Geopolitics and politics

Срби са КиМ: Коме се одборници „независног“ Косова захваљују и због чега?

Народни покрет Срба са КиМ „Отаџбина“

Ових дана су одборници општине Звечан прогласили председника Србије Александар Вучића за почасног грађанина. Ранијих година је исто тако за почасног грађанина проглашен и некадашњи директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић. Почасни грађани општине Звечан су још и најбољи светски тенисер Новак Ђоковић, чувени српски хирург и академик Зоран Кривокапић и руски председник Владимир Владимирович Путин.

Међутим, док су и Ђоковића и Кривокапића као и руског председника за почасног грађанина ове мале општине на северу Косова и Метохије прогласили одборници који су изабрани на основу Устава и закона Републике Србије, Александара Вучића и Марка Ђурића су прогласили одборници изабрани на основу закона самопроглашене републике Косово. Исти су положили и заклетву, усмену и писмену, на устав ове сепаратистичке творевине. Наш народ би рекао „према свецу и тропар“.

Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, иначе политички конвертит, прочитао је писмо захвалности председника Србије. Председник у свом писму каже да се буди са Косовом и Метохијом у срцу а ноћу склапа очи опет са јужном српском покрајином на устима. Ту је председник у праву. Чим се пробуди он потпише издајнички Бриселски споразум а пре него што заспе сличан издајнички споразум потпише у Вашингтону.

А зашто је Петар Петковић политички конвертит? Па зато што је као некадашњи портпарол ДСС и народни посланик у Скупштини Србије за говорницом изјављивао да је Александар Вучић због Бриселског споразума највећи издјаник у историји српског народа. Сада га због истог споразума назива патриотом.

У понедељак Александар Вучић са Аљбионом Куртијем наставља преговоре на релацији Београд-Приштина. Једна од тачака на преговарачком столу биће и Заједница српских општина. Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ подсећа грађане Србије да су пре доласка Александра Вучића на власт Срби већ имали своју Заједницу општина и насеља бираних и састављених од одборника на основу избора које је расписала Скупштина Србије. Уосталом, таква заједница је 2010. године прогласила руског председника Владимира Путина за почасног грађанина Косова и Метохије. Плакету је примио ондашњи шеф руске канцеларије у Приштини. Таквој заједници која је већ фигурирала требала је само власт у Србији да одреди функције. Нажалост, Александар Вучић не само што јој није доделио надлежности већ је увођењем привремених мера општинама на Косову и Метохији такву заједницу српских општина и насеља укинуо. Нову није створио нити је у стању због кукавичлука да је формира. У издајничком бриселском споразуму који је председник Србије потписао предвиђено је и њено формирање али без јасних надлежности. Али и као такву председник Србије се за њу није изборио већ је пре тога укинуо скоро све државне институције а заједницу српских општина оставио је у други план. Можда и зато што она и нема никакве ингеренције.

Пре неки дан је по ко зна који пут председник Србије изрекао сто пута поновљену лаж да је претходна власт 2011. године успоставила граничну линију између централне Србије и јужне српске покрајине. Одлуком Владе Србије од 6. децембра 2012. године (доставамо у прилогу) коју је потписао Ивица Дачић успостављена је класична државна граница унутар Србије. Претходно је током техничких преговора у Бриселу Александар Вучић договорио са сепаратистима да 30% прихода на административним прелазима Јариње и Брњак иду српским општинама на северу КиМ. Александар Вучић је због 30% царина на овим административним прелзима успоставио класичну државну границу између Косова и Метохије и остатка Србије.

У последње време евидентан је пораст насиља према српском становништву на Косову и Метохији. Реакција режима у Београду је анемична и млака. Чак напротив, председник Србије у више наврата је изајвио да он нема намеру да шаље војску да заштити Србе на Косову и Метохији јер како он каже не жели да српски добровољци па и његови синови доживе трагичну судбину на Косову и Метохији. Оваквим својим изјавама председник Србије само подстиче Албанце да некажњено врше насиље над Србима. Ово је још чудније имајћи у виду да је председник некада говорио да за једног убијеног Србина треба убити 100 Муслимана а стотине добровољаца као генерални секратар Српске радикалне странке послао је на ратишта у Хрватску и БиХ. Лако је било слати туђе синове, али данас кад има своје, он је миротворац.

Оно што је бизарно овакву штетну националну и државну политику Србије подржавају сви режимски медији. Када је у питању јужна српска покрајина на суптилан начин заговарајући независност самопроглашене републике Косово то чине и они антирежимски као што су Н1, Нова С и други. Изузев поједних вебсајтова и регионалне КТВ Зрењанин нигде више не можете да чујете критике на рачун националне и државне политике Александра Вучића према КиМ. Међутим, без обзира на овакву жестоку медијску кампању и даље је 85% грађана Србије против предаје КиМ и исто толики број за тзв. замрзнути кофликт. Оно што посебно радује да је тај број највећи у узрасту од 18 до 25 година.

19.јул 2021. 

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *