Defense and security

Руско-српски хуманитарни центар под хитно треба да добије дипломатски статус

Dragana Trifkovic, director of the Center for geostrategic studies

Претходних месеци су мештани Старе планине водили битку да сачувају своје реке и заштите природу у којој живе, од инвеститора који су имали намеру да граде мини хидроелектране. Иако је Стара планина заштићено подручје, а изградња мини хидроелектрана би негативно утицала на природу, инвеститори блиски владајућим структурама нису желели да одустану од својих намера. Само захваљујући непомирљивом ставу мештана и њиховој решености да одбране и заштите животну средину Старе планине, успели су да одврате инвеститоре. Мештани су организовали даноноћне страже, а у једном моменту је дошло и до физичког сукоба између њих, инвеститора и радника који су дошли да изводе радове. Као и у бројним другим случајевима, грађани Србије су принуђени да сами својим рукама воде борбу против безакоња. Институције државе не реагују и не обављају своју функцију, а владајуће структуре штите и подржавају оне који крше закон. Било да је у питању нелегална градња објеката, принудна наплата, одузимање некретнина, бахатост инвеститора, у сваком случају грађани плаћају највећи рачун, а разне структуре блиске властима бивају привилеговане. Јасно је да такав систем неће моћи још дуго да функционише.

Да се вратимо на проблеме мештана Старе планине, таман када су успели да зауставе инвеститоре мини хидроелектрана и када је изгледало да ће успети да предахну, планину је захватила ватрена стихија. Пре два дана велики шумски пожар је избио на бугарској страни, а затим се проширио и код нас. Ватра је захватила више делове планине и стару шуму, а прети да се прошири и на околна села. Мештани села су се придружили припадницима Сектора за ванредне ситуације, који покушавају да угасе пожар. Читава акција гашења пожара није имала превеликог успеха, јер је неопходно да се он гаси из ваздуха с обзиром на то да је ватром захваћен неприступачан терен. Реакција државе је спора и неадекватна. 

На крају је Србија решила да се обрати руском Министарству за ванредне ситуације и затражи помоћ. Очекује се да ће из Русије стићи „иљушин 76“ који ће зауставити ватрену стихију. Понавља се иста ситуација као и приликом поплава да је држава приморана да се обрати Русији за помоћ, јер сама није у стању да се избори са елементарним непогодама. Од 2012. године у Србији постоји Руско-српски хуманитарни центар који је до сада помагао не само Србији, већ и другим земљама Балкана, да се изборе са разним непогодама. И у случају актуелног пожара Руско-српски хуманитарни центар је понудио помоћ као и координацију са руским Министарством за ванредне ситуације око ангажовања великог авиона за гашење пожара.

Ипак велика помоћ коју овај центар пружа Србији није определила државно руководство да додели дипломатски статус запосленима у Руско-српском хуманитарном центру, као ни да омогући несметан транзит робе и ослобађање од пореза и такси. С друге стране државно руководство је овакав статус обезбедило НАТО, који не да никада није хуманитарно помагао Србији, већ је извршио агресију на нашу земљу. Иако председник Србије стално понавља да води суверену политику, поставља се питање где је логика у томе ако самостално одлучује да додели дипломатски статус НАТО војницима, а са друге стране одбија молбу руске стране да исти такав статус обезбеди  особљу Руско-српског хуманитарног центра. Уколико држава Србија није у стању да се сама избори са проблемима који се намећу као што су елементарне непогоде, она је дужна да донесе одлуку која је у интересу грађана Србије и обезбеди несметану помоћ хуманитарног центра.

Видећемо да ли ће и након овог случаја потражње помоћи из Русије за гашење пожара, руководство Србије остати при истом ставу у немогућности да донесе самосталну одлуку без одобрења из Вашингтона и Брисела и тиме настави са својом неодговорном политиком и небригом за сопствене грађане.

30. Октобар 2019. 

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *