Defense and security

Србија прогони добровољце из Донбаса под притиском Запада

Dragana Trifkovic interview eadaily.com

Да ли мислите да Горану Ћирићу прети опасност да буде процесуиран због учешћа у рату у Донбасу ако буде изручен на захтев Србије?

Сматрам да је главни разлог због ког Србија тражи изручење Горана Ћирића управо процесуирање због учешћа у рату. Од 2014. године, када је измењен кривични законик, српска власт је уложила велике напоре како би вратила у Србију све добровољце из Донбаса који имају наше држављанство. Већини добровољаца је нуђена нагодба пре увођења измена закона, да се врате сами у Србију уколико не желе да буду осуђени. Чињеница да је српско руководство слало своје изасланике у Донбас како би утицали на то да се добровољци врате у Србију, говори у прилог чињеници да им је то било јако важно. По мом мишљењу, измене закона су усвојене искључиво због украјинског ратишта и то под притиском западних амбасада. Из тог разлога верујем да би и Горан Ћирић био гоњен за учешће у рату, уколико би био испоручен Србији.

Да ли је по вашем мишљењу његов случај политички мотивисан? Његов адвокат је уверен да је случај злоупотребе овлашћења само изговор да се преко Интерпола захтева његово изручење из Русије?

Мислим да је адвокат господина Ћирића у праву. То није први случај где покушавају да преокрену ствари и гоне добровољце наводно због привредних прекршаја. Срби и Руси имају дугу традицију међусобног помагања у ратовима и када је почео конфликт у Донбасу, многи људи у Србији су били заинтересовани да иду тамо како би заштитили руско становништво. То су на неки начин схватали као обавезу и дуг према руским добровољцима који су учествовали у конфликтима на простору бивше Југославије, на страни Срба. Српски режим је чинио све још пре измене закона, да спречи одлазак добровољаца. Било је случајева да су пратили преписку оних који су тражили могућност да оду у Донбас, а затим их је полиција приводила на разговор на основу њихове заинтересованости. Било је случајева и да су узнемиравали породице добровољаца који су отишли у Донбас, па је то било пресудно да се неки од добровољаца врате, јер су били забринути за своје породице. У склопу тога треба посматрати и чињеницу да је Петар Порошенко је долазио у званичну посету Србији док је био председник Украјине и том приликом су потписани стратешки договори између Србије и Украјине. Александар Вучић и даље подржава територијални интегритет Украјине и одбија да призна да је Крим део Руске Федерације.

Зашто српско руководство, које Русија сматра пријатељским, прогони Србе који су се борили у Донбасу? Да ли постоје конкретна имена Срба који су прогоњени због учешћа у рату на Донбасу?

Српско руководство игра двоструку игру. С једне стране Русију користи како би задржала своје бирачко тело које је углавном  про-руски оријентисано, али тако да са њом не развија стратешку сарадњу. Сарадња са Русијом се развија искључиво у оквирима које Запад одређује. То је углавном сарадња на пољу енергетике у мери којој је Србији неопходна, као и на пољу културе у тој мери да се види руско присуство, али без значајног утицаја на јавно мњење. С друге стране, Србија је последњих неколико година дубоко ушла у зону утицаја НАТО, тако да је чланство остало само обична формалност. Док је јавност била анестезирана причама о руско-српској сарадњи, ми смо осванули у загрљају НАТО. Ако ствари посматрамо из тог угла, нема никакве недоумице о томе зашто Србија гони добровољце из Донбаса.

Што се тиче добровољаца који су до сада осуђени, њихова имена су позната и доступна су јавности као информације од јавног значаја. Виши суд у Београду је до 2018. године донео укупно 29 осуђујућих пресуда против држављана Србије због учешћа у украјинском конфликту. Од тога је 26 пресуда донето на основу признања кривице и нагодбе са Тужилаштвом. Заправо су све добровољце који су се вратили у Србију право са аеродрома водили на информативни разговор и инсистирали на томе да сами признају кривицу уколико желе да буду условно осуђени. У противном, било им је запрећено да ће добити високе затворске казне. Нека од имена добровољаца из Србије који су осуђени су: Стеван Милошевић, Игор Кнежевић, Никола Кљајић и други. О томе су извештавали Радио слободна Европа и истраживачка кућа Бирн. И други српски медији су писали о добровољцима из Донбаса, називајући их плаћеницима и псима рата.

20. Јули 2020. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *