国防和安全

Ужас у функцији мира, Хирошима и Нагасаки

Пише: Милош Здравковић

 

Пројекат „Менхетн“ најважнији је подухват Сједињених Америчких Држава у Другом светском рату, а највећи и најскупљи научни искорак свих времена. Ради се о изради прве атомске бомбе. Научници се са сетом сећају тих дана, док су грађани били ужаснути. Данас је 70 година од бацања прве атомске бомбе на Хирошиму.

Вођа пројекта био је научник Роберт Опенхајмер, пореклом Немац, оснивач катедре за теоријску физику на Универзитету Беркли у Калифорнији. Циљ пројекта, према концепту тадашњег америчког председника Френклина Рузвелта, био је израда атомске бомбе пре него што то успе Хитлеровој Немачкој. Сарадници су представљали спектакуларну екипу бриљантних умова тога доба, са свих меридијана, а иронично је то да је међу њима било највише Немаца. У том тиму су били и нобеловци Енрико Ферми, Нилс Бор, Алберт Ајнштајн и Ханс Бете. У Лос Аламосу (Њу Мексико), где је био смештен научно-истраживачки центар, живело је 6.000 научника са својим породицама. У лабораторијама широм САД је на пројекту „Менхетн“ радило више од 125.000 људи. А како је све почело…

Месец дана пре почетка Другог светског рата, Алберт Ајнштајн је написао писмо председнику САД Френклину Рузвелту, којим је умногоме утицао на стварање атомске бомбе. Ајнштајн, осведочени пацифиста који је побегао из нацистичке Немачке, сазнао је да су тројица физичара у Берлину, предвођени нобеловцем Wернером фон Хајзенбергом, на прагу стварања оружја које ће из корена променити однос снага у рату. Према његовим речима, немачки научници успели су да нуклеарном фисијом успешно „поцепају“ атом уранијума.

Реакција која је уследила ослободила је непојмљиву количину енергије, идеалну за стварање моћног оружја. „Једна бомба овог типа, уколико је бродом допремите у непријатељску луку, може без проблема да уништи читаво пристаниште и велики део околне територије“, писао је Ајнштајн Рузвелту. Две године касније, после неколико писама упорног Ајнштајна, САД су започеле сада већ чувени „Пројекат Менхетн“ – план стварања атомске бомбе. Остатак приче сви знају. САД су 6. и 9. августа 1945. бацили две атомске бомбе на јапанске градове Хирошиму и Нагасаки. У првом удару страдало је 80 хиљада људи, док је у другом живот изгубило 40 хиљада. Велики број који је „преживео“ експлозију, умро је од тровања радиоактивним зрачењем. До данашњег дана то су једине две бачене бомбе у историји ратовања, мада експерименти никада нису обустављени. Морални аспект употребе атомског наоружања је и даље контраверзан, а сматра се да његово поседовање представља у ствари фактор одвраћања друге стране од евентуалног коришћења.

Мање је позната чињеница да Wернер фон Хајзенберг није био нациста, односно да је са својим тимом заправо трошио време Хитлеру, док се рат не оконча. Због тога је касније у СР Немачкој био третиран са свим почастима и пример је научника који је радио за време Хитлера, али свој интегритет није укаљао.

ПРВА „ПЕЧУРКА“

Пројекат „Менхетн“ је за америчку владу имао апсолутни приоритет. Ресурси су били практично неограничени. Све је почело 1940. са буџетом од 6.000 долара, а пет година касније су трошкови износили већ две милијарде долара. При томе треба напоменути да је вредност тадашњег долара са данашњим неупоредиво већа. Био је то најскупљи пројекат у историји човечанства. За седиште пројекта изабран је Лос Аламос у Новом Мексику. Лос Аламос је био и место на коме је оружје требало направити и тестирати. Задатак је био да се на основу свих расположивих научних резултата о обради уранијума и плутонијума направи оружје које функционише.

Шеснаестог јула 1945. све је било спремно. Тај дан је одређен за пробу атомске бомбе. За тест је одабрано пустињско стрелиште „Wхите Сандс Миссле Ранге“, удаљено 200 миља од Лос Аламоса, а при томе велико колико и Пенсилванија. Сведоци прве атомске експлозије говорили су да су фасцинирани лепотом атомске печурке и светлошћу експлозије. На самом месту експлозије од огромне температуре пустињски песак се претворио у стакло. Експлозија се чула у три различите америчке државе и није могла да се сакрије од јавности, иако је то био првобитни план. Људи из удаљених крајева су се јављали, тврдећи да су видели ново Сунце.

У међувремену је нацистичка Немачка била побеђена, Други светски рат трајао је још само са Јапаном. Само месец дана после тестирања, 6. августа 1945. и 9. августа 1945. године, Американци су бацили атомске бомбе на Хирошиму и Нагасаки. Многи научници који су радили на пројекту „Менхетн“ су за то сазнали преко радија – и били изненађени. Одлука о бомбардовању је и дан данас контраверзна, иако је многи оправдавају. Како год било, после друге бомбе Јапан је потписао безусловну капитулацију.

Монопол САД над поседовањем атомске бомбе није дуго трајао, јер је Совјетски Савез детонирао своју прву термо-нуклеарну бомбу у августу 1949. године, под руководством нуклеарног физичара и каснијег дисидента Андреја Сахарова. Данас девет земаља поседује нуклеарно оружје. То су САД, Русија, Израел, Пакистан, Индија, Кина, Француска, Велика Британија и Северна Кореја. Русија и САД имају највише нуклеарних глава. У доба Хладног рата, током „Кубанске кризе“ мало је фалило да бомбе поново буду употребљене, али се данас сматра да је опасност од коришћења атомског оружја релативно мала. Када би једна земља употребила атомско оружје, то би изазвало контра-реакцију, која би деловала погубно на целу планету Земљу. Бомбе су сада моћније него икад, а њихово истовремено коришћење би трајно пореметило климу – можда изазвало ново ледено доба, а вероватно довело човечанство на ивицу истребљења.

6. август 2015.

 

提交人的头像

关于Центар за геостратешке студије

中心的地缘战略研究是一个非政府和非营利协会成立于贝尔格莱德成立大会举行28.02.2014. 按照规定的技术。11. 和12。 法律协会联合会("官方公报Rs",没有。51/09). 无限期的时间,以实现的目标在科学研究领域的地缘战略关系和准备的战略文件、分析和研究。 该协会开发和支持的项目和活动旨在国家和国家利益的塞尔维亚,有的状态的一个法律实体和在登记册登记在按照法律的规定。 特派团的中心的地缘战略研究是:"我们正在建设的未来,因为塞尔维亚应得的:价值观,我们表示的建立,通过我们的历史、文化和传统。 我们认为,如果没有过去,没有未来。 由于这个原因,为了建立未来,我们必须知道我们的过去,珍惜我们的传统。 真正的价值是直接地,且未来不能建立在良好的方向,而不是基础。 在一个时间破坏性的地缘政治变革,至关重要的是作出明智的选择和做出正确的决定。 让我们去的所有规定和扭曲思想和人工的敦促。 我们坚定地认为,塞尔维亚具有足够质量和潜力来确定自己的未来,无论威胁和限制。 我们致力于塞尔维亚的地位和权利决定我们自己的未来,同时铭记的事实,即从历史上看已经有很多的挑战、威胁和危险,我们必须克服的。 " 愿景:本中心的地缘战略的研究,希望成为一个世界领先组织在该领域的地缘政治。 他也希望成为当地的品牌。 我们将努力感兴趣的公众在塞尔维亚在国际议题和收集所有那些有兴趣在保护国家利益和国家利益,加强主权、维持领土完整,保护传统价值观、加强机构和法治。 我们将采取行动的方向寻找志同道合的人,无论是在国内和全世界的公众。 我们将重点放在区域合作和网络的相关非政府组织、在区域一级和国际一级。 我们将启动项目在国际一级支持重新定位的塞尔维亚和维护领土完整。 在合作与媒体的房子,我们将实施的项目都集中在这些目标。 我们将组织的教育感兴趣的公众通过会议、圆桌会议和研讨会。 我们将试图找到一个模型,用于发展的组织,使资助活动的中心。 建立一个共同的未来: 如果你有兴趣与我们合作,或帮助的工作中心的地缘战略研究中,请通过电子邮件: center@geostrategy.rs

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用 * 标注