Geopolitics and politics

Драгана Трифковић: Запад користи и Србију и Косово као оружје против Русије

Драгана Трифковић за азербејџански GLOBALinfo

На територији Косова и Метохији је поново дошло до ескалације сукоба између српског становништва и сепаратистичких косовских власти. Услови у којим Срби на Косову и Метохији живе су неприхватљиви. Наиме они су изложени континуираној тортури која се над њима спроводи. За то највећу одговорност сносе међународни фактори који контролишу ову територију, у првом реду КФОР односно НАТО. Неопходно је подсетити да је 2004. године у присуству КФОР-а извршен погром над српским становништвом. За то су косовски Албанци имали одобрење од Запада.

Независно Косово је пројекат САД, које већ годинама покушавају да заобиђу међународно право и ово питање реше на штету Србије у оквиру бриселских преговора. Инсистирање на томе да српске власти потпишу свеобухватни договор са Приштином и тиме дефакто признају косовску независност, достигло је свој максимум последњих месеци. Западне силе види да се однос међународних снага мења, не у њихову корист, и желе да доврше пројекат косовске независности чиме би осигурале своје присуство на овој територији. Такође оне сматрају да је за српско-руске односе кључно питање Косова и да уколико се овај проблем реши на штету Србије, тиме ће уклонити и руски утицај са Балкана.

Запад сада пред Србију ставља два захтева, један је увођење санкција Русији , други потписивање мировног споразума са Приштином, чиме би се Србија и одрекла претензија у будућем да реинтегрише ову територију у свој састав. Истовремено подстичу конфликтну ситуацију, како би Београд принудили на те кораке. Потпуно је јасно да власти на Косову ни о чему не одлучују самостално и да је косовска независност имагинарни појам. Косовске власти су под потпуном контролом Запада. Из тог разлога, пред Београдом је одлучујући избор, тачније пред српским властима. Да подлегну уценама са Запада на штету државних и националних интереса, или да се томе супротставе у складу са Уставом Србије и обавезом да заштите своје становништво на Косову.

Треба напоменути да се апсолутна већина Срба противи предаји и одрицању од Косова и Метохије, може се рећи 90% становништва. Због тога тешко је замислити да власт може да се усуди на то да донесе одлуке које су противне вољи толиког процента грађана Србије.  Ако до тога дође, Србе на Косову и Метохији може да задеси иста судбина као Србе у Хрватској, који су деведесетих чекали помоћ из Београда а завршили бежећи на тракторима.  Наиме, руководство Србије  даје сталне изјаве да жели да сачува мир на Балкану, али како је то могуће ако албански сепаратисти не желе мир. Чак ни потписивање мировног договора са Албанцима не би могло да донесе мир. То би само мога да буде изговор Александра Вучића да удовољи захтевима Запада.

По мојој оцени, јединствени излаз из ове ситуације је поништавање неуспелих бриселских споразума и инсистирање на томе да се преговарачки процес о Косову и Метохији врати у оквире међународног права, Резолуције 1244, односно у СБ УН. Статус Косова не може да се реши без СБ УН, а ми видимо да Запад све време покушава да то уради заобилазним путем. Противно резолуцији 1244 Запад је формирао и војску Косова и реализовао још низ противправних радњи.

Уместо да Србија предаје захтев КФОР-у односно НАТО о повратку до 1000 припадника безбедносних снага Србије, на шта има право по Резолуцији 1244, Србија треба да се обрати СБ УН које су задужене за спрвођење ове Резолуције. Поред тога Србија треба да се обрати државама које нису признале лажну државу Косово и првенствено Русији чији званичници су више пута изјавили да су спремни да подрже Србију по питању Косова, уколико им се Србија обрати. Такође ту је и Кина која је много пута изразила подршку очувању српског територијалног интегритета.

Уколико се то не деси, значи да српске власти само манипулишу јавним мњењем Србије, односно, захтев НАТО да дозволи повратак српских безбедносних снага на територију Косова и Метохије, користе за унутрашње потребе како би умириле јавност док реализују америчке захтеве упућене преко Брисела.

20. децембар 2022. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *