Written By: Miloš Zdravković
Turkey's policy of " zero problems with neighbors "has experienced a fiasco and the fact is"zero friends, infinite problems". Simply Turkey under Erdogan loses old allies without gaining new ones.
Turkey, led by President Erdogan, has been moving in the wrong political, economic and geostrategic direction for several years, and its domestic policy mistakes are becoming a serious international problem. It is a conflict with the Kurds, the Alawites (Shiite minority) that risks exacerbating the extremely difficult situation in the region anyway.
In Turkey, the long-desired collapse of Iraq and Syria has improved the position of the Kurds in those countries, and Turkey did not expect that. The conflict between the Turkish Kurdish National Minority (about 20 percent of the population) has been ongoing since the establishment of the modern Turkish state. It is possible that Turkey has never been seriously determined to resolve the conflict with the Kurds.
The struggle between the Turks and the Kurdistan Workers ' Party in the southeast of the country is becoming increasingly fierce, and this is happening at the same time as the conflict between Ankara and Kurds in northern Syria and Iraq intensifies. The main danger of such developments is that the Turkish military could invade Syria under the pretext of creating a humanitarian corridor for refugees.
У стварности разлог за то било би заустављање напредовања сиријских Курда, и спречавања повезивања курдских енклава у једну велику целину на самој граници са Турском. Ипак вероватни руски одговор их одвраћа од тог сценарија. Турски политички врх страхује да ће Курди створити мини државу на територији Сирије и Ирака, јачајући на тај начин положај Радничке партије Курдистана.
Са наглим погоршањем односа са Русијом, те несумљивим јачањем Ирана, ноћна мора Турске о јединственом Курдистану (близу тридесет милиона становника) можда ће убрзо заиста постати јава.
Турска политика „нула проблема са суседима“, доживела је фијаско те је чињенично стање нула пријатеља, бесконачно проблема. Једноставно Турска под Ердоганом губи старе савезнике не стичући нове.
Анкара се отворено ставила на страну терориста у грађанском рату у Сирији и тражи да председник Башар ел Асад са којим је иначе породично летовао оде с власти. Због наоружавања терориста и заговарања напада међународних снага на Дамаск, уништила је одличне односе са Москвом, додатно их радикализовала обарањем руског авиона, те дословце прекинула односе са Ираном.
Осећа се и непријатељство према Египту јер је Анкара осудила свргавање исламистичког председника Мухамеда Мурсија. Претходно је подржао исламисте у сукобу са старим пријатељем Хоснијем Мубараком. Односи са Ираком су компликовани, пошто се турско фаворизовање сунитске мањине не свиђа шиитској већини.
Турска спољна политика „нула проблема међу суседима“ изметнула се у „нула пријатеља међу суседима“. Анкара нема амбасадора у Каиру, Дамаску и Јерусалиму, и у веома је лошим односима са Багдадом. Ердоган је Турску увео у изолацију.
Све док Турска кардинално не промени своју политику према сопственим Курдима, не схвати да се курдско питање не може решити на начин на који су решили јерменско питање (прављење геноцида над више милиона људи) наставиће да прави додатне проблеме у региону, уместо да помогне да се они реше.
Председник Турске Ердоган је у контексту сиријске кризе успео да створи многе проблеме за своју земљу, градове нападају терористи, на границама је нестабилна ситуација, економија је у слободном паду, туризам је замро, курдско питање је поново отворено, а савезници игноришу њене молбе. Решавање ових проблема је веома тежак и вероватно неостварив задатак.
Председник Ердоган је Постао државник који више нема тежину. Блефира и не испуњава обећања ,као некада Слободан Милошевић. Није у стању да заштити најважније интересе и у конфликту је са свима, чак и са својим савезницима. Ердоган упркос свему наставља да прети војном операцијом у Сирији и Ираку, а нико га не подржава у томе, укључујући и грађане и војску. Штавише, није у стању да осигура ни подршку САД, која се са своје стране увек радују када Русија упадне у неки сукоб.
Чини се да се Турској не пишу добри дани, а да за Ердогана више не постоји повољан сценарио. Још једном се показало да империјални снови умишљеног „новог султана“ Ердоган могу само поново да доведу Турску у стратешки лошу ситуацију, за разлику од мудрости легендарног Кемала Ататурка, који јој је обезбедио уважавање , поштовање и престиж, како од пријатеља тако и ривала. Од државе која је до недавно важила за регионалног лидера , Ердоган је поново после стотинак година Турску претворио у „болесника са Босфора“.
27. фебруар 2016.