Science and society

„Ми размишљамо на руском“: Русија очима српских ђака

Милан Мирчић

Преносимо: Катарина Лане

 

Деветочлана група ученика школе „Момчило Живојиновић“ из Младеновца учествовала је на руском фестивалу талената који је организовао Дворац стваралаштва руског града Брјанск. У интервјуу за Russia Beyond чланови ове екипе су испричали о својим утисцима стеченим на путовању.

Путовање је трајало осам дана, који су, како ђаци кажу, прошли као за час. 170 ученика из различитих градова Русије живело је у кампу на обали реке Десна. Сваки проведени дан је био пун дружења и стваралаштва. Српска деца не уче руски језик прву годину па су се зато и брзо уклопила у заједничке активности. Ту су били Дани позоришта, вокала, фолклора, плеса, дискотеке, дебате, спортска такмичења и, наравно, уживања у руској јесени, тако да деца буквално нису имала ни један слободан минут. И, како то често бива, таман су се сви спријатељили, дошло је време да се разиђу! Српским ученицима је предстојао пут у Брајнск и Москву. 

Милан Мирчић, ученик 6. разреда ОШ „Момчило Живојиновић“: 

Јако сам одушевљен Русијом! Колико је то огромна и моћна држава и колико је значајна за историју целог света! Кад сам видео Црвени трг ноћу, остао сам без речи, све је светлело и прелепо изгледало! Ја учим руски другу годину и снашао сам се са Русима, није ми било тешко. Сјајно су нас примили, гостопримство им је на високом нивоу. Имао сам неку визију о Русији пре одласка, али реалност је била још лепша него што сам очекивао! И сам руски народ је много бољи него што сам замишљао! Сада имам нове пријатеље тамо и хоћу да посетим Русију опет. Осам дана није довољно! А руске девојке су стварно много лепе!

 

Милица Блажић

Гимназијалке Дуња Петровић и Милица Блажић су очаране руском кухињом, а то значи да ће израсти у добре домаћице у најбољим руско-српским традицијама гостопримства: 

Пробали смо руске колаче и руску храну, веома су укусни! Планирамо то сада да спремамо и код куће. Са руским пријатељима смо остали у контакту преко друштвених мрежа и морамо да набавимо руске рецепте, али и да наставимо учење руског језика, јер је он лепши од свих других језика. И већ нам недостаје наше друштво из кампа…

Катарина Токић, ученица 8. разреда је у Москви провела неколико сати које ће дуго памтити. Јер не указује јој се тако лако прилика да прослави рођендан на Црвеном тргу! Она је наравно пожелела да се врати поново у Русију, да посети Бољшој театар и Кремљ и да се једноставно прошета главним градом Русије: 

Ми још увек не можемо да схватимо да смо били у Русији! Кад било коме причамо, они не могу да верују како је нама било лепо, а и ми још увек као да сањамо! Знала сам да је Москва лепа, али нисам могла да замислим колико! А најјачи утисак за мене је био кад смо отишли на Црвени трг. Славила сам тамо рођендан и сви су ми честитали! Руси су много љубазнији од Срба, хоће да помогну. Баш су много добри људи!

Камен жеља у кампу Десњанка

Милица Вучетић, ученица осмог разреда, након овог путовања мисли да је сасвим вероватно да се једном пресели у Русију: 

Руска Федерација је оставила велики утисак на мене зато што су људи веома другачији. У сваком моменту кад нам је било тешко у било ком смислу, они су нам помагали. И људи које први пут у животу видимо, а и људи које смо познавали излазили су нам у сусрет. Имам пријатеље у Русији, неке сам упознала у кампу, неке ван кампа и сваки дан се чујем са неким од њих. Кад смо дошли на Црвени трг, имала сам непроцењив осећај да сам доживела успех и то остаје у сећању током целог живота. Одушевљена сам! Једва чекам следеће путовање, јер волим руску културу. Неке људе мами савршенство Запада, а ја сада знам да је на Истоку много боље!

Ружица Шундерић, такође ученица 8. разреда прича да је много читала о Русима и руској култури, али земља и људи су је заиста очарали: 

Одавно сам маштала да одем у Русију и да видим Храм Василија Блаженог. То је за мене било нешто најлепше! И споља и изнутра је упечатљиво! Одавно знам да су Русија и Србија пријатељске државе, а сада видим и да су наши народи братски. Руси су много фини: један човек у Брјанску нам је, сазнавши да смо Срби, купио колаче!

Наташа Јефтић

Школа „Момчило Живојиновић“ је била гост у Брјанску захваљујући Драгани Трифковић, директорки Центра за геостратешке студије. Поред директорке школе у Младеновцу Весне Влајић Благојевић на пут је кренула и наставница руског језика Наташа Јефтић, која је успела да пренесе на децу сву своју љубав према руској култури: 

Имали смо однос љубави од самог старта. И деца су имала могућност да се и сама увере да им ми не причамо бајке о великој Русији, већ да наша прича пије воду! Да је то заиста земља у којој ти осећаш љубав на сваком кораку и од сваког човека и где се као сасвим обичан Србин осећаш веома важно, јер те они на тај начин доживљавају, поштују и пружају ти гостопримство као најдражем госту. Драго ми је што сада још десеторо људи дели ово мишљење. Деца су се вратила потпуно очарана! То је неописиво! 

Сви ови ђаци у школи уче још и енглески, као први страни језик, а неки од њих иду и на додатне часове немачког, као и на приватну наставу из енглеског језика. Руски је негде по страни, јер је он први изборни предмет. Дакле, није толико важан за њих. И сада одједном они одлазе у Русију и почињу да говоре руски, који уче од петог разреда. Покушавају, труде се, хоће, желе, отимају се да говоре на руском и на крају кажу: „Наставнице, почели смо да размишљамо на руском! Ето колико нам је значило то што смо отишли!” Каже ми једна родитељка: „Мислим да је пут у Русију деци олакшао да схвате да живот постоји и на Истоку, не само на Западу!“ Значи да се једноставно мења слика и уврежено мишљење о томе да Запад има све најбоље, а да је Исток „аут“, тј. нешто безвезе. И таква слика код омладине треба да се мења, како би деца на прави начин приступала учењу руског језика у школама, које код нас, нажалост, носи етикету нечег што није у моди.

Током боравка групе ђака из ОШ „Момчило Живојиновић“ постигнут је договор са Дворцeм стваралаштва Брјанска да ће догодине српска деца поново доћи у Русију, боравити у истом кампу „Десњанка“ и видети се са новим-старим пријатељима. А они који воле Русију знају врло добро да путовање на Исток значи бескрајна открића, велика и срдачна, као и сама Русија. 

 

 

Свако, па и делимично копирање материјала Russia Beyond без писмене дозволе и линка на оригинални текст објављен на веб-сајту Russia Beyond третира се као грубо кршење закона о ауторским правима Руске Федерације. Russia Beyond и медијски холдинг RT задржавају право реаговања на сличне противправне радње и покретања судског поступка.

8. новембар 2017. 

RBTH

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *