Geopolitics and politics

Издаја се препознала

Пише: Славиша Ристић, народни посланик и председник Српског удружења Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“

Фронтални напад троје пробраних министара српске Владе на Митрополита Зетско-приморско-скендеријског Амфилохија Радовића ничим изазван показује да је говор његовог преосвештенства на прослави 800 година Српске православне цркве у Новом Пазару јако уздрмао Александра Вучића.

После састанка са америчким сенаторима Александар Вучић је ни да трепне дословце изјавио, нека му се да само нешто мало он ће да призна самопроглашену републику Косово.

Када је Митрополит са пуним првом реаговао на најављену предају КиМ од стране председника Србије, да не будем вулгаран, „политички керови“ у лику министара кренули су у напад на Митрополита. А зашто „политички керови“ јер Митрополит ни у назнакама није споменуо ни Марка Ђурића, ни Зорану Михајловић, а још мање Александра Вулина. Александар Вучић већ по маниру старе кукавице није смео да уђе у сукоб са Митрополитом него је зато своје потчињене нахушкао да на њега лају.

И не само то. У тексту Политике у којем се жестоко напада његово преосвештенство аутор се потписује као Александар Апостолски мада се у кулоарма прича да су текст писали Александар Вучић и Беба Поповић.

И уопште, зашто Амфилохије Радовић смета председнику Србије? Разлог је у томе што је он председнику Србије данас највећа препрека за предају Косова и Метохије. Још давне 1756. године српска Патријаршија је овластила Митрополију зетско-примирску да буде чувар пећког трона. Та тешка обавеза данас је на плећима Амфилохија Радовића и он се својски труди да и Патријаршију и остале српске светиње сачува за добробит српског народа. За председника Србије Косовски завет, Небеска Србија су само глупо робовање прошлости док је за Митрополита косовска епопеја темељ на коме почива српска нација. За Александра Вучића праве вредности су Вебер, новац и лично богаћење. За Митрополита је служење Богу и народу.

У нападима на Митрополита српски министри њему спочитавају да је он у спрези са црногорским председником Милом Ђукановићем. А истина је управо сасвим супротна. Јавна је тајна да су разбијање Српске радикалне странке Александар Вучић и Томислав Николић урадили у договору са Милом Ђукановићем и Станком Суботићем. Сетимо се само њиховог састанка у хотелу Риц у Паризу након којег је кренуо суноврат Српске радикалне странке. И инсценирање наводног државног удара у Црној Гори није могло да прође без Александра Вучића како би се подигао рејтинг црногорском председнику. Стављање у скупштинску процедуру закона о црквама у Црној Гори дешава се управо после разговора Александра Вучића са српским владикама на којем је прошао као „бос по трњу“. Само један мали инсерт, да би што више драматизовао стање у српском народу Александар Вучић је говорио о демографији и ниском наталитету код Срба. Како се прича у црквеним крговима, тада га је Митрополит прекинуо и рекао му да прича глупости јер какав наталитет када вам је председница Владе особа другачије сексуалне оријентације. Да би се осветио Митрополиту он је код свог приајтеља Мила Ђукановића иницирао да статус Српске православне цркве у Црној Гори буде предмет расправе у тој републици. И у тој борби против Митрополита Александар Вучић је изгубио битку, јер је Цариградски патријарх Вартоломеј дао апсолутну подршку Митрополиту.

Досадашња неуспешна косовска политика даје Митрополиту право да сумња да се Александар Вучић спрема да се одрекне Косова и Метохије. Колико је пута само споменуо да ми у јужној покрајини немамо ниједан наш метар. Да Срба нема ни у Пећи, ни у Призрену, ни у Малишеву… заборављајући да у седам година своје владавине никада није споменуо повратак 250 хиљада интерно расељених Срба. Добар део њих је отишао због лоше организоване заштите косовских Срба који су у стихији 1999. године напустили вековно огњиште. Ондашња власт није знала или није умела да те Србе на прави начин заштити. А један од министара у тој власти био је Александар Вучић. На српску жалост управо је Митрополит сахранио више од петсто недужних српских жртава које је власт оставила на цедилу. Опрадано се сумња да је формирање војске Косова договорено на тајном састанку Александра Вучића и Хашима Тачија у Паризу. Зато о војсци Косова не говоре ни Вулин ни Вучић. Увођење стопе пореза од 100% а без адекватног српског одговора личи на ону народну „да лош пас наводи вука на тор“.

Мој лични савет и савет Народног покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ Митрополиту Амфилохију Радовићу да више не часи ни часа него да баци анатему на издајника. Николај Велимировић 1937. године је бацио анатему на Милан Стојадиновића због мање важне ствари од Косова и Метохије а то је био Конкордат. Као егзарх пећког трона Митрополит је и у обавези да то уради. И не само то. Да би се Косово и Метохија стварно сачувало за будуће српске нараштаје Митрополит треба да размисли о организовању једне велике народно-црквене литије у Београду под геслом „Сачувајмо КиМ од српског диктатора“. Само тако нешто може да наведе диктатора да се уразуми и одустане од дуго спремане издаје.

How we worked so God helped us.

14. Септембар 2019. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *