Geopolítica e política

Обележавање Међународног дана солидарности са палестинским народом у Москви

Dragana Trifkovic, Diretor-Geral do Centro de estudos estratégicos

Делегације српског Центра за геостратешке студије и руског политичко-информационог часописа „Персона Страны“, посетили су Амбасаду Палестине у Москви 29. новембра на Међународни дан солидарности са палестинским народом.  Сведоци смо тога да је Израел успоставио апартхејд систем и да већ деценијама потпуно игнорише међународно право, а сада спроводи отворену агресију која има елементе геноцида над палестинским народом.

Фото: Центар за геостратешке студије и Перосна страны у Амбсади Палестине

Међународни дан солидарности са палестинским народом обележава се од 29. новембра 1977. године, када је установљен на предлог ГС УН. Тридесет година пре тога, 29. новембра 1947. године, ГС УН је усвојила Резолуцију о подели Палестине на палестински и израелски део. Након Шестодневног рата 1967. године, Израел је окупирао Западну обалу и Газу, као и Синајско полуострво (Египат) и Голанску висораван (Сирија). Египат је успео да поврати Синајско полуострво током мировног процеса који су покренуле САД 1977. године, док су остале територије и даље окупиране од стране Израела. УН је у новембру 1967. усвојио Резолуцију 242 у којој се позива на повлачење израелски снага са окупираних територија и поштовање суверенитета, територијалног интегритета и политичке независности сваке државе у тој области. Насупрот томе, од преузимања територија Западне обале и Газе, Израел је почео агресивно насељавање ових територија и изградњу нелегалних насеља уз истовремено уништавање палестинских домова.

До нове ескалације сукоба је дошло 6. октобра прошле године када је Хамас под неразјашњеним околностима извршио напад на Израел из Сектора Газа, а израелско руководство затим покренуло копнену операцију у којој су највеће жртве палестински цивили.

Фото: Амбасадор Сирије у Русији ЊЕ Башар Џафари,

Драгана Трифковић, Руслан Панкаратов, Елизавета Абрамова

Амбасадор државе Палестине у Руској Федерацији, ЊЕ Абдел Хафиз Нофал уочи Међународног дана солидарности са палестинским народом изјавио да је ситуација у Гази страшна: „45 хиљада мртвих, много рањених који не могу да добију медицинску помоћ. Нема лекова, нема лекара, болница, школа и џамија. А хуманитарна помоћ не може да стигне у Газу. Преко 250 камиона са храном и хуманиттарном помоћи нема дозволу да уђе у палестинску енклаву, где глад већ почиње“.

Не само да Израел не дозвољава хуманитарну помоћ палестинском народу, већ и САД очигледно не дозвољавају да дође до успостављања мира у овом подручју, јер су до сада ставиле 49 пута вето у УН на решавање сукоба. САД безусловно подржавају Израел који крши међународно право и примењује право силе, не обраћајући пажњу на мишљење светске заједнице. У многим земљама широм света, нарочито на Западу, одржавају се масовни протести у знак подршке палестинском народу.

Фото: Драгана Трифковић и ММА борац Џеф Монсон, који се преселио из САД у Русију пре 5 година.

Након што је добио руски пасош, одлучио је да се одрекне америчког.

Међународни кривични суд издао је налог за хапшење премијера Бењамина Нетањахуа и бившег министра одбране Јоава Галанта као ратних злочинаца, међутим земље ЕУ једна по једна одбијају да испоштују ову одлуку, иако су Шпанија, Канада и Ирска подржавале правду, упркос упозорењима из Сједињених Држава. Према речима амбасадора Абдела Хафиз Нофала, „Саудијска Арабија је планирала да одржи мировну конференцију о палестинском питању, али је та иницијатива била угушена хором западних произраелских гласова“.

Амбасадор је напоменуо да су Палестинци годинама живели у миру са Израелцима и да не желе да Израел нестане са географске карте света: „Израел жели да уништи Палестинце. Број жртава међу нашим људима у одговору на терористички напад 7. октобра је несразмеран. Питање самог постојања Газе је акутно.”

Руски утицај на Блиском истоку последњих година све више јача, а нарочито од 2015. године када је постигла договор да пружи помоћ Сирији у борби са терористима. Тако и Палестина улаже наде на руску помоћ у постизању мира.

Русија је преузела иницијативу и планира да одржи међународну мировну конференцију о ситуацији на Блиском истоку, а кинески председник Си Ђинпинг је, у вези са Даном солидарности са Палестином, изразио подршку сазивању овакве конференције. Међутим видимо да Израел, уз подршку САД, наставља агресивна дејства на Блиском истоку, покушавајући да дестабилише читав регион (бомбардује Палестину, Либан, Сирију, Ирак и Јемен). Само је питање времена када ће „proxy“ рат Запада да изгуби на снази, као што је то случај у Украјини. Остаје нејасно да ли ће Запад тада бити спреман да седне за преговарачки сто са Русијом и Кином и направи договор о недељивој безбедности, или ће увући свет у нуклеарни рат.

У Амбасади Палестине у Москви 29. новембра се окупило много људи у знак подршке палестинском народу, међу којима и представници дипломатског кора, јавне и политичке личности и представници различитих вероисповести.

Фото: Руслан Панкратов, ЊЕ Абдел Хафиз Нофал, Драгана Трифковић

Заменик министра иностраних послова Русије Александар Панкин учествовао је на свечаном догађају где је прочитао текст телеграма честитке председника Руске Федерације Владимира Путина упућеног председнику Државе Палестине Махмуду Абасу.

Александар Панкин је у име руководства Министарства иностраних послова Руске Федерације изјавио следеће:

„Русија са забринутошћу и емпатијом посматра шта се дешава у зони палестинско-израелске конфронтације, посебно у појасу Газе. Мислим да су основни узроци ове трагедије свима јасни. О томе причамо стално и на свим нивоима: мир и стабилност на Блиском истоку су немогући без праведног решења палестинског питања.

Најважнији задатак данашњице, с обзиром на актуелну катастрофалну ситуацију у Појасу Газе, јесте да се што пре оконча страдање људи који тамо живе, да се врати живот у енклави, као и у свим окупираним територијама уопште, у нормалу. Русија, наравно, неће стајати по страни – ми ћемо наставити да чинимо све што је могуће да окончамо оружани сукоб и створимо услове за његово свеобухватно решење на општепризнатој међународно-правној основи.

Наша земља је одмах одговорила на невоље својих палестинских пријатеља. Од почетка ескалације у Појасу Газе у октобру 2023. године, у име председника Руске Федерације, више од 800 тона хуманитарне помоћи – хране, лекова и основних потрепштина – испоручено је Египту за накнадну испоруку у енклава. Таква помоћ ће се пружати и убудуће.

Русија цени истински пријатељску природу односа са Палестином и отвореност и поверење билатералног политичког дијалога. Руководство Русије и лично председник Руске Федерације Владимир Путин велику пажњу посвећује даљем развоју и јачању нашег партнерства у свим областима. Још једна потврда тога, како је наведено у честитки председника Русије, били су сусрети шефова две државе у августу у Москви и „на маргинама” самита БРИКС-а у октобру у Казању. Надамо се да ће председник Палестине моћи да посети руску престоницу у мају 2025. године како би учествовао на прославама посвећеним 80. годишњици победе у Великом отаџбинском рату.

Фото: Амбасада Палестине у Москви, Међународни дан солидарности са палестинским народом

Постизање свеобухватног и правичног решења палестинског проблема остаје један од централних задатака светске заједнице. Пут до овог циља лежи кроз крај израелске окупације и стварање независне палестинске државе. Док обележавамо данас Међународни дан солидарности са палестинским народом, још једном показујемо нашу подршку њиховим легитимним тежњама.

Успешно кретање ка државности немогуће је без консолидације свих палестинских политичких снага на платформи Палестинске ослободилачке организације. Текући раскол у палестинским редовима због нагомиланих неслагања и противречности игра на руку противницима решења о две државе. Остајемо чврсто опредељени да наставимо да помажемо у постизању националног споразума и помирења и обнављању јединства палестинског народа.

Један од приоритетних задатака на дневном реду наших билатералних односа је интензивирање пословне интеракције. Надамо се да ће следећи састанак Међувладине руско-палестинске комисије за трговинску и економску сарадњу, који ће се одржати у Москви за само недељу дана, дати неопходан подстицај даљем јачању руско-палестинских веза.

Фото: Амбасада Палестине у Москви, Међународни дан солидарности са палестинским народом

Успевамо да одржимо плодну сарадњу у културној и образовној сфери. Радује нас што се данас велики број младих Палестинаца образује у руским образовним установама различитих смерова, како о трошку буџета Руске Федерације, тако и на основу уговора.

Током протеклих година у Палестини је реализован низ пројеката који су постали симболи руско-палестинског пријатељства. Међу најзначајнијим од њих су реконструкција Звездане улице, која је део историјског и верског центра Витлејема, изградња мултифункционалног центра у Витлејему и изградња руског музеја и парковног комплекса у Јерихону. Спроводе се нове иницијативе: у Бирзеиту, у близини Рамале, преко руског министарства рада се ствара „Центар компетенција“ за стручно оспособљавање савременог квалификованог особља по стандардима „World skills“. Намеравамо да наставимо са активним радом у овом правцу.

Верујемо да ћемо заједничким напорима приближити дан када ће палестински народ коначно имати прилику да живи у својој држави, а сама Палестина постати пуноправни члан међународне заједнице, важна компонента система мира и безбедност у региону.

Желео бих нашим палестинским пријатељима благостање, просперитет и мирно небо изнад њихових глава“.

Fonte: Centro de estudos estratégicos

  1. децембар 2024.

 

 

 

autor-avatar

Sobre Центар за геостратешке студије

Centro de geo-estratégica de estudos é uma organização não-governamental e uma associação sem fins lucrativos, fundada em Belgrado, na assembléia de fundação realizada no 28.02.2014. em conformidade com o disposto no art.11. e 12. Lei sobre associações ("Diário Oficial do Rs", não.51/09). por um período indefinido de tempo, a fim de atingir os objetivos no campo de investigação de geo-estratégica de relações e elaboração de documentos estratégicos, análise e pesquisa. A associação desenvolve e apoia projetos e atividades que visam o estado e os interesses nacionais da Sérvia, tem o status de uma entidade jurídica e é registado no registo, em conformidade com a lei. A missão do Centro de geo-estratégica de estudos é: "estamos construindo o futuro, porque a Sérvia merece-lo: os valores que representam são estabelecidas através de nossa história, cultura e tradição. Acreditamos que sem passado não há futuro. Por esta razão, a fim de construir o futuro, precisamos conhecer o nosso passado e valorizar nossas tradições. Os verdadeiros valores são sempre fundamentado e o futuro não pode ser construído em uma boa direção, sem que a fundação. Em um momento de disruptiva geopolítica mudança, é fundamental fazer escolhas inteligentes e tomar as decisões certas. Deixar de ir a todos imposta e idéias distorcidas e artificial insta. Acreditamos firmemente que a Sérvia tem bastante qualidade e potencial para determinar o seu próprio futuro, independentemente de ameaças e limitações. Estamos comprometidos com o sérvio posição e o direito de decidir o nosso próprio futuro, tendo em mente o fato de que, historicamente, tem havido muitos desafios, ameaças e perigos, que temos que superar. " Visão: o Centro de geo-estratégica de estudos aspira a tornar-se uma das principais empresas do mundo no campo da geopolítica. Ele também quer se tornar uma marca local. Vamos tentar interesse público, na Sérvia, em temas internacionais e reunir todos os interessados na proteção do estado e os interesses nacionais, fortalecendo a soberania, a preservação da integridade territorial, a preservação de valores tradicionais, fortalecimento das instituições e do estado de direito. Vamos agir no sentido de encontrar pessoas afins, tanto no mercado doméstico e no mundo público. Vamos concentrar-nos sobre a cooperação regional e a rede de Ongs relacionadas, tanto no nível regional e internacional. Vamos lançar projectos a nível internacional para apoiar o reposicionamento da Sérvia e a preservação da integridade territorial. Em cooperação com os órgãos de comunicação, vamos implementar projetos que estão focados sobre estes objetivos. Vamos organizar a educação do público interessado, através de conferências, mesas-redondas e seminários. Vamos tentar encontrar um modelo para o desenvolvimento da organização que permita o financiamento das atividades do Centro. Construir um futuro juntos: Se você está interessado em colaborar connosco, ou para ajudar o trabalho do Centro de geo-estratégica de estudos, por favor, contate-nos pelo e-mail: center@geostrategy.rs

Deixe um comentário

O seu endereço de email não será publicado. Campos obrigatórios marcados com *