Татјана Стојановић: Тенденциозно уништавање православних цркава од стране ОСУ у пограничним областима Русије

Међународна конференција „Црква и расколи, злоупотреба религије у геополитичке сврхе“

Говор Татјане Стојановић, војног коресподента и новинара у Русији

Добар дан, поштовани учесници. Пре свега желела бих да захвалим организаторима скупа на напорима да организују дискусију на овако важну и актуалну тему. Такође желела бих да захвалим свим учесницима на доприносу који својим излагањима дају актуализацији дате теме у међународном контексту. Са своје стране хтела бих да кажем неколико речи о тенденциозном уништавању православних цркава од стране Оружаних снага Украјине у оним областима које се налазе на граници.

У току бојевих дејстава у пограничним областима Русије, посебно у Курској области у коју су Оружан снаге Украјине извршиле упад, православне цркве и манастири многократно су били коришћени у војне сврхе, што је довело до њиховох разарања и скрнављења. Ова дејства изазвала су осуду како од стране религиозних организација, тако и од стране међународних посматрача.

Украјинска војска с једне стране користила је цркве као војне објекте, са друге стране циљано их је рушила и уништавала. У првом случају у црквама су размештани пунктови за управљање беспилотним летелицама, складишта оружја и медицински пунктови. Украјинска команда руководила се при томе мишљу да руска војска неће наносити ударе по религиозним објектима.

У Курској области припадници ОСУ заузимали су храмове и претварали их у своја утврђена упоришта. На пример, у селу Казачја Локња они су организовали склапање и лансирање дронова директно на црквеној територији. Горнаљски Свето-Николајевски манастир био је претворен у артиљеријски положај, што је довело до његовог озбиљног оштећења у току бојевих дејстава.

Фото: Горнаљски манастир, Курска област

Што се тиче другог правца деловања ОСУ против руских православних светиња, многе цркве и манастири подвргнути су рушењу и пљачкању, светиње су скрнављене, а пре повлачења украјински војници су минирали храмове које су претходно опустошили.

После ослобађања пограничних делова Курске области руске трупе су констатовале да су скоро све цркве оштећене у већој или мањој мери. Припадници ОСУ су одвозили иконе, дизали куполе у ваздух, минирали улазе и цркву. Иконе из Горнаљског манастира који је, као што је већ поменуто, био заузет од стране украјинских артиљераца, нашле су се на акуцијама на украјинским сајтовима, што су потврдили и посланици Државне думе Русије.

У Белгородској области која има 546 километара дугу границу са Украјином, ОСУ редовно нападају храмове у пограничним окрузима као што су Шебекински, Грајворонски и Валујски. У селу Сухарево 24. априла две украјинске беспилотне летелице запалиле су комплекс дрвених цркава под називом „Нови Јерусалим“ који је изгорео до темеља. У делу Толоконое 3. маја дрон ОСУ је извршио напад на цркву Георгија Победоносца. У току напада уништене су куполе цркве, али су камени зидови сачували њену унутрашњост.

У Брјанској области украјинска артиљерија нешто пре тога, тачније 17. априла ове године, подвргла је минобацачком нападу и истовременом удару дронова цркву у селу Зерное Суземског округа.

Руска православна црква осудила је предумишљена дејства кијевског режима на уништавању цркава и манастира. О тенденциозним, циљаним нападима Оружаних снага Украјине на светиње Руске православне цркве више пута је говорио поглавар РПЦ, партијарх Московски и све Русије Кирил.

Крајем маја митрополит Курски и Риљски Герман навео је за руске медије да је само у пограничним окрузима Курске области у нападима ОСУ повређено више од 25 цркава, укључујући две спаљене цркве у Горнаљском Свето-Николајевском мушком манастиру који се налази у пограничном Суџанском округу.

         

Фото: Нови Јерусалим у Белгородској области, пре и за време разарања

Клирик Белгородске митрополије, отац Никола Дубињин указао је у интервјуу за руске медије да се на мети напада ОСУ, поред самих цркава и манастира, често налазе и свештеници, нарочито они који раде у зони специјалне војне операције. По његовом мишљењу то је узроковано тиме што свештеници РПЦ снажно утичу на морални дух руских војника.

Јеромонах Мелентиј нападе на цркве у курској пограничној области од стране ОСУ назвао је у разговору са руским издањем „Аргументи и факти“ „правим правцатим сатанизмом“.

„Тамо је прави сатанизам, зато што они (ОСУ) просто тако нападају цркве. Они се више не прикривају. Када се човек удаљава од својих корена, од своје мајке-цркве, он се увек изопачи. И људи после не схватају да ту просто почиње лудило“, – објаснио је свештеник узрок ове појаве.

Фото: Нови Јерусалим у Белгородској области, након разарања

На тај начин јеромонах Мелентиј подсетио је да је однос украјинске војске према храмовима РПЦ у пограничним областима Русије заправо последица целокупног односа кијевског режима према канонском православљу и да узроци ове појаве леже у црквеном расколу, подржаном у своје време од стране Константинопољског патријарха Вартоломеја.

О томе је веома детаљно у видео-интервјуу америчком блогеру Џозефу Стефану Роузу говорио амерички православни свештеник, отац Серафим Бел, који тренутно служи у Русији.

Отац Серафим рођен је и одрастао у Калифорнији, служио је у разним црквама у САД, био је мисионар у Југоисточној Азији. У интервјуу за америчку публику он је детаљно објаснио везу Украјинске православне цркве са Московском патријаршијом. По његовим речима, ова веза је очигледна, али без обзира на то, америчка влада је у одређеном тренутку одлучила да искористи Украјину против Русије.

«Један од подтекста преврата који су Американци организовали у Украјини 2014. године било је коришћење УПЦ против Русије. Први корак био је покушај да се она одвоји од Московске партијаршије. То није успело. Али пошло им је од руке да изврше притисак на патријарха у Константинопољу и он је створио такозвану Православну цркву Украјине (ПЦУ)“, – испричао је амерички православни свештеник.

Према мишљењу оца Серафима, у Украјини су врло жестоки у отимању православних храмова од Украјинске православне цркве. У те сврхе шаљу се одреди Азова који туку свештенике и старице које се моле у цркви, пале цркве ако не могу да уђу унутра, убијају људе који им се нађу на путу, хапсе свештенике. „Данас је врло опасно бити припадник канонске православне цркве“, – каже он.

„Украјинска армија бомбардује и буквално диже у ваздух цркве. Они узимају монахе као таоце у манастирима и опкољавају их својим трупама да би их Руси гађали. Користе монахе као живи штит. Видео сам видео где те гомиле отимају цркве и туку свештенике и старце и старице који се налазе тамо на молитиви. Када отму цкрву они тамо не служе литургију. Они их просто затварају или тамо држе врло светогрдне скупове. То личи на библијска гоњења хришћана. Помоћу наших пореза, америчких пореза“, – испричао је у интервјуу блогеру Џозефу Роузу отац Серафим.

Америчким гледаоцима он је поручио да Украјина, упркос томе што говоре у медијима, није демократска земља – то је диктатура у којој нема слободе вероисповести.

„Тако да је патријарх у Константинопољу урадио свој посао и ми морамо да чекамо док се све не заврши“, – резимирао је амерички православни свештеник.

У излагању оца Серафима Бела такође се могу уочити два важна момента, која подвлаче у вези са односом украјинских власти и украјинске војске према наслеђу Руске православне цркве и други свештеници. Први је улога црквеног раскола који се десио на територији Украјине, а затим добио подршку од стране Константинопољске партијаршије. Други се односи на нехришћанску природу дејстава самих расколника, којима отете цркве нису потребне да се тамо моле, већ да у њима држе „светогрдне скупове“ супротне православљу.

Видео снимак отимања храмова УПЦ од стране припадника ПЦУ и радикалних екстремиста

Све то показује да уништавање и скрнављење православних храмова од стране ОСУ у руским пограничним областима није само ратни злочин, већ и део идеолошког и цивилизацијског сукоба. Ова дејства усмерена су не само на подривање духовних основа Русије, већ и на ускраћивање права самим украјинским верницима, који су већином привржени канонској УПЦ. Са тим у вези сматрам да је неопходно обратити пажњу међународних организација на ове чињенице и тражити истрагу ратних злочина везаних за разарање религионих објеката.

Fonte: Centro de estudos estratégicos

3. јул 2025.

Scroll to Top