Geopolitics and politics

Авионска несрећа у Техерану: Питања без одговора

Преносимо са theduran.com

Пад авиона у Техерану постао је трагична апотеоза ескалације тензија на Блиском истоку. Међутим, иако је Иран преузео одговорност за инцидент, многа питања остала су без одговора. није у питању само о лету ПС 752 који је летео за Кијев. Ова трагедија наводи на то да се размисли и о паду авиона на истоку Украјине, где је малезијски авион такође био оборен ракетом.

Према званичној верзији Међународног истражног тима, који проучава околности пада лета МХ17, ракета је испаљена из руског противавионског ракетног система. Русија негира своју кривицу, наглашавајући да се катастрофа догодила по кривици Украјине. И, искрено, морамо признати да Москва има много конкретније аргументе. Они су објавили исцрпни пакет докумената у којима се говори о томе да је ракета била у служби украјинске војске. Према руским документима, муниција је наслеђе Совјетског Савеза. Све ове информације су представљене на конференцији за новинаре руског Министарства одбране. У исто време, ЈИТ (Међународни истражни тим) нам је до сада пружао само делимичне податке. САД би такође могле да доста да допринесу разјашњавању ситуације.

Кад се украјински Боинг срушио у Техерану, америчко руководство је готово одмах објавило верзију која се касније испоставила тачном – ракетни удар. Објављивање је било могуће захваљујући раду америчких специјалних служби и, што је још важније, подацима са сателита. Требао им је један дан.

А шта је са МХ17? Према извештајима, 3 америчка сателита могла су да забележе ракетни удар на авион. Поред тога, информације би се могле добити од комерцијалних сателита или сателита у Немачкој, Француској и Јапану. Међутим, и с тако разноликим изворима, случај МХ17 се закомпликовао. Пре свега, разлог за то је била одлука Вашингтона да класификује своје сателитске податке, што је већ успорило процес истраге. У почетку је холандско тужилаштво тврдило да због повећане облачности истражитељи немају висококвалитетне снимке узлетања ракета, иако сада постоје радарски системи који превазилазе ову препреку, за разлику од оптичких. После се сазнало да је Вашингтон ипак доставио неке информације које би требало да помогну у утврђивању путање пројектила. Али и овде је било  нијанси, јер је холандска обавештајна служба морала детаљно да се усагласи са САД око тога шта се тачно може користити у извештају а шта треба сакрити. Такав приступ је већ сумњив. На крају, извештај који је ЈИТ дистрибуирао тек маја 2018. године наводи се да је пројектил испаљен на авион могао бити испоручен из руске војне јединице стациониране у близини Курска.

Није тешко примијетити разлику у брзини спровођења истраге: један дан за случај ПС 752, и шест година за МХ17. И поента није у томе што Русија не признаје кривицу. Истражни тим није пружио стварне доказе, а намерно игнорисање Украјине као осумњиченог само показује пристрасност. Ако говоримо о улози Вашингтона у оба случаја, очигледно је да САД нису имале разлога да сакрију податке о паду украјинског авиона. Све је било једноставно, јасно и очигледно, па са објављивањем верзије нису оклевали. Код малезијског МХ17 је све потпуно другачије.

Али, као што смо рекли, чак и у иранској трагедији има веома тамних мрља. Да, Техеран се изјаснио кривим, што би вероватно требало да прекине истрагу. Међутим, није јасно зашто су украјинске међународне авиокомпаније уопште дозволиле узлетање? Сви су били свесни да су Иран и САД у том тренутку биле у непријављеном рату. Америчка Федерална управа за ваздухопловство забранила је летове изнад Ирана и Ирака, и то буквално до катастрофе у Техерану.

Још једно питање – колика је вероватноћа да ће ракета погоди урпаво авион Украјине, земље која је једна од највернијих америчком руководству, а да се у непосредној близини нађе особа са укљученом камером и забележи пад?

И на крају, зашто је Иран одуговлачио са признањем? Очигледно је да су власти земље од самог почетка знале прави разлог. Наравно, можете претпоставити да су у питању унутрашње размирице, али поставља се друго питање – зашто сте морали тако оштро да негирате верзију ракетом? Управо то је био разлог протеста који су избили у Ирану, који су неповољни за локалне елите, али, изгледа, не за све. Од свега тога САД имају користи, поготово ако претпоставимо да тренутне протестне акције могу прерасти у пуч.

14. Јануар 2020. 

Source:

https://theduran.com/plane-crash-in-tehran-questions-that-have-no-answers/

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

Center for geostrategic studies is a non-governmental and non-profit association, founded in Belgrade at the founding assembly held on 28.02.2014. in accordance with the provisions of art.11. and 12. Law on associations ("Official Gazette of Rs", no.51/09). for an indefinite period of time, in order to achieve the goals in the field of scientific research of geostrategic relations and preparation of strategic documents, analysis and research. The association develops and supports projects and activities aimed at the state and national interests of Serbia, has the status of a legal entity and is registered in the register in accordance with the law. The mission of the Center for geostrategic studies is: "we are building the future, because Serbia deserves it: the values we represent are established through our history, culture and tradition. We believe that without the past there is no future. For this reason, in order to build the future, we must know our past and cherish our traditions. True values are always grounded, and the future cannot be built in a good direction without that foundation. In a time of disruptive geopolitical change, it is crucial to make wise choices and make the right decisions. Let go of all imposed and distorted ideas and artificial urges. We firmly believe that Serbia has enough quality and potential to determine its own future, regardless of threats and limitations. We are committed to the Serbian position and the right to decide our own future, bearing in mind the fact that historically there have been many challenges, threats and dangers that we have overcome. “ Vision: the Center for geostrategic studies aspires to become one of the world's leading organizations in the field of geopolitics. He also wants to become a local brand. We will try to interest the public in Serbia in international topics and gather all those interested in protecting state and national interests, strengthening sovereignty, preserving territorial integrity, preserving traditional values, strengthening institutions and the rule of law. We will act in the direction of finding like-minded people, both in the domestic and in the world public. We will focus on regional cooperation and networking of related NGOs, both at the regional and international level. We will launch projects at the international level to support the repositioning of Serbia and the preservation of territorial integrity. In cooperation with media houses, we will implement projects that are focused on these goals. We will organize education of interested public through conferences, round tables and seminars. We will try to find a model for the development of the organization that would enable the financing of the activities of the Center. Build a future together: If you are interested in cooperating with us, or to help the work of the Center for geostrategic studies, please contact us by e-mail: center@geostrategy.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *