Geopolítica e política

Вучићево ругање Путину? Не отићи на БРИКС због афричког полигамисте. Зашто се то догодило – стручна анализа

Пише: Игор Пшеничников

Запад улаже титанске напоре да одвоји Србију од Русије. Један од хитних задатака је спречити Србију да уђе у БРИКС и увући је у Европску унију и НАТО. Уочи и у данима самита БРИКС-а, Запад је у Београду приредио велику политичку представу уз званичне посете страних гостију, који су наводно „спречили“ председника Србије Александра Вучића да прихвати јавни позив председника Русије Владимира Путина да доћи у Казањ. Међутим, Вучић тамо, изгледа, није ни планирао да иде. Он је већ направио свој избор.

Избећи одлазак у Казањ
Запад, а посебно Брисел, приредили су спектакуларну представу око одбијања председника Србије Александра Вучића да прихвати јавни позив председника Русије Владимира Путина да присуствује самиту БРИКС-а у Казању. Најтужније у овој причи је то што је сам председник Србије добровољно постао главни учесник шоу програма који је био увредљив за Русију.

Подсетимо, након што је председник Русије у Владивостоку преко потпредседника Владе Србије Александра Вулина јавно пренео позив на самит БРИКС лидеру Србије Александру Вучићу, Вучић је то одбио, наводећи бројне „важне састанке“ са страним лидерима. Стручњаци су се дуго питали шта је могло да изазове Вучићево одбијање да обрати пажњу на Путина и БРИКС. Добијени одговори су били прилично неочекивани.

Посете важних гостију
Ко је посетио Београд током самита БРИКС-а у Казању? Најслађе ћемо сачувати за крај. Уместо да прихвати Путинову понуду да учествује на самиту БРИКС-а, председник Србије Вучић примио је у Београду премијере Пољске и Грчке, као и шефицу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен. Није била лења да дође у Београд током самита БРИКС-а да покаже да Србија није уз Русију.

Урсула фон дер Лајен је прштала од поноса што је Европска унија успела да натера Вучића да направи јавни избор у корист ЕУ. „За мене је јасна порука била да ме је председник Србије примио, а пре тога премијере Пољске и Грчке, уместо да буду у Казању, то је јасна порука“, рекла је фон дер Лајен на заједничкој конференцији за новинаре са Вучићем.

Вучић је морао да испуни све дане самита у Казању „важним садржајем“. И чак је успео да одлети у Словачку да се састане са мађарским и словачким премијером.

„Патетично брбљање изговора“
Осећајући да се дешава нешто што превазилази схватање какви треба да буду односи Србије и Русије, Вучић је у телефонском разговору покушао да „све објасни” председнику Путину.

Био сам веома искрен према председнику Путину. Нисам то крио и рекао сам му: поштовани господине председниче, чак и да није било ових посета, било би ми изузетно тешко да дођем (у Казањ) због разних ствари које ви добро знате и, верујем, добро разумете Србију. Србија је једина држава у Европи која ове године није приступила ниједној од 44 декларације против Русије-рекао је Вучић локалним новинарима.

Не можемо тачно да кажемо како је председник Путин разумео Вучићево објашњење. Али оно што је сасвим сигурно јесте да обични Срби и обични Руси још имају „талог“.

Не чак ни талог, већ чврсто уверење да српско руководство води антируски курс. За Запад је суштински важно да отргне Србију од нас, чији православни народ у сваком тренутку и под било којим околностима Русију сматра својим савезником и пријатељем. Укључујући и сада, током рата у Украјини.

За Запад је Србија у том смислу сто пута важнија од многих других европских питања. Због тога је Запад током самита БРИКС-а организовао серију посета Београду својих емисара, међу којима је био и највиши бриселски бирократа.

Не можемо тачно да кажемо како је председник Путин разумео Вучићево објашњење. Али оно што је сасвим извесно јесте да обичним Србима и обичним Русима још увек остаје „талог“.

Не чак ни талог, већ чврсто уверење да српско руководство води антируски курс. За Запад је суштински важно да отргне Србију од нас, чији православни народ у сваком тренутку и под било којим околностима Русију сматра својим савезником и пријатељем. Укључујући и сада, током рата у Украјини.

За Запад је Србија у том смислу сто пута важнија од многих других европских питања. Због тога је Запад током самита БРИКС-а организовао серију посета Београду својих емисара, међу којима је био и највиши бриселски бирократа.

Фото: Вучић са важним гостом, краљем Есватинија

„Да сам султан…“
Али ово је већ био врхунац политичког шоуа. А увод је био формално исмевање Путиновог позива. Уочи самита БРИКС-а и пред сам почетак, 22. октобра, Вучић је примио краља Есватинија (бивши Свазиленд) Мсватија III, који је допутовао у државну посету Србији.

Зашто краљ иде у Србију са својих 11 жена?

Српски медији, задубљени у извештавање о државној посети афричког госта, практично нису крили сарказам о егзотичном избору званичног Београда како самог госта, тако и термина његове посете, јасно темпираног да се поклопи са самитом БРИКС-а. А шта се противило агенди БРИКС-а?

Писало се да је овај последњи монарх у Африци 2001. године забранио сексуалне односе за све особе млађе од 18 година. Али он је ову меру укинуо 2005. године, када се оженио 17-годишњом девојком, која је постала његова 13. супруга. До сада ниједан извор не може са сигурношћу рећи колико жена има краљ Есватинија. 11, 13 или 15?

Српске новине су саркастично постављале ова питања. Лист Данас је питао: „С којом женом нам долази краљ Есватинија? Испоставило се да је Мсвати Трећи са собом у Србију повео не своје жене, већ „своју следећу 21-годишњу невесту, за коју се пре неки дан верио, ћерку бившег јужноафричког председника Џејкоба Зуме”.

И Вучић је прихватио овај персонал уместо да оде у Казањ. Софистицирано ругање Запада против Русије. И што је најважније, Вучић је у томе учествовао.

Вучићев избор
Можете да причате колико хоћете да је Србија са свих страна стиснута непријатељима и зато њено руководство тражи начин да спасе земљу. У таквим случајевима подсећамо на познату идеју да се бирајући између рата и срама мора изабрати рат. Јер ако изабереш срамоту, добићеш и срамоту и рат.

Нерационална и нелогична политика председника Вучића може се објаснити само чињеницом да Запад користи одређене полуге контроле српског председника. Они могу бити у вези са вероватном умешаношћу Вучића и његовог окружења у корупцију великих размера и друга кривична дела, чије објављивање му прети кривичном казном и општом срамотом. О томе доста пишу „несистемски” српски интернет ресурси, чије је податке, међутим, изузетно тешко проверити.

У међувремену, апсолутно је доказано и описано да управо за узду корупције и злочина протеклих година Запад држи Вучићевог блиског политичког савезника и пријатеља, сталног лидера Црне Горе Мила Ђукановића. На италијанском суду, на пример, већ дуго траје случај шверца цигарета из Црне Горе у Италију, у којем је Ђукановић главни оптужени. Али све док Ђукановић послушно буде водио Црну Гору „сјеверноатлантском рутом“, кривични поступак против њега биће у летаргичном стању. На овој удици Ђукановић је Црну Гору увео у НАТО и редовно диже русофобичне кампање у својој земљи.

Да ли је ово пут којим је Вучић кренуо? Запад је ставио на коцку историјско духовно братство Срба и Руса. Али ово братство сигурно неће страдати од једне особе. Међутим што се тиче Вучића, његови западни пријатељи вратиће као што демони увек враћају онима које су завели – поломљеним крхотинама и прљавштином.

Fonte: Издёвка Вучича над Путиным? Не поехать на БРИКС ради африканского многожёнца. Почему так произошло – разбор эксперта

Превод са руског језика: Центар за геостратешке студије

31. октобар 2024.

 

 

autor-avatar

Sobre Центар за геостратешке студије

Centro de geo-estratégica de estudos é uma organização não-governamental e uma associação sem fins lucrativos, fundada em Belgrado, na assembléia de fundação realizada no 28.02.2014. em conformidade com o disposto no art.11. e 12. Lei sobre associações ("Diário Oficial do Rs", não.51/09). por um período indefinido de tempo, a fim de atingir os objetivos no campo de investigação de geo-estratégica de relações e elaboração de documentos estratégicos, análise e pesquisa. A associação desenvolve e apoia projetos e atividades que visam o estado e os interesses nacionais da Sérvia, tem o status de uma entidade jurídica e é registado no registo, em conformidade com a lei. A missão do Centro de geo-estratégica de estudos é: "estamos construindo o futuro, porque a Sérvia merece-lo: os valores que representam são estabelecidas através de nossa história, cultura e tradição. Acreditamos que sem passado não há futuro. Por esta razão, a fim de construir o futuro, precisamos conhecer o nosso passado e valorizar nossas tradições. Os verdadeiros valores são sempre fundamentado e o futuro não pode ser construído em uma boa direção, sem que a fundação. Em um momento de disruptiva geopolítica mudança, é fundamental fazer escolhas inteligentes e tomar as decisões certas. Deixar de ir a todos imposta e idéias distorcidas e artificial insta. Acreditamos firmemente que a Sérvia tem bastante qualidade e potencial para determinar o seu próprio futuro, independentemente de ameaças e limitações. Estamos comprometidos com o sérvio posição e o direito de decidir o nosso próprio futuro, tendo em mente o fato de que, historicamente, tem havido muitos desafios, ameaças e perigos, que temos que superar. " Visão: o Centro de geo-estratégica de estudos aspira a tornar-se uma das principais empresas do mundo no campo da geopolítica. Ele também quer se tornar uma marca local. Vamos tentar interesse público, na Sérvia, em temas internacionais e reunir todos os interessados na proteção do estado e os interesses nacionais, fortalecendo a soberania, a preservação da integridade territorial, a preservação de valores tradicionais, fortalecimento das instituições e do estado de direito. Vamos agir no sentido de encontrar pessoas afins, tanto no mercado doméstico e no mundo público. Vamos concentrar-nos sobre a cooperação regional e a rede de Ongs relacionadas, tanto no nível regional e internacional. Vamos lançar projectos a nível internacional para apoiar o reposicionamento da Sérvia e a preservação da integridade territorial. Em cooperação com os órgãos de comunicação, vamos implementar projetos que estão focados sobre estes objetivos. Vamos organizar a educação do público interessado, através de conferências, mesas-redondas e seminários. Vamos tentar encontrar um modelo para o desenvolvimento da organização que permita o financiamento das atividades do Centro. Construir um futuro juntos: Se você está interessado em colaborar connosco, ou para ajudar o trabalho do Centro de geo-estratégica de estudos, por favor, contate-nos pelo e-mail: center@geostrategy.rs

Deixe um comentário

O seu endereço de email não será publicado. Campos obrigatórios marcados com *