Geopolítica e política

Међународним лешинарима одговарају корумпирани политичари

Пише: Слободан Шоја

Дипломати високог ранга годинама заобилазе Босну и Херцеговину, а кад један од највећих најави долазак, испријечи се корона, нови и ефикасан дипломатски изговор.

Сергеј Лавров, руски министар иностраних дјела, требао је од 27. до 30. октобра посјетити Хрватску, Босну и Херцеговину и Србију. У Хрватску није дошао јер је неколико Руса у руској амбасади у Загребу заражено короном.

У Босну и Херцеговину не долази јер се Лавров ставио у самоизолацију због короне, а у Србију не долази јер је Вучић у Wасхингтону вјероватно обећао Трумпу да ће истјерати социјалисте – руске пријатеље – из министарства спољних послова и министарства енергетике.

Било је темпирано да Лавров буде присутан приликом формирања нове владе Србије, али кад је објелодањен распоред ресора није било ни потребе да присуствује сахрани руског утицаја у новој влади Србије. Преживјеће то Русија, али Вучићу неће заборавити.

А Босна и Херцеговина се уочи посјете руског министра баш лијепо и уобичајено наопако припремила да понавља старе фразе пуне погрешних емоција. Уз премало знања и памети, а превише предрасуда и глупости овдје се паралелно и воле и мрзе велике силе.

У суштини, својом снисходљивости или ароганцијом сви на исти начин доказују своју незрелост и мизерију.

Бошњачки политичари труде се да што гласније критикују Русе како би их Американци добро чули.

Српски политичари, читајте Додик, воле Русију и то је логично јер, не рачунајући тату Вучића, нико их не прима нити с њима жели комуницирати.

Хрватски политичари, пак, немају емоција јер емоције нису савезник мудрости. Због привременог прагматичног приближавања Русима они нити хвале нити куде Русију.

Добро би било да се њихова бошњачка и српска политичка браћа понашају на исти начин.

Ирационална љубав и мржња код нас су увијек равномјерно распоређене и помно се води рачуна да ирационалност опстане. Не смије се ни случајно догодити да почнемо хладне главе и рационално размишљати и дјеловати у правцу заједничке користи. Користи коју није тешко досегнути, али нешто смо лијени. У тој лијености не видимо да они који се плаше да не прогледамо нису нимало лијени.

Сви који у односу према великим силама наивно мисле да ће код великих и ледених својом снажном љубављу или мржњом извазвати било какву емоцију никад неће схватити да су велике силе подједнако индиферентне и према онима који их воле и који их мрзе. Велики немају ни емоција ни пријатеља јер им то и не треба.

За нас је важно знати да ни Запад ни Русија не желе било какве промјене државног статуса Босне и Херцеговине. Они су то ријешили 1995. године и неће се више тиме бавити јер имају преча посла. Све остало је на нама.

И зато само наивни и болесно злонамјерни могу тврдити да Русија – уз коју се редовно додају Хрватска и Србија – изазива нестабилност у земљи мијешајући се у наше државне послове. Ово је чак и логички нетачно јер смо ми већи мајстори од било кога на планети да сами себи направимо нестабилност и хаос. Помоћ извана нам не треба.

Ми смо такође мајстори да од потенцијалних пријатеља правимо непријатеље. Посљедњи примјер је стар два дана и то је реакција на интервју Лаврова Вечерњем листу, гдје министар вели да су ”руски приступи у односу на Босну и Херцеговину у складу са ставом Хрватске”, јер су ”обје земље потписнице Даyтонског споразума”.

Ово дипломатски прецизно и безазлено гледиште изазвало је сулуде нападе у Сарајеву. Помињу се ”смијешне тврдње министра Лаврова” и изражава нада да ће се ”упутити протестна нота” јер је за нас ”потпуно неприхватљиво да Русија тако отворено заговара непринципијелан однос и подржава све мање прикривене аспирације Србије и Хрватске у односу на Босну и Херцеговину”.

Овај чисти политички дилентатизам Русе, срећом, неће нимало узбудити, али свједочи о нашој неспособности политичког одрастања. Државно достојанство брани се паметније и само онда кад за то има повода.

Знатан дио медија који непрестано понавља да су Руси непријатељи Босне и Херцеговине једва чека овакве врсте критика, а знаковито је и да је уочи посјете Лаврова на једној нашој телевизији са америчким капиталом постављено питање једном госту хоће ли Јое Биден кад побиједи успјети ”смањити руски утицај на овом подручју”.

Другим ријечима, кад бисмо се ми питали сви би имали право на утицај осим Руса. Никако да схватимо да међу великим силама нема никакве разлике. Њихова методологија дјеловања углавном је идентична па је бесмислено говорити ко је бољи или гори. Кад слонови ходају не примјећују мраве и нико им то не може замјерити.

Већ дуго не могу да процијеним је ли Босна и Херцеговина са својом русофобијом, мало ирационалном, мало препорученом, али највише органски повезаном са србофобијом, смјешнија, неозбиљнија или болеснија?

Најгоре што може урадити једна мала земља која може градити врло реалне мостове сарадње са једном супер силом је непрестано медијско слање арогантних порука мржње и неповјерења.

Не рачунајући Србију и Хрватску, то радимо једино Русима и ником више. Од тога можемо имати само штету. Само једна залуђена земља може одбити споразум о слободној трговини који нам је својевремено нудила Русија, али очито смо способни урадити и такву глупост.

Упркос томе, у прошлој години Босна и Херцеговина је имала суфицит од 32 милиона еура у спољнотрговинској размјени с Русијом која је на једанаестом мјесту земаља у које извозимо робу.

Узгред, са државом која је вјероватно топло препоручила одбијање уговора о слободној трговини имамо дефицит од 250 милиона еура! Наш извоз у САД износи у 2019. години само 26 милиона еура.

На Балкану се одвија животна, стратешка борба великих сила и малих играча за овладавање енергетским изворима и природним богатствима, нарочито водама. Велике силе раде свој посао у нашој земљи, само ми у властитој држави не радимо свој. Ми за то вријеме причамо о историји и међусобно се окривљујемо што смо једни повриједили друге прије сто година.

Против утицаја великих не треба се борити већ се томе треба мудро прилагодити, избацивши било какву емоцију. Никоме не треба а приори вјеровати, треба гледати властите интересе вјешто играјући између једних и других. За нас су најбоље оне велике силе које ми успијемо макар мало искористити. Ако бисмо то знали радити, наравно.

На жалост људи који воде земљу одлучили су радити на штету државе и властиту корист. Исти они који нас дијеле по вјерским и националним шавовима за опстанак на власти уз помоћ кредита остављају наша богатства странцима на тањуру и тиме од земље праве сироче без имања и гладну скитницу.

Кад почнемо вољети своју земљу, кад почнемо радити свој посао и штитити своја богатства почеће нас више цијенити. Наша је невоља што међународним лешинарима који пљачкају нашу земљу одговарају управо корумпирани политичари јер ће им само они дати сва наша богатства. Прави патриоти Босне и Херцеговине то никад не би урадили.

Кад бисмо одлучили коначно бити мудри могли бисмо предложити стратешко приближавање Русији и Турској у исто вријеме, искључиво на економском плану.

Код нас све више пропадају честити произвођачи воћа, поврћа, меса, млијека… па би, уз снажну државну интервенцију, руско и турско незасито тржиште било за њих идеално да опстану и ојачају.

Европско тржиште је за ове производе скоро затворено. Држимо се ми Европе у политичком и геостратешком смислу, боље немамо, али ако мислимо помагати поштеним пољопривредним произвођачима заротирајмо се мало на другу страну.

Добро би било да научимо радити за себе, а не против себе. Уз мудрију власт, Босна и Херцеговина не би била између Истока и Запада, била би изнад Истока и Запада.

3. Новембар 2020.

www.autograf.hr

 

autor-avatar

Sobre Центар за геостратешке студије

Centro de geo-estratégica de estudos é uma organização não-governamental e uma associação sem fins lucrativos, fundada em Belgrado, na assembléia de fundação realizada no 28.02.2014. em conformidade com o disposto no art.11. e 12. Lei sobre associações ("Diário Oficial do Rs", não.51/09). por um período indefinido de tempo, a fim de atingir os objetivos no campo de investigação de geo-estratégica de relações e elaboração de documentos estratégicos, análise e pesquisa. A associação desenvolve e apoia projetos e atividades que visam o estado e os interesses nacionais da Sérvia, tem o status de uma entidade jurídica e é registado no registo, em conformidade com a lei. A missão do Centro de geo-estratégica de estudos é: "estamos construindo o futuro, porque a Sérvia merece-lo: os valores que representam são estabelecidas através de nossa história, cultura e tradição. Acreditamos que sem passado não há futuro. Por esta razão, a fim de construir o futuro, precisamos conhecer o nosso passado e valorizar nossas tradições. Os verdadeiros valores são sempre fundamentado e o futuro não pode ser construído em uma boa direção, sem que a fundação. Em um momento de disruptiva geopolítica mudança, é fundamental fazer escolhas inteligentes e tomar as decisões certas. Deixar de ir a todos imposta e idéias distorcidas e artificial insta. Acreditamos firmemente que a Sérvia tem bastante qualidade e potencial para determinar o seu próprio futuro, independentemente de ameaças e limitações. Estamos comprometidos com o sérvio posição e o direito de decidir o nosso próprio futuro, tendo em mente o fato de que, historicamente, tem havido muitos desafios, ameaças e perigos, que temos que superar. " Visão: o Centro de geo-estratégica de estudos aspira a tornar-se uma das principais empresas do mundo no campo da geopolítica. Ele também quer se tornar uma marca local. Vamos tentar interesse público, na Sérvia, em temas internacionais e reunir todos os interessados na proteção do estado e os interesses nacionais, fortalecendo a soberania, a preservação da integridade territorial, a preservação de valores tradicionais, fortalecimento das instituições e do estado de direito. Vamos agir no sentido de encontrar pessoas afins, tanto no mercado doméstico e no mundo público. Vamos concentrar-nos sobre a cooperação regional e a rede de Ongs relacionadas, tanto no nível regional e internacional. Vamos lançar projectos a nível internacional para apoiar o reposicionamento da Sérvia e a preservação da integridade territorial. Em cooperação com os órgãos de comunicação, vamos implementar projetos que estão focados sobre estes objetivos. Vamos organizar a educação do público interessado, através de conferências, mesas-redondas e seminários. Vamos tentar encontrar um modelo para o desenvolvimento da organização que permita o financiamento das atividades do Centro. Construir um futuro juntos: Se você está interessado em colaborar connosco, ou para ajudar o trabalho do Centro de geo-estratégica de estudos, por favor, contate-nos pelo e-mail: center@geostrategy.rs

Deixe um comentário

O seu endereço de email não será publicado. Campos obrigatórios marcados com *