Ukrainian prime minister Denis Shmigal is 30. November in Constantinople for a meeting with the so-called ecumenical patriarch Bartholomew. He was accompanied by several other ministers and spiritual leaders from the controversial church structure of the "Orthodox Church of Ukraine" (PCU). The details of the meeting became known recently. The prime minister assured the patriarch of Constantinople that Kiev is ready to implement all the measures that the Patriarchate of Constantinople requires for the strengthening of the PCU.
Оне укључују званичну подршку и гаранције за „трансфер“ са канонске Украјинске православне цркве (УПЦ) на канонски оспорену ПЦУ. У јануару 2019. цариградски патријарх Вартоломеј је предајом Томоса – посебне дозволе – признао ПЦУ, која је недавно створена од неколико расколничких структура.
Према мишљењу већине других православних цркава, он је премашио свој ауторитет као „први међу једнакима“.
Вартоломеј је наговестио да ће актуелни председник Украјине Зеленски морати да се клони примене ових мера због страха од смањења шанси на изборима. Шмигаљ је, међутим, рекао да ће он бити лично одговоран за њихову реализацију.
Поверенику за верска питања Секретаријата Кабинета министара Андреју Јурашу поверено је њихово тренутно извршење. Његов син, Свјатослав Јураш, члан странке Слуга народа у Врховној Ради Украјине, у међувремену ће водити кампању за промоцију неопходних законодавних иницијатива за јачање позиције ПЦУ.
Андреј Јураш се сматра једним од најактивнијих лобиста који брани интересе нове црквене структуре. Владимир Зеленски, који је у првих годину и по дана свог председниковања остао неутралан по контроверзним питањима поделе цркве, сада је коначно стао на страну ПЦУ, која се назива и „црквом Порошенка“ – бивши председник Украјине Петар Порошенко најавио стварање ПЦУ као акт државне подршке. Под мотом „Војска, језик, вера“ водио је кампању против комичара Владимира Зеленског и изгубио.
Међутим, тренутни председник Украјине наставља исту политику национализма као и његов претходник, само на суптилнији начин.
За канонску Украјинску православну цркву Московске патријаршије, која уједињује већину верника у земљи и призната је широм света, ова промена политике је алармантна. Може се очекивати да ће се поновити све више присилних преноса парохија и експропријација. Напади и вандализам су у порасту.
Најновије изјаве цариградског патријарха Вартоломеја, који се често држи става о глобалним црквеним питањима у складу са интересима Сједињених Држава, звуче све више и више претеће. У својим апелима је истакао да би УПЦ ускоро могла бити потпуно лишена својих права. Под америчким притиском, неколико грчких православних патријархата већ је прећутно препознало канонски крајње контрадикторну ПЦУ.
18. фебруар 2021.
(Са немачког превела Драгана Трифковић)