Geopolitics and politics

Драгана Трифковић: Самит Путина и Бајдена у Женеви је први корак ка успостављању нормалних дипломатских односа Русије и САД

Драгана Трифковић за Федерални часопис РФ „Персона Страны

Самит Путина и Бајдена у Женеви је први корак ка успостављању нормалних дипломатских односа Русије и САД, који су протеклих година нарушени. Није било за очекивати да први састанак резултира постизањем конкретних резултата, али је изузетно значајно да је до њега дошло.

Сматрам да је само по себи то велики дипломатски успех Русије која води веома конструктивну и мултивекторску спољну политику.

САД су иницирањем самита Путин-Бајден превазишле досадашњи приступ у односу ка Русији који се базирао на говору претњи и политици санкција. По мом мишљењу, САД су схватиле да нису у могућности да    разговарају на тај начин са Русијом, иако смо од председника Бајдена чули изјаву да планира на самиту да разговара са позиције силе. Очигледно је да на преговорима није заузео такав став, јер смо добили потврду обе стране да су разговори били конструктивни и да су се водили уз међусобно уважавање.

Тиме је Русија потврдила свој статус велике светске силе у мултиполарном светском поретку, са којом друге велике силе могу да разговарају на равноправним основама.

Највећи успех одржаног самита је заједнички став руске и америчке стране о томе да до нуклераног рата не сме да дође. С обзиром на повећане тензије у свету, заоштравање у међународним односима и многобројне регионалне конфликте, претње од избијања великог сукоба су крајње опасне по људску цивилизацију.

Такође, важно је да разговори о стратешкој међународној безбедности буду настављени између Русије и САД, што је и договорено на самиту. Председници Русије и САД су се сагласили да покрену комплексни и свеобухватни дијалог о стратешкој безбедности.

Након самита први конкретни корак ка нормализацији дипломатских односа биће повратак амбсадора у Вашингтон и Москву, око чега је такође постигнут договор.

Председник Путин је пре самита дао низ интервјуа америчким медијима у којима је на врло аргументован начин објаснио руске позиције. У западном медијском простору постоји много дезинформација које гледаоце и читаоце усмеравају ка доношењу погрешних закључака. Отворени и директни разговори о свим питањима, могу такве оклности да побољшају. 

Коначно на самиту је било дискусије и о темема око којих две стране нису могле да се сложе. Ради се о погрешном интерпретирању и виђењу теме људских права. Амерички председник је поставио питање о стању људских права у Русији, осврћући се на један изолован и специфичан случај Алексеја Наваљног. 

С друге стране председник Путин је поставио питање да ли Русија треба да дозволи упад вансистемске опозиције у државне институције као што се десило у Вашингтону 6. јануара, после чега је вишестотина лица ухапшено. Такође, поставио је питање одговорности америчке стране у нападима на цивиле у Ираку и Авганистану, што је директно кршење основних људских права.

Политика двојних стандарда је постала непримењива, а процеси који су пред нама водиће ка повратку у оквире међународног права. То је веома важно за цео свет који и даље у великој мери почива на договорима насталим након Другог светског рата, које су западне силе након пада Берлинског зида почеле да злоупотребљавају.

Све у свему, руски председник је деловао далеко непосредније у разговору са новинарима где је аргументовано и стрпљиво одговорио на сва питања. На мене јe највећи утисак оставила чињеница да смо на конференцији за новинаре руског председника могли да чујемо питања и новинара из CNN и BBC, јер је руска страна прихватила акредитације новинара из свих агенција. С друге стране на конференцији за новинаре америчког председника могли смо да чујемо питања само на енглеском језику. То доста говори о принципима слободе говора и поштовања права о којима америчка страна доста говори али их не реализује у пракси.

Руски председник је заступао интересе Русије на највишем нивоу и на врло достојанствен начин, што је за сваку похвалу.

25. јун 2021.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *