地缘政治而政治

Да ли је Саудијска Арабија изгубила веру у САД?

 Пише: Милош Здравковић

Једна од кључних реченица, на конференцији за новинаре америчког председника Барака Обаме у Кемп Дејвиду прошле недеље, јасно илуструје јаз између Вашингтона и његових савезника на Арапском полуострву, када је у питању политика према Ирану.

“Дали смо (нашим савезницима) наше најбоље анализе огромних потребама да са Ираном развијемо посебне односе, да развијемо економску сарадњу на знатно виши ниво, како би пре свега побољшали квалитет живота у самом Ирану”, рекао је председник Обама, упитан да ли је забринут да ће Иран да искористити новац добијен попуштањем санкција за своје зле циљеве у региону. (Извор ББЦ)

 Заједнички став Заливских( али и Израелских вођа) лидера је да је америка наивна у погледу намера владе у Техерану .

Зато не чуди након нуклеарних преговора, а потом и споразума са Ираном, што се политичке елите у Вашингтону тешко придржавају договорених позиција, у страху од арапских земаља у односима вис-а-ви са Ираном.

У Кемп Дејвиду, шест земаља Савета за сарадњу у Заливу добило је уверавања да ће америчко вођство у Вашингтону изнад свега чувати њихова леђа, обећавши знатно виши ниво војне сарадње и савезништва. Остаје кључно питање како ће Вашингтон да се ангажују на регионалној стратегији да сузбије утицај Ирана -јер ништа не може да премости оно што су у суштини супротстављени светски ставови. 

Савет за сарадњу у Заливу

• Шест чланова: Саудијска Арабија, Кувајт, Уједињени Арапски Емирати, Оман, Катар и Бахреин

• Формиран је у мају 1981. године у односу на позадину Исламске револуције у Ирану и иранско-ирачког рата (писали смо у „Шта се заиста дешава на Блиском Истоку“)

• Безбедност је главно питање за Савет за сарадњу у Заливу, али проналажење колективне формуле која задовољава све државе чланице је изазов

(Глобал Ресеарцх)

Војна и финансијска перспектива

Званичник УН-а, представник Велике Британије, проценио је да је Иран потрошио више од 35 милијарди долара на потпору влади у Сирији од почетка сукоба.

Званично, раније овог месеца, Сирија и Иран су разговарали о 1 милијарди кредита за помоћ влади Башара АЛ Асада, другу кредитну линију од 2013. године.

Арапске земље препознају напоре Ирана да прошири свој регионални утицај као операције финасијско, војне подршке.

Када су у питању војни буџети, Саудијска Арабија и земље Залива су у милијардама долара испред Ирана. Користећи ту чињеницу, влада у Ријаду сада покушава да растегне „фронт“ и тражи изазов Јемену, како би пре свега олакшала ипак лимитирани буџет Техерана.

Ипак, једна од кључних тачака нуклеарних преговора је ослобађање Иранске готовине од око 100 милијарди долара, замрзнутих у западним банкама. Високи званичници Саудијске Арабије изражавају дубоку забринутост због ове чињенице, упозоравајући да ће власти у Техерану( које не крију безрезервну подршку Асаду) део тог новца упумпати у рат у Сирији и у подршку Хезболаху у Либану, те да ће њихова стратегија са ратом у Јемену постати бесмислена.

Губитак стрпљења

Усмеравање пажње на Јемен, имало је за циљ да се фронт прошири, и тако ослаби ионако натегнути( војно и економски) Иран, као и да се покаже одлучност главном савезнику и покровитељу, влади у Вашингтону на вољу и способност да се Иран обузда и победи, пре свега на ратишту у Сирији.

Након година спровођења неусклађених политика, Саудијска Арабија данас делује координисано са Катаром, Турском и Јорданом пре свега на значајнијој потпори побуњеницима супротстављеним председнику Асаду, а то је брзо пропраћено значајним добицима на терену у последњх неколико недеља, нарочито на северу Сирије, на граници са Турском.( Писали смо о ситуацији у идлибу у „Шта се заиста дешава на Блиском Истоку“).

Стратегија је срачуната на то да се промени однос снага на бојном пољу, те да се Иран примора да се одрекне Башара Ал Асада и напусти Сирију и тамошње Шиитско становништво.

Ипак постоји још један „велики играч“ који је заинтересован за опстанак Асадове владе, а то је Руска федерација, која је до сада небројано пута спречавала доношење анти Сиријских резолуција у савету безбедности УН, те упорно понављала да се не слаже са опцијом да побуњеници победе.

Имајући ове чињенице у виду, председник Обама је оклевао да директно нападне владу у Дамаску, те је у склопу тражења мирнодопског решења покренуо нуклеарне преговоре са Ираном. Чини се да је Саудијска Арабија, али и Турска изгубила стрпљење за потезе владе у Вашингтону, те су чврсто решене да промене политички статус кво на Блиском Истоку и иду у правцу стварања тектонских поремећаја у региону.

Сама чињеница да Саудијска Арабија никада није водила директан рат, спољнополитички аналитичар Руссиа Тодаy, описује као дринк дривинг, и да ће ова тест вожња показати да ли ће влада у Ријаду постати озбиљан регионални војни и коалициони лидер или ће отворити Пандорину кутију која ће угрозити власт породице Ал Сауд и будућност саме Саудијске Арабије.

Објављено на порталу Време је 25. маја 2015. године

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注