Интервју Драгане Трифковић News Front порталу
Драгана Трифковић, новинарка, политичар, политички аналитичар и директор Центра за геостратешке студије је у разговору са главном уредницом српске редакције руског портала «Њуз фронт» говорила о развоју геополитичке ситуације у свету, «миговима» које је Србија добила од Русије, о могућем формирању такозване Војске «Косова»…
«Што се тиче самог значаја авиона, они су неопходни нашој авијацији, али то је само сегмент српске војске који треба да се поспеши. У оквиру сарадње је, осим «мигова» договорена испорука 30 тенкова и 30 борбених возила. Нама је неопходна модерзнизација војске, модернизација технике јер се већ скоро 20 година спроводи некаква реформа српске војске кроз коју је војска ослабљена, разоружана, не само технички, већ и у људству. Кроз реформе по препоруци НАТО-а, уништили смо део српског наоружања уз образложење да је оно «вишак», па је неопходно да се наоружање комплетно обнови…»
«Ако говоримо о проблемима развоја српско-руске сарадње, морамо да будемо свесни тога да је 20 година већ Запад у српске институције, кроз школовање, обуку разних кадрова, и због тога није лако променити ни код нас курс. Што се тиче Косова и Метохије знамо да је администрација Клинтонових главни спонзор «независне државе». Да је Клинтонова победила на изборима, та политика би се наставила. Са победом Трампа, званично немамо промену политике (Трамп ни у Америци неуспева да одржи своја предизборна обећања због «дубоке државе»), али можемо да кажемо да је ублажена реторика или да је Космет испао из фокуса интересовања. Друга ствар је што САД морају да се баве сопственим проблемима. Још једна важна свар је та да се позиције на Блиском истоку мењају. Турска је такође била велика подршка формирању «косовске војске», чак је планирала да одређену технику донира тој «војсци», међутим , од обарања руског авиона и покушаја пуча у тој земљи, данас је већ очигледна промена турске позиције, која је раније била партнер САД на Блиском истоку, долазимо до тога да Турска открива позиције база САД у Сирији, које су иначе биле тајне. Направила је и договор о куповини С-400. Имамо једну Турску која развија добре односе са Русијом и прави проблеме САД, имамо Русију која је на Блиском истоку постала најјачи фактор, повлачење САД са Блиског истока, имамо Саудијску Арабију која је такође велика подршка исламском екстремизму на Балкану, а која такође сада покушава да поправи односе са Русијом, не, ја мислим, из велике жеље већ из потребе, јер види да САД губе, а и они уз њих. Због свега овога, ја мислим да сада није моменат за отварање некаквих унутрашњих дијалога о Косову, већ за замрзавање конфликта, и за развој сарадње са Русијом и Кином, са оним силама које се залажу за територијалну целовитост Србије. Зато и мислим да на Западу постоји велика нервоза и журба да се то питање реши, али ми видимо да ствари не иду у правцу у ком су они то планирали.»
9. новембар 2017.