Geopolitics and politics

Конрад Рекас: Ако пољске трупе уђу у Лвов, то не значи да ћемо брзо отићи

Недавно је у Варшави одржана Међународна конференција о европској безбедности на којој је један од говорника био геополитички аналитичар из Пољске Конрад Рекас.

Фото: Конрад Рекас
То је био повод да са њим разговарамо о актуелним темама везаним за Пољску и безбедност у Европи…

Интервју је водила Драгана Трифковић, генерални директор Центра за геостратешке студије

– Учествовали сте на конференцији о европској безбедности „Како избећи рат?“ у Варшави. Зашто овај назив конференције и да ли је инвазија НАТО снага на Украјину реална? Како Пољска може да избегне рат?

Свет се данас суочава са две велике претње: избијањем Трећег светског рата и Великом депресијом 2.0, много озбиљнијом од оне 2007-2011. и сличном колапсу тржишта из 1930-их. Оба ова феномена су међусобно повезана, јер се чини да је текући низ локалних ратова и велика вероватноћа нових на Блиском истоку и на Јужном кинеском мору метода камуфлирања предстојећег колапса неолибералног глобалног капитализма. У овој ситуацији, избегавање рата постаје питање живота и смрти, посебно за централноевропске нације, смештене у природној зони сламања између Запада и Истока. Било какве губитке и разарања која би погодила Пољску, Румунију, Мађарску, Словачку или Чешку у вези са ратом са Русијом, Англосаксонци сматрају прихватљивим трошковима. Можда смо ми следеће жртве овог рата, а ни у Вашингтону ни у Лондону нико неће оклевати да пошаље пољске или румунске војнике да гину прво у Украјини, а онда можда и на територији наших земаља.

НАТО трупе не морају ни да уђу у Украјину, јер су тамо већ одавно. Француско и британско присуство на страни Кијева се повећава из недеље у недељу, званично, наравно, углавном у сврху обуке и логистике, али и због обавештајних података, а већ знамо за активности НАТО специјалних снага, деминера, жандармерије, па чак и полиције, укључујући и пољске снаге. Информације о овој теми једноставно се достављају западној јавности како би се постепено навикавала на све веће војно учешће НАТО-а. На овај начин, улазак у рат држава као што је Пољска у пуном обиму ће изгледати једноставно логична последица досадашњих акција.

Нажалост, у садашњој политичкој ситуацији, ако се донесе таква одлука, немогуће је замислити да се избегне учешће Пољске у рату са Русијом, иако се преко 90 одсто друштва противи слању пољских трупа у Украјину. Међутим, не одлучују Пољаци, већ амерички хегемон.

 – На конференцији се активно расправљало о аналитичким материјалима о жељи Пољске, Мађарске и Румуније да припоје западне делове Украјине. Колико су ови планови реални?

Неопходно је разликовати осећања и наде пољског друштва од политике пољске владе. Власти у Варшави не желе да анектирају део Украјине, то је истина и руски медији се беспотребно заваравају да је другачије. Наравно, када скоро 1/3 Пољака има неке историјске, породичне везе са источним пограничним земљама, укључујући и оне које тренутно заузима Украјина, тешко нам је да заборавимо да су градови као што су Лвов, Луцк, Станиславов, Ровне, Тарнопољ вековима били центри пољског културног и друштвеног живота. Повратак ових простора пољској матици био би епохални догађај и велики национални празник, али садашњи владари Пољацима неће давати такве поклоне. Напротив, ако пољске трупе дођу у Украјину, то ће бити спасавање кијевског режима и бивших пољских земаља… за Украјину.

Наравно, ако пољске трупе уђу у Лвов, чак и као савезници Зеленског и градоначелника Садовог, то не значи да ћемо брзо отићи. Створиће се нова геополитичка ситуација, а то се увек може заситити новим садржајем. Можда је то пољско-украјинска унија, али да ли ће она бити више пољска или више украјинска, видећемо касније, а много би зависило од одлучности и посвећености самих Пољака да ли би граница која дели вечито пољске земље заиста нестала. Уосталом, милионима Украјинаца више је стало да иду даље на Запад него да се врате у своју земљу и градове. А на њиховом месту треба попунити вакуум. Свакако, Пољаци не би лошије управљали нашом бившом имовином на Истоку него што то данас раде олигарси и западни капитал.

– Често у својим интервјуима говорите о плановима Пољске да створи украјинско-пољску државу у западној Украјини. Да ли су то заиста планови Варшаве? Да ли је пољска војска умешана у ово? А како се према томе односе званичне структуре Сједињених Држава и НАТО-а? А такође и актуелни кијевски режим?

Идеја о пољско-украјинској унији, каква год она била, појављује се с времена на време, посебно у круговима ближим британској политици према Кијеву. Стога можемо претпоставити да је ово један од неколико могућих сценарија предвиђених у Лондону и Вашингтону за Украјину, у зависности од тока догађаја на фронту и вероватно од стабилности режима Зеленског. Када почне да посустаје и Пољска ће морати да постане још једна држава фронта, онда би неки нови пољско-украјински државни ентитет дозволио да се Украјина на мала врата увуче у НАТО, а друге земље које припадају алијанси не би биле у обавези да директно обезбеде војну помоћ овом „УкроПолину“, према чл. 5 Уговора.

Такав сценарио има много предности за Запад, али би био веома опасан за Пољску, која би се у једном налету нашла у стању стварног рата са Русијом, а уз то би се одрекла сопственог суверенитета (иако ограниченог НАТО и ЕУ) у корист неког недефинисаног државног ентитета са значајним утицајем нациста и олигарха. Уместо да убиремо било какву националну корист од пада режима у Кијеву, ми бисмо јој обезбедили директан утицај на унутрашњу политику Пољске, поред тога што бисмо на крају уништили сопствену економију, посебно пољопривреду и транспорт.

Да, Пољаци могу и треба да теже да поврате пољску имовину у Источним пограничним областима, али без непотребног и штетног терета тамошње корумпиране украјинске администрације.

– Да ли Пољска треба да се укључи у НАТО авантуре?

Не, никада.

12. мај 2024.

Референце:

https://geostrategy.rs/en/geopolitics/1663-international-conference-in-warsaw-european-security-how-to-avoid-war

https://www.english.globalarabnetwork.com/2024/01/02/are-ukraines-neighbors-getting-ready-to-take-over-its-territories/

https://asiatimes.com/2024/04/nato-starts-deploying-troops-as-russia-races-to-win/

 

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *