Geopolitics and politics

Издаја у припреми: Зашто амерички медији отворено говоре да је Вучић обећао да ће решити косовски проблем до краја године?

Dragana Trifkovic, director of the Center for geostrategic studies

Све су шансе да ће ограничавајуће мере које су у уведене у Србији врло брзо бити укинуте, али не због тога што је прошла опасност од заразе по грађане Србије.

Руководство Србије на челу са Александром Вучићем који је противуставно присвојио сва овлашћења, прво је исмевала најсмешнији вирус на свету, да би затим увела најстроже мере које ни једна друга држава у Европи нема.

Иако је у Србији већ првог марта регистрован случај оболевања од корона вируса, Српска напредна странка је кренула у изборну кампању и организовала масовна окупљања грађана ради скупљања потписа.

Брзо укидање ванредних мера Александру Вучићу је неопходно како би до краја лета организовао парламентарне изборе. Таблоиди под контролом режима су већ најавили да ће избори бити одржани 28. јуна. Један од разлога зашто су избори СНС потребни што пре, је драстичан пад рејтинга који је узрокован тоталним дебаклом режима у вези са борбом против епидемије. Други и важнији је тај што је Александар Вучић обавезан да према договору са Американцима, реши косовски проблем тако што ће потписати свеобухватни мировни споразум који укључује и корекцију границе. Потписивањем овог договора Косово би добило независност, а Трамп би скинуо један проблем са дневног реда и покушао да га у некој мери искористи за предстојеће председничке изборе у САД. Да у то не треба сумњати говори и прилог са Sky News који најављује Трампову победу у решавању конфликта који многи пре њега нису успели да реше. У прилогу се дословце каже: „Председник Александар Вучић је обећао да ће ове године решити косовски проблем“.

Прошло је седам година од какао је Ивица Дачић у име Владе Србије потписао Бриселски споразум са Хашимом Тачијем. Бриселски споразум је против-уставан и није у складу са међународном Резолуцијом 1244. Од многобројних мера које су предвиђене овим уговором, албанска страна није испунила ни једну, чак ни формирање Заједнице српских општина која је планирана према Уставу независног Косова. Србија је интегрисала свој безбедносни и правосудни систем у систем независног Косова. Приморала је српске полицајце да обуку косовске униформе, а српске судије да положе заклетву држави Косово и Хашиму Тачију, бившем команданту ОВК.

Александар Вучић се сагласио са формирањем Војске Косова што доказује и чињеница да никада у СБ УН или било ком другом месту није помињао косовску војску као проблем, иако је њено формирање такође противуставно и противно међународном праву.

Такође председник Србије никада није покренуо питање повратка протераних Срба са Косова и Метохије. Уместо тога умањивао је број Срба на Косову, а повећавао број Албанаца, како би српску јавност убедио да ствари на Косову стоје много горе и да ће велики успех бити да добије било шта. Реалност је потпуно другачија, Албанци масовно напуштају Косово, велики број земаља повлачи признање Косова, а међународно право је апсолутно на српској страни. Све друго била би легализација тероризма, злочина и насиља.

Пре два дана сазнали смо од косовске министарке да је Косово стекло енергетску независност, што је такође предвиђено Бриселским споразумом. Небројано пута смо чули од председника Србије како се буса да неће дати Газиводе. На крају је предао цео енергетски систем у припреми комплетне предаје.

Договор Хашима Тачија о корекцији граница подразумева да Србија треба да се одрекне целе територије Косова и Метохије, да независном Косову припоји и југ Централне Србије, а да заузврат добије назад своја три села са севера Косова што Александар Вучић треба да представи као велику победу. Нове границе су Тачи и Вучић већ одавно дефинисали у Бриселу, али је проблем настао због тога што се Немачка побунила против промене граница. Председник Србије је чврсто обећао Ангели Меркел да ће признати независно Косово у постојећим границама аутономне покрајине. Пошто су успели да придобију подршку Трампа за план са разграничењем, Тачи и Вучић су се потпуно окренули Вашингтону, а Берлин је остао изигран.

Садашња политичка борба се води између Брисела и Берлина са једне стране и Вашингтона са друге, јер ЕУ не жели промене граница и сматра то сувише опасним. Трампа то питање не дотиче и из његове перспективе је важно само да што пре скине Косово са дневног реда.

Због тога највећа опасност прети да ће Александар Вучић након организовања избора потписати договор са Тачијем уз подршку Трампа и тако направити највећу историјску катастрофу по Србију.

У периоду јула и августа трају годишњи одмори и не постоји велика опасност од жестоких реакција јавности. С друге стране, избори у САД се одржавају 3. новембра, а Трампу тај успех треба да користи у предизборној кампањи, што ће значити у септембру и октобру.

На крају да подсетимо јавност да председник Србије до дана данашњег није представио план за решавање питања Косова, а да све кораке предузима према личном плану и у тајности. То нажалост није јединствен случај, јер он потписује и тајне договоре са НАТО, затим договоре о смештају миграната са Блиског истока у Србију и сл. Председник Србије нема уставна овлашћења да води преговоре о Косову као ни да даје било каква обећања. Због тога грађани Србије који се већински противе предаји Косова, морају да буду у приправности као и Српска православна црква. Не смемо да дозволимо да било ко противно вољи грађана Србије, потпише предају српске духовне колевке и то након прославе 800 година аутокефалности Српске православне цркве.

23. Април 2020.


Упутнице:

https://www.youtube.com/watch?v=s31CTA7hxd4

https://www.danas.rs/politika/ministarka-kosovo-dobilo-energetsku-nezavisnost-ambasada-nemacke-cestitaia/

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *