Говор архиепископа севастијског Теодосија (Аталах Хане) из Јерусалимске православне цркве са Међународне конференције:
Драга браћо и сестре, драги пријатељи, чланови Центра за геостратешке студије у главном граду Србије Београду, као и Међународног форума православних жена.
Нека вас благослови Господ Исус Христос!
Задовољство ми је да поздравим вашу конференцију која се одржава у главном граду Бугарске, Софији, и пошаљем вам поруку љубави, братства и верности из светог града (Јерусалима), града васкрсења, светлости и победе над смрћу.
Поздрављам ваше напоре и гласно иступање за окончање прогона са којим се суочава наша сестринска православна црква у Украјини. Ово је исправан православни хришћански став и не можемо да ћутимо пред оваквим тешким кршењима и невиђеним злоупотребама које су учињене над једином легитимном православном црквом у Украјини, коју предводи његово високопреосвештенство митрополит Онуфрије.
Не признајемо ниједну другу црквену институцију у Украјини. Једина званична и легална православна црква у Украјини је црква коју предводи његово високопреосвештенство митрополит Онуфрије. Ова црква је подвргнута невиђеном прогону, а чини се да је сврха свих ових прогона да се укине постојање ове историјске и древне цркве и да јој се постави нелегална и нелегитимна замена.
Желео бих да искористим прилику ваше конференције у бугарској престоници Софији да упутим поруку честитке, љубави и поштовања његовој светости патријарху Данилу, патријарху Бугарске православне цркве, који је недавно изабран и постављен за поглавара сестринске православне цркве у Бугарској.
Желимо му успех и срећу у његовој служби и служењу његовој цркви, и захваљујемо му се на његовим принципијелним ставовима који одбацују незаконита и противправна дејства у Украјини, као и на његовој сталној и непоколебљивој афирмацији да је једина законска и легитимна православна црква, црква на чијем је челу митрополит Онуфрије. Такође желимо да изразимо поздраве његовом блаженству патријарху српском Порфирију на његовим племенитим духовним и црквеним позицијама, које веома ценимо и поштујемо.
На вашој конференцији желео бих да изнесем неколико предлога:
Прво, апеловати на све православне цркве света (без искључења било које православне цркве) са хитним захтевом за брзим деловањем на заустављању прогона којем је црква у Украјини подвргнута, по принципу да ако је један од чланова цркве подвргнут прогону, сви морају стати на страну угњетаваних и прогоњених.
Хришћанске вредности нас такође подстичу да живимо радосно са онима који се радују и доживљавају бол са онима који пате. Стога, на основу наших православних хришћанских вредности, морамо да поделимо бол и патњу са нашом прогоњеном браћом у Украјини и захтевамо да се ове неправде и прогони прекину.
Друго, потребно је позвати све хришћанске ауторитете и руководства (укључујући и неправославне) да заузму јасан став по овом питању. Верујем да се морамо обратити католичким и евангелистичким хришћанским ауторитетима у вези са овим кршењима како би наш глас стигао до њих и да би испунили своју очекивану дужност захтевајући заустављање ових напада, пракси, прогона и неправди.
Треће, потребно је брзо се обратити међународним институцијама и објаснити шта црква у Украјини доживљава као резултат прогона, што се може сматрати тешким злоупотребама и кршењем принципа људских права.
Неопходно је контактирати Уједињене нације и сва тела за људска права повезана са њима, укључујући и Канцеларију високог комесара УН за људска права која се налази у Женеви.
Четврто – Неопходно је радити на проширењу обима објављивања у разним медијима и објашњавању озбиљности кршења људских права која се дешавају у Украјини, где постоји циљани напад на древну православну цркву, као и прогон којим су митрополити и сво свештенство подвргнути, заплени цркава и некретнина. Сматрамо да је поступак у вези са забраном православне цркве у Украјини од стране украјинског парламента незаконит и непримерен, као и да представља озбиљно кршење људских права и слободе вероисповести. Захтевамо укидање ове мере и њену оштру осуду.
Пето – Постоји потреба за повећањем броја конференција и састанака широм света са циљем да се укаже на овај озбиљан проблем и изврши притисак на политичко руководство у Кијеву да престане са нападима и прогоном Украјинске православне цркве.
У закључку, у време поста Пресвете Богородице молимо за њене молитве и заступништво за његово високопреосвештенство митрополита Онуфрија, који је прославио десет година од избора за митрополита Украјине, као и за све епископе, свештенство и народ у братској цркви Украјине.
Помолимо се усрдно за ову цркву распету и страдалну, уверени да силе зла у овом свету неће моћи да униште постојање ове цркве, јер црква увек побеђује, а њен бранилац је Господ Исус Христос, у кога сви верујемо. Недавно смо прославили Преображење Господње на гори Тавор, а за неколико дана прославићемо празник Успења и упокојења наше мајке, Пресвете Богородице Марије.
Такође се молимо да се рат у Гази оконча и да језик мира и дијалога завлада светом земљом Палестином. Позивам вас све да се усрдно молите за жртве рата и да се ово крвопролиће у Гази заврши, како би људи ове земље могли да уживају у миру и достојанственом животу.
Хвала вам на позиву за учешће на овој конференцији и желим вам успех у преношењу гласа мученичке цркве у Украјини, страдале и распете, са надом у васкрсење и победу над неправдом, угњетавањем и смрћу.
Fonte: Centro de estudos estratégicos
13. септембар 2024.