Геополитика и политика

Предраг Аранђеловић: Vox Populi – Vox Dei

Пише: Предраг Аранђеловић, историчар

С почетка и током деведесетих година и обнове вишестраначја у Србији виђенији интелектуалци, за њима и страначки прваци, истицали су да је најважније национално питање у Србији, заправо, демократско питање. То је било необично а посебно неразумевајуће за шире становништво због „ратова у окружењу“, како се тада говорило, у којима „Србија није ни учествовала“. Међутим, иако се због поменутог неразумевања и након распада ДЕПОС-а и завршетка ратова у другој половини деведесетих демократско питање као кључно национално не истиче, данас са ове дистанце ти великани политичке мисли које су међу нама живели пре мање од пола века и имали храбрости да свој став јавно изнесу су имали потпуно право.

Резултати деведесетих по државу Србију су толико катастрофални да сваки осврт на друштвене прилике тога времена буде интензивну нелагодност. Последњу декаду 20. века неки ирационално тумаче усудом, други утицајем страних сила, ретка али гласна су мишљења да на овим просторима живе примитивни народи који су деценијама иза леђа држали нож да би га са посебном страшћу братски забили другима у утробу.
Са десне стране без критике и са доста оправдавања се чак глорификовала национална политика. Било заиста великих искушења али још већих промашаја. Неко ће помињати и рат санкције, али историјско искуство нам говори да демократија може бити саставни део политичког живота када је цела држава била на воловским колима. Ти националистички, антиглобалистички, антилиберални гласови већ деценијама проповедају да је демократија систем у коме три идиота могу да надгласају два генија. Јасно је да је један од та два генија у суштини онај који то проповеда а други сведок да је овај први геније. И данас они отворено говоре да немају нимало поверења у демократију али Бога моле да се народ сада „пробуди“ и да последњи суд о Косову и Метохији и однесе превагу. Са једне стране им је одговарала чврста рука док та иста рука није очигледно постала спремна да стави потпис на косовску независност.

Та врста национализма невиђено у Србији до почетка деведесетих је један хибрид, заправо Франкенштајн настао у ординацији тајне службе у коме су све могуће десне идеје скупљене у једно најчешће без логичке везе међу њима.
Оно што је толико убијало жељу народну да у своје руке преузме одговорност за сопствене животе, друштво и државу јесте и систем који је наизглед био демократски али у коме су наследници власти из времена једноумље за све лоше у овој земљи кривили демократију уз речи „Ето, хтели сте демократију, и добили сте је“, тако скривајући своју неспособност, неодговорност и нечасне намере и кривицу за то пребацивали на народ, посебно онај део који се противио таквој политици. Заправо, улога грађанина у политичком животу и његов утицај на сопствену судбину свео се индоктринацију и безусловно и некритичко праћење једног јединог исправног пута.

Данас би коначни глас народни био најлековитији пут којим би држава пошла. Када са једне стране имамо величање које као код римских царева готово прелази у деификацију, чија је божанска реч неприкосновена, а са друге према свим истраживањима, чак и оних који су наклоњени независности Косова и Метохије, 4/5 грађана чији се глас противи „божанственом“, једини излаз је повратак суверенитета у руке оних којима припада а којима је на силу отуђена.
Током велике друштвене и политичке кризе 96/97. године након локалних избора, патријарх Павле који је непрекидно позивао на мир да би се по избегло крвопролиће, стао је отворено уз свој народ позивајући се на стару римску изреку да је глас народа, заправо глас Божији (Vox populi, vox Dei). Данас је више него потребно да глас народни одлучи.

19. април 2023. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *