Геополитика и политика

Екстремизам и људска права

Интернет конференција „Религијски екстремизам и људска права“ окупила је посланике, стручњаке, верске и јавне личности из Русије, Немачке, Сједињених Држава, Србије и других земаља. Учесници дискусије указали су на потребу борбе против манифестација радикалних и мизантропских идеологија, истовремено подржавајући хуманистичке принципе и поштујући верска осећања грађана.

26. новембра одржана је међународна онлајн конференција „Религијски екстремизам и људска права“, посвећена проблему борбе против верског тероризма и радикализма у савременом свету. У дискусији су, посебно, учествовали посланици Бундестага из „Алтернативе за Немачку“ Валдемар Хердт и Јурген Браун, руски парламентарци Сергеј Гаврилов (Комунистичка партија Руске Федерације), Николај Земтсов (Јединствена Русија) и Иван Сухарев (ЛДПР), председник „Фондације за народну дипломатију“ Алексеј Кочетков. Дискусија је организована на иницијативу Међупарламентарне комисије за људска права, фракције Алтернатива за Немачку уз учешће Фондације за народну дипломатију за развој институција цивилног друштва, Европске хришћанске коалиције и Међународног центра за евроазијске студије.

У својој уводној речи Валдемар Хердт је изјавио да свако треба да има право на слободу вероисповести, али нико не би требало да има право да своја уверења стави изнад веровања других и да их намеће агресијом и насиљем. Према парламентарцу, од суштинске је важности да мигранти из региона стране културе, који бораве у Европи, желе да се интегришу и прихвате европске норме. То се данас не дешава увек. Подржао га је Јурген Браун, који је изнео тезу да верским радикалима треба, без одлагања, отказати гостопримство.

Иван Сухарев, први заменик председника Одбора за развој цивилног друштва, питања јавних и верских удружења, нагласио је да Русија има вековно искуство мирног суживота различитих конфесија, а Николај Земцов позвао је Русију и Немачку на ближу политичку и грађанску сарадњу и нагласио добре односе руских парламентараца са представницима странке „Алтернатива за Немачку“.

Сергеј Гаврилов, шеф Одбора Државне думе за друштвена удружења и верске организације, сматра да верски екстремизам доводи секташку субкултуру до тачке апсурда, манипулишући њеним присталицама и приморавајући их да презиру културне вредности других људи. Нагласио је да су ИСИС, исламисти у Авганистану, секта Фалун Гонг у Кини и Јеховини сведоци подједнако опасни за нашу цивилизацију. Према Гаврилову, разлоге за миграциону кризу и избијање екстремизма у Европи треба тражити у „обојеним револуцијама“ које су се догодиле у земљама Блиског Истока и Северне Африке. Посланик је изразио уверење да је неприхватљиво да државе света користе терористичке организације и верске заједнице за геополитичку борбу међусобно.

Међу учесницима конференције били су и амерички представници – бискуп Пол Мјуреи, заменик председника Одбора за верску слободу и Крис Халверсон, проповедник и учесник Коалиције округлих столова о верским слободама у свету. Они су посебно обратили пажњу на чињеницу да су верски екстремизам и радикализам феномени са којима се суочавају све земље света, укључујући и Сједињене Државе. Они верују да је најефикаснији метод спречавања терористичких напада на верској основи активан рад унутар муслиманских заједница с циљем њихове накнадне интеграције у друштва наших земаља.

Алексеј Кочетков, председник Фондације за народну дипломатију, позвао је да се обрати пажња не само на опасност од исламистичког екстремизма, он је безусловни, већ и на антихришћанске тенденције у идеологији неких десничарских радикалних група, посебно украјинског пука Азов и повезаних политичких структура.

Сви учесници онлајн конференције „Религијски екстремизам и људска права“ сагласили су се о потреби да се разне државе и цивилна друштва заједнички боре против манифестација радикалних и мизантропских идеологија, истовремено подржавајући хуманистичке принципе и поштујући верска осећања грађана.

teleskop-by.org

Са руског превела: Драгана Трифковић

29. Новембар 2020. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *