Мехди Хонардидех: Анализа Нетанјахуове посете Сједињеним Државама

Пише: Мехди Хонардидех, експерт Центра за геостратешке студије из Ирана

Путовање израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа у Вашингтон је његово треће путовање у Сједињене Државе током другог Трамповог председничког мандата и веома је значајно. Регион са нестрпљењем очекује резултате Нетанјахуове посете Вашингтону. Путовање Бенјамина Нетанјахуа у престоницу САД дешава се у време када је израелски режим ангажован у невиђеним домаћим и спољним кризама. Нетанјаху је окружен поплавом домаћих криза у окупираној Палестини. Његово суђење је у току и многи верују да ће вероватно бити осуђен. Поред свега овога, многи аналитичари и политички покрети у окупираној Палестини сада сматрају Нетанјахуа и његов низ екстремистичких савезника ентитетима који су суочили Израел са мноштвом проблема и криза и значајно ослабили његов домаћи, регионални и међународни положај. Путовање, које је почело са закашњењем због коалиционих тензија, илуструје дубину кризе легитимитета у структури моћи у Тел Авиву. У сржи путовања, историјска напетост између секуларних и верских струја око закона којим се 63.000 харедија ослобађа војне службе достигла је врхунац. Званична статистика показује да се само 150 од 3.000 харедијских регрута одазвало служби, статистика која не само да открива друштвени јаз већ и немогућност режима да надокнади мањак војног људства од 40 процената након 30 месеци неуспешног рата у Гази.

Стратешки циљеви овог путовања могу се пратити кроз три главне осе:

Прво, покушај активирања „механизма окидача“ у иранском нуклеарном досијеу и добијање дозволе за напад на нуклеарна постројења.

Друго, координација са Белом кућом ради прекида ћорсокака у Гази предлагањем „привременог шестомесечног прекида ватре“.

Треће, редефинисање безбедносних једначина региона са планом формирања „регионалног НАТО-а“ који се састоји од савезничких арапских земаља. Међутим, реалност на терену, укључујући ирански ракетни напад на базу Ал-Удеид у Катару, довела је до већег опреза у безбедносним прорачунима Вашингтона.
Што се тиче Ирана, постоји могућност да ће Нетанјаху натерати Трампа да не чини никакве уступке Техерану у будућим разговорима између Ирана и САД. Утицај Израела на америчку владу и блискост између Нетанјахуа и Трампа су неоспорни. Дванаестодневни рат је показао да је Америка у сваком случају на страни Израела. Зато треба сачекати исход разговора између њих двојице о Ирану. Један од ретких догађаја Нетанјахуовог путовања у Вашингтон јесте да га је пратио амерички амбасадор у Израелу. Ова пратња из Израела на америчко тло показује да САД јачају Нетанјахуову позицију унутар Израела. Из ове тачке можемо видети да су САД отвориле простор за авантуру Бенџамина Нетанјахуа и требало би да очекујемо догађаје у блиској будућности који произилазе из пратње Израела и САД.
Твит Беле куће, у којем се понављала реч „борба“ уз слику Трампа и Нетанјахуа, а који је објављен након овог састанка, показао је да режим и Сједињене Државе, упркос победничком ставу који су заузеле, нису постигле ниједан од својих циљева у региону, па морају да наставе да се боре. Такође је послао поруку израелској страни да ако и даље желе подршку Сједињених Држава, морају да се боре и покушају да је добију.

Међутим, будућност ционистичког режима је обавијена неизвесношћу. Вероватно су разматрани могући војни сценарији, од ограниченог напада на Либан уз америчку ваздушну подршку до копнене операције великих размера са делом терористичких милиција које живе на границама Ирака и Сирије према Ираку или чак Ирану, јер тренутна ситуација режима подсећа на заглављивање у мочвари бројних грешака у региону.

У међувремену, Нетанјахуове симболичне тврдње о „промени мапе Блиског истока“ не само да нису успеле да сакрију кризу домаће легитимности, већ су и разоткриле дубок јаз између званичног дискурса и стварности на терену. Упркос тврдњама да управља кризом, Вашингтон је такође подстакао регионалну нестабилност својом политиком „контролисане ескалације“, фактора који је све више везивао будућност ционистичког режима за сложене једначине великих сила и непредвидиве регионалне развоје.

Сада, у овим околностима, Нетанјаху намерава да обезбеди неопходне услове да добије више уступака од Хамаса кроз консултације са Трампом, а заузврат да Трампу да кредибилитет успостављања прекида ватре у форми рата у Гази. Из ове перспективе, Нетанјаху у Сједињеним Државама покушава да што више ојача интересе окупационог режима у прекиду ватре са Хамасом кроз политичко преговарање. Ово се дешава док су извори Хамаса недавно открили да је Из ал-Дин Хадад, тренутни вођа Хамаса у Појасу Газе, рекао да Хамас нема више од две опције: или частан споразум о прекиду ватре или рат до мучеништва. Агенда која показује колико је тежак Нетањахуов пут ка остварењу његових циљева.

Source: Center for Geostrategic Studies

10. јул 2025.

Scroll to Top