Пише: Мехди Хонардидех, експерт Центра за геостратешке студије из Ирана
Последњих недеља, пад популарности Доналда Трампа међу америчком јавношћу постао је истакнута тема у политичким анализама. Веродостојне анкете, укључујући оне које су спровели The Washington Post и ABC News, показују да само 39% Американаца одобрава његов учинак – значајан пад у поређењу са 45% у фебруару. Овај силазни тренд произилази из економске неефикасности, продубљивања друштвених подела, медијског притиска и неуспеха спољне политике.
1. Економска неефикасност:
Економска политика Трампове администрације била је кључни фактор у паду његовог рејтинга одобравања. Агресивна трговинска политика, посебно високе царине Кини, није довела до економског просперитета, већ је уместо тога изазвала нестабилност тржишта и повећање трошкова живота. Према извештају Федералних резерви, предвиђа се да ће трговински рат са Кином коштати америчку економију приближно 300 милијарди долара у 2025. години и повећати потрошачке цене за 3%.
2. Друштвене и политичке поделе:
Одлуке попут наметања имиграционих ограничења и лошег решавања расних протеста гурнуле су америчко друштво ка поларизацији. Према извештају истраживачког центра Pew Research Center, 78% Американаца верује да је њихова земља подељенија него икад.
3. Улога медија:
Главни амерички медији одиграли су значајну улогу у обликовању овог тренда. Мреже попут CNN-а и NBC-а приказивале су Трампа у негативном светлу. Студија Медијског истраживачког центра показује да је 92% вести о Трампу било негативно.
4. Неуспеси у спољној политици:
У области спољне политике, приступ „Америка на првом месту“ није повећао глобални утицај САД, већ је довео до њихове изолације. Једнострано повлачење из споразума као што су JCPOA (ирански нуклеарни споразум) и Париски споразум о клими затегло је односе Вашингтона са традиционалним савезницима, смањујући глобално поверење у америчко руководство на 28%. Штавише, неуспеси у управљању тензијама са Кином, Русијом и Северном Корејом истакли су стратешке слабости у Трамповој спољној политици, нарушавајући његов домаћи и међународни кредибилитет. Многи аналитичари виде Трампове поступке према другим земљама као примере ароганције, што на крају поткопава сам углед Америке.
Закључак:
Трампов пад популарности резултат је комбинације економске неефикасности, друштвене поларизације, медијског притиска и неуспеха спољне политике. Овај тренд не само да означава кризу у његовом вођству и управљању, већ служи и као симбол постепеног пада моћи САД. Док политичка будућност Америке може тежити фундаменталним променама, немогућност тренутних политика да се носе са домаћим и међународним изазовима је несумњиво очигледна.
Source: Center for Geostrategic Studies
8. May 2025.