Геополитика и политика

Нови клин пројекат: Албанија ствара јаничарску државу – „Суверена држава Бекташијског реда

Дана 23. септембра 2024. године, на Генералној скупштини УН у Њујорку, албански премијер Еди Рама најавио је да земља планира да успостави суверену државу за бекташијске муслимане у главном граду Тирани.

Бекташи су значајна појава у духовном животу Албаније. Ово је муслимански суфијски ред основан у 13. веку. Он је близак шиизму, а истовремено садржи елементе хришћанства. Најлибералнија грана ислама. О степену утицаја његовог вође, поглавара Светског бекташијског реда, бабе Мондија, сведочи и то што се сматра за част имати аудијенцију код њега. А 2016. године Баба Мондија је примио папа Фрања.

Премијер Еди Рама је изјавио да жели да припадницима шиитског суфијског „Бекташијског реда“ да сопствену енклаву, сличну Ватикану, која ће се звати „Суверена држава Бекташијског реда“.

Планирана „Суверена држава реда Бекташија“ би била најмања држава на свету, која би контролисала подручје отприлике четвртину величине Ватикана (27 хектара). Предложена држава ће се налазити у јефтиној стамбеној зони на истоку Тиране.

У почетку, ред је уједињавао јаничаре Османског царства. Сви јаничари били су бекташи. Према Еди Рами, „циљ нове државе је да промовише толерантну верзију ислама“. Нова држава неће успоставити никаква рестриктивна верска правила (тј. Шеријат), алкохол ће тамо бити дозвољен, а жене неће морати да носе хиџаб.

Шеф државе биће актуелни бекташијски лидер, бивши официр албанске војске, Едмонд Брахимај (Баба Монди). Баба Монди је план назвао „чудом“ и нада се признању од стране Сједињених Држава и западних земаља.

Фото: Баба Монди, међу Бекташима је познат и као Хаџи Деде Баба (dzen.ru)

Бекташи чине око 5% становништва (2,8 милиона) Албаније, према попису из 2023. године. Дакле, присталице овог покрета чине мањину међу онима који исповедају традиционални ислам, чији удео у земљи достиже 57%.

Ако се ови планови остваре, онда ће ово бити већ трећа албанска држава и одмах ће се поставити питање признања од стране других држава и чланства у УН.

Бекташијски ред, који је основао Персијанац из Хорезма Хаџи Бекташ (умро 1271.) близак је шиизму (због поштовања Алија, зета пророка) и садржи елементе хришћанства (покрштавање). Бекташи такође читају Јеванђеље и поштују хришћанске свеце. На пример, бекташи су поштовали православног светитеља Козму Етолског (1714-1779) због његових пророчанстава, у којима је предвиђао све невоље савременог света, појаву авиона, аутомобила, моћног оружја и катастрофе које ће западна цивилизација. донети човечанству.
Мустафа Кемал (Ататурк) је протерао бекташијски ред из Турске, након чега су се настанили у Албанији. Дакле, 1925. године, након што је Кемал Ататурк дошао на власт у Турској, део бекташијске заједнице био је приморан да напусти Турску и пресели се у Албанију, где су званично признати. Сада, према неким проценама, у свету живи између 7 и 20 милиона Бекташија, углавном у Албанији, Турској, Северној Македонији, Косову и Босни.

Како је албански премијер Еди Рама изјавио на Генералној скупштини УН, приликом стварања суверене државе за бекташе, Албанија делује у оквиру своје политике умерености, толеранције и мирног суживота свих вера.

Фото: Бекташи у Тирани 

Бекташи нису баш муслимани. Ово је суфијски ред који комбинује поглед на свет ислама, хришћанства, па чак и будизма. Родно место суфизма и бекташијске идеологије је Иран. Постоји мишљење да су у почетку све прве Османлије биле суфије – бекташије, а тек у 16. веку државни сунитски ислам постаје доминантан у Османском царству.

Бекташи су осудили насиље над Јерменима.

Речи њиховог духовника о Русији и Русима: „Лава Толстоја сматрамо бекташом. И сигурни смо да је такав био. И када сам прочитао „Ход кроз муке“ Алексеја Толстоја, видео сам аналогије са својом унутрашњом потрагом“.
Ипак, верујемо да је ред Бекташи најтајновитији и најутицајнији суфијски ред на свету. Штавише, постоји нека контрадикција у речима и делима. Ред је финансирао Хитлера. Иако можемо да претпоставимо да је ово део плана за борбу против модерне канибалистичке цивилизације.

Из бекташијских заповести: Не постоји ниједна нација или народ који је виши од своје врсте.

Филип Гардинер, британски писац, у својој књизи „Тајна друштва“ из 2007. године скренуо је пажњу на везу између Бекташијског реда и немачког нацизма. Веза између Хитлера и Бекташијског реда успоставља се кроз личност Рудолфа Глауера, који је ушао у историју као барон Рудолф фон Себотендорф. Имагинарни барон је дошао у контакт са бекташима преко масонских ложа. И ту лежи одговор на одређену загонетку. Писали смо да су управо темплари започели оснивање масонских ложа. Истовремено, темплари су првобитно били повезани са суфијама.

Бекташије једни другима честитају Божић. И на Васкрс долазе у цркву и узвикују „Христос Воскресе!”
Имају и нешто попут обреда крштења.

Извор: Албания создаст янычарское государство – «Суверенное государство ордена Бекташи». | Путь Востока. | Дзен (dzen.ru)

Превод са руског: Центар за геостратешке студије

22. октобар 2024.

Упутнице:

Гюль Баба (отец роз) Орден Бекташи и деревянный меч Фаттиха Мехмеда. Годовщине падения Константинополя посвящается. | Путь Востока. | Дзен (dzen.ru)

Бекташи: «Турция виновата в пролитой крови невинных армян!» (regnum.ru)

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *