Geopolitics and politics

Срби са Косова и Метохије: Српски народ у званичној Русији има моћног пријатеља и заштитника

Information Service of the people's movement of Serbs from Kosovo and Metohija "Fatherland"

Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ честита Дан народног јединства председнику Руске Федерације Владимиру Путину и руском народу.

Руска Федерација са својим руководством, пре свега са председником Владимиром Путином, је гарант територијалног интегритета и суверенитета Републике Србије на целој својој територији. Из тог разлог код свих мислећих Срба широм Србије руски преседник је далеко популарнији и има много више угледа у односу на председника Србије Александра Вучића. Стајући иза Резлолуције 1244 СБ УН Руска Федерацја не дозвољава, пре свега бројним западним земљама, комадање Србије.

Уназад неколико година издајнички режим у Београду је у више наврата говорио да ће сваки договор који Београд потпише са Приштином Русија подржати. Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ је пре две године упутио отворено писмо руском председнику где је указао да овај став актуелног режима у Београду води пре свега предаји Косова и Метохије јер званични Београд представља грађанима Србије да ће и предају КиМ сепратистима Руска Федерација подржати. Данашњи став званичног руководства Руске Федерације јесте да ће Русија подржати сваки договор Београда и Приштиен али који је строго у складу са Резолуцијом 1244 што значи да је КиМ у саставу Републике Србије. И последњи догађаји у Савету безбедности УН када је Руска Федерација оспорила и спречила наступ самопроглашеног високог представника за БиХ Кристијана Шмита говори да Република Србија и српски народ у званичној Русији имају моћног пријатеља и заштитника. Зато у сваком случају непристојно делује када бројни европски и амерички званичници оспоравају Руску Федерацију да буде присутна у Србији и на Балкану нарочито стога што Руска Федерација 1999. године није бомбардовала Србију.

Председник Србије Александар Вучић је у више наврата до сада критиковао одлазак руског КФОР-а из јужне српске покрајине називајући то „бежањем руске војске“. Политички глупо, злонамерно и теденциозно имајући у виду да Александар Вучић није разумео делатност КФОР-а од ‘99. године па надаље. Да је правилно схватио он такву глупост не би изговорио. У оквиру пет заштићених зона на Косову и Метохији само руски КФОР није имао свој сектор. Био је присутан у другим секторима где су им шефови били у К. Каменици Американци, на северу КиМ у општини Србица Французи, у Призрену тачније Ораховцу Немци, тако да Срби од таквог руског КФОР-а нису могли да имају никакву корист јер се ни за шта нису питали. Стога је и разумљиво да ако већ нису могли да помогну Србима, а нису желели да их потцењују и понижавају западне војне силе, одлазак руског КФОР-а из јужне српске покрајине је сасвим оправдан.

Али оно што данас помало буни и што на неки начин понижава пре свега руски утицај у Србији јесте деловање руске амбасаде у Београду. И док је руска амабасада за време амбасадора Алексејева и Конузина била место које је окупљало и саветовало бројне српске патриоте из свих српских земаља, ова садашња за време амбасадора Чепурина и Боцан-Харченка више делује као филијала Српске напредне странке него као дипломатско представништво једне велике силе. У руској амабасади не може да буде примљен нико ко критикује садашњи криминални режим у Београду. За такво деловање претходни амасадор Александар Чепурин по одласку са тог места награђен је функцијом члана управног одбора НИС-а са месечним примањима од неколико хиљада евра. Истим стазама се креће и садашњи амбасадор.

Карактеристично је да нико ко се усудио да критикује актуелни политички режим у Београду не може да буде примљен у руској амбасади што је прави куриозитет. Зато задњих скоро десетак година ниједан опозициони политичар у Србији није био гост поменуте амбасаде. Добар део таквих опозиционих политичара са симпатијама поздравља јачање, снагу и успех руске државе у свету.

И не само то. Последњи догађаји током кризе око регистарских табилица на КиМ и одласка руског амбасадора у војни гарнизон у Рашку представља један крајњи вид манипулације актуелног режима у Београду. И док је руски амбасадор боравио у Рашки у исто време се Александар Вучић договорио са Бриселом да се српске регистарске таблице тј. српски симобли прелепљују стикером да не би угрожавали државност самопроглашене републике Косово. Крајњи резулатат овог српског политичког дебакла јесте капитулација одрађена уз помоћ руског амбасадора.

Са друге стране, док члан извршног одобра Српске напредне странке Драган Шормаз јавно оптужује и критикује и руског председника и руску државу заговарајући улазак Србије у НАТО пакт, реакција руске амбасаде не постоји. Сигурно је да оваква изјава високог функционера СНС није дата без одобрења њеног председника Александра Вучића.

Истовремено је и само писање српског Спутњика једнострано. Величају се успеси председника Србије, хвали се режим и власт, а са индигнацијом се говори и пише о српској опозицији. Чак и о оној чије су намере према руском руководству и руском народу пријатељске. Величање победе тзв. Српске, или боље рећи квислиншке, листе која политички делује у складу са законима и уставом самопроглашене републике Косово јасно говори да и Спутњик на српском делује у оквиру актуелног политичког информатиног режима у Београду.

Али без обзира на све чиновнике и бирократе у оквиру руског дипломатског представништва Срби са Косова и Метохије и даље неизмерно верују и руском председнику и руској држави. Стога су и 2010. године прогласили Владимира Путина за почасног грађанина Косова и Метохије. Пар година раније подигли су споменик убијеном руском конзулу у Косовској Митровици. Стога и протеривање руских дипломата из руске канцеларије у Приштини говори да је политика председника Владимира Путина и Руске Федерације исправна што смета сепаратистима.   

08. новембар 2021.                                                              

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *