Defense and security

Рат у бившој Југославији, неиспричана прича о геноциду над Србима

Драгана Трифковић за Спутник 

 

(SputnikNews.com, 15. 7. 2015)

Руско-западни сукоб око Украјине је наставак геополитичког рата против Русије који су САД започеле 90-их у Југославији, каже Драгана Трифковић за Спутник, кривећи Запад за намерну демонизацију та два народа.

 

Антисрпска резолуција коју су написали Британци о тзв „масакру у Сребреници“, о којој се овог месеца дискутовало у Савету безбедности Уједињених нација, је део западњачке геополитичке игре против Србије и Русије која је почела са ратовима у Југославији између 1991. и 2001. године, по мишљењу Драгане Трифковић, која је писац, стручњак за геополитику и генерални директор Центра за геостратешке студије у Београду, Србији. 

„Овај рат је представљао прву фазу опкољавања Русије, елиминацију њених савезника, као и место за тестирање за коришћење нових метода за специјалне ратове, које су касније коришћене у Авганистану, Ираку, Либији, Сирији и сада у Украјини“, каже Драгана Трифковић за Спутник.

Драгана Трифковић је нагласила да Запад нагони на хибридан рат користећи све врсте средстава, од информационих и економских до дипломатских, политичких и војних, ангажујући стране овлашћене војске у својим операцијама. Запад даје погрешне информације и манипулише јавним мњењем преко контролисаних медија, непрестано фалсификујући истину. Такође непрестано покушава да промени историју, претварајући џелате у жртве, а жртве у џелате.

Резолуција УН о Сребреници на коју је Москва ставила вето, је типичан пример таквог погрешног схватања: не постоје докази који би потврдили претпоставку да су Срби имали намеру да почине „геноцид“ над босанским муслиманима у Сребреници, нити постоји икаква наредба од стране команде српске војске која би одобрила тако нешто, истакла је Драгана Трифковић.

По мишљењу овог стручњака, још једна чињеница о Сребреници би требало да буде обелодањена, а то је да је већина жртава погинула у борби за Сребреницу и да су припадали 28. дивизији војске Босне и Херцеговине.

„Командант те дивизије је био срамни Насер Орић којег је Хашки трибунал ослободио одговорности за почињене злочине“, примећује Драгана Трифковић.

А трећа битна чињеница коју Запад и британска резолуција не спомињу, је то да је у периоду између 1992. и 1995. године, у Сребреници и околним селима, убијено око 3 500 Срба –  углавном мирољубивих цивила, укључујући жене, децу и старије људе“, наглашава стручњак. 

Број жртава из Сребренице преувеличан

Запад је драматично преувеличао број сребреничких жртава, каже стручњак, Драгана Трифковић. И то није све.

„Не само да је број од 8 000 муслиманских жртава претеран, већ многе од тих жртава, чије је име урезано у споменик, живе у САД или гласају на изборима у Босни и Херцеговини. Наиме, Хашки трибунал је дозволио да све особе које су регистроване као нестале,  буду сматране као жртве, а реалнији извештаји говоре о око 2 000 убијених муслимана“, примећује Драгана Трифковић.

Она је такође указала на чињеницу да су британски спонзори резолуције прећутали чињеницу да се велики број страних исламиста борило заједно са босанском војском против Срба.

Dragana Trifkovic
Dragana Trifkovic

„А данас долазимо до закључка, који је такође и одговор на питање зашто британски спонзори резолуције не спомињу муџахедине. Зато је Запад био дубоко уплетен у рату у Југославији. Такође постоји сведочење о томе да су се Бил Клинтон и Алија Изетбеговић договорили да жртвују Сребреницу и убију 5 000 људи, јер би то оправдало бомбардовање НАТО српских позиција“, каже нам стручњак.

Драгана Трифковић нам је такође објаснила да је резолуција коју су написали Британци, имала за циљ да означи српски народ као „геноцидну нацију“, поплочавајући тако пут за ревизију Дејтонског споразума потписаног 1995. године, што би поставило Босну и Херцеговину под контролу муслимана и Хрвата, а права Срба би била трајно онемогућена.

Неиспричана прича о геноциду над Србима

Док Запад сваљује кривицу за рат у Југославији на Србе, српски народ је био тај који је поднео највеће жртве у тим војним сукобима.

Драгана Трифковић нам је испричала да су српски цивили били мета хрватских борбених снага, које је подржавао Запад, и који су спровели етничко чишћење над Србима који су вековима живели на тим територијама, нарочито за време чувених војних операција,  Бљесак и Олуја. Хрватске снаге су примиле војну помоћ и обуку од америчких војних официра. За то време, у Босни и Херцеговини, муслиманске снаге су такође добијале војну помоћ од Запада.

„Преко 200 000 Срба је протерано са Косова и Метохије [за време ратова у Југославији],  а у исто време су оптуживали Србе за „геноцид“ против етничких Албанаца. Касније је откривено да албанске жртве [убијене у] Рачку, нису били цивили, већ терористи ОВК (Ослободилачка Војска Косова). То су искористили да би почели да бомбардују Србију – што је прави геноцид јер је НАТО бацио више од десет тона уранијума“, истиче стручњак.

Ипак, нико није осуђен за злочине над Србима, етничко чишћење и бомбардовање цивила од стране НАТО, нико није сматран као одговоран за масакрирање српских жена и деце, и нико није Србији надокнадио материјалну штету од више од 100 милијарди долара. „Напротив, злочин против Срба се наставља на фанатичан начин“, каже Драгана Трифковић за Спутник. 

Историја се понавља

По мишљењу Драгане Трифковић, можемо да повучемо јасне паралеле између демонизације Срба, која је започета 90-их година, и демонизације Руса, које су у потпуности у складу са Гебелсовом методом: „Изреци лаж хиљаду пута, и постаће истина“.

Дим изнад Новог Сада приликом важздушних НАТО напада 24. марта 1999. (Фото: AP PHOTO/ STR)
Дим изнад Новог Сада приликом важздушних НАТО напада 24. марта 1999. (Фото: AP PHOTO/ STR)

Запад је користио југословенски сценарио и у Украјини. Снајпери на Мајдану су урадили исти посао као њихове колеге у Сарајеву пре много година. Приватне америчке војне фирме су масовно дошле у Украјину, а Вашингтон пласира своје саветнике директно у украјинску владу. Пентагон и НАТО обучавају и наоружавају украјинске трупе, док су етнички Руси и становници који говоре руски, постали мета украјинске војске, са подршком Вашингтона, каже стручњак.

Запад затвара очи пред убиствима цивила у Донбасу од стране украјинских снага и ултранационалистичких батаљона, као и пред масакром у Одеси који се десио 2. маја 2014. године, исто као што је затворио очи пред геноцидом над Србима.

За САД и ЕУ, „ове жртве су само колатерална штета на путу успостављања циљева за империјалистичи Запад“, примећује Драгана Трифковић, додајући да Запад и даље сматра да су Срби „ометајући фактор“,  који би потенцијално могли да ометају западњачке геостратешке планове на Балкану.

„Данашњи догађаји могу да се посматрају кроз специфичну парадигму и историјске циклусе који се понављају. За међународну заједницу, нарочито за западњачко јавно мњење, важно је пронаћи праву истину о догађајима из бивше Југославије, о томе ко је био умешан у тим ратовима, ко је био жртва, а ко је био манипулисан да се бори за интересе Вашингтона. Ово се такође односи на тренутне сукобе у Украјини. Лаж може да траје само онолико колико траје сила која брани ту лаж. Несумњиво је да ће једног дана истина изаћи на видело“, закључила је Драгана Трифковић, генерални директор Центра за геостратешке студије.

Екатерина Блинова

Са енглеског посрбила: Svetlana Maksović

15. јун 2015.

SputnikNews.com

Стање Ствари


Кратка веза до ове странице: http://wp.me/p3RqN8-5hu

 
author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *