сохранении традиционных ценностей, укреплении институтов и верховенства закона. Мы будем действовать в направлении поиска единомышленников, как в отечественной, так и в мировой общественности. Мы сосредоточимся на региональном сотрудничестве и соединении связанных НПО как на региональном, так и на международном уровне. Мы запустим проекты на международном уровне для поддержки репозиционирования Сербии и сохранения территориальной целостности. В сотрудничестве с медиа-домами мы будем реализовывать проекты, ориентированные на эти цели. Мы организуем обучение заинтересованной общественности посредством конференций, круглых столов и семинаров. Мы будем стремиться найти модель для развития организации, которая также позволила бы финансировать деятельность Центра. Строим будущее вместе: Если вы заинтересованы в сотрудничестве с нами или в содействии работе Центра геостратегических исследований, пожалуйста, свяжитесь с нами по электронной почте: center@geostrategy.rs

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *