Geopolítica e política

Препознатљиви НАТО: Срби и Руси мете истих агресора

Дане Чанковић на Медија форуму у Вороњежу, Русија: Центри свјетске моћи су политиком „завади па владај“  изазвали рат.

Моје је велико задовољство што сам овде са вама и поздравићу вас поздравом који нам даје највиши смисао – Христос Васкрсе.

Руси требају бити заинтересовани за српски народ и да чују шта Срби говоре, јер они имају велико искуство против нашег заједничког непријатеља који је прво ударио на српски народ. И сада га преко Генералне скупштине Уједињених нација покушава „етикетирати“ као геноцидан народ. То се дешава први пут у историји да се покушава један народ прогласити геноцидним и то онај народ који је истински страдао бранећи своју слободу.

С обзиром да тај непријатељ, Србе и Русе сматра једном страном и на вас ће ударити истим методама и можете проћи кроз сличне процесе.

Када је СР Србија успоставила равноправан положај са осталим републикама бивше СФР Југославије, спољни непријатељ (заједно са унутрашњим фактором) кренуо је у разбијање Југославије.

Сбјетски и домаћи медији одиграли су важну улогу у отпочињању рата, били су централизовани и у рукама Центра свјетске моћи, који је политиком „завади па владај“ изазвао рат. То су радили тако што су међу народима у Југославији изазивали прво супротстављене различитости и да једни друге експлоатишу и доводе у животну опасност. Развили су онда и страх и мржњу у народима, а онда инсценирали инциденте са лажним или стварним жртвама. Створили су тавкву ситуацију да народи и обични људи морају ући у рат.

Колико је све било изрежирано и која је превара била у питању, види се и у чињеницама: да је повод за масовно признање БиХ као државе био лажан, да је повод НАТО бомбардовања српских положаја био лажан. Чак је и повод за НАТО агресију 1999. на СР Југославију био лажан.

Наш заједнички непријатељ хоће да пороби човечанство и да загосподари свим светским богатством, при томе разбијајући све врсте суверенитета и идентитета, од држава и народа до религија па и уништавајући човека по Божијој Благодати и стварајући свог наликчовека.

Све то ради користећи лаж, превару, илузију и силу.

Зато наша одбрана, одбрана Срба и Руса, мора бити заједничка.

Извештај са XII Вороњежског међународног медиа форума

У Вороњежу је одржано отварање XII медијског форума. Посебност овогодишњег програма биће рад практичне политолошке секције „Антициклона”, где ће страни стручњаци говорити о агресивним плановима НАТО-а за стварање биолошких лабораторија, зашто обични људи у западним земљама подржавају Русију, а такође ће дати политичку оцену. међународне ситуације. Догађају су присуствовали дописници РИА Вороњеж.

На панел дискусији су учествовали заменик гувернера Вороњешке области Дмитриј Маслов, војни дописник НТВ, члан Централног штаба Народног фронта Иља Ушенин, главни уредник часописа Журнализам и медијско тржиште, секретар Уније Руски новинари Владимир Касјутин, заменик председника Вороњешког регионалног огранка Савеза новинара Русије Олег Мешчерјаков, декан Факултета новинарства Вороњешког државног универзитета Владимир Тулупов, директор бугарског ТВ канала и информативног сајта Росен Илчев и стручњак за област информационе безбедности Егор Лукјанчиков.

У име губернатора Александра Гусева присутне је поздравио Дмитриј Маслов. Он је напоменуо да се у свету који се брзо мења на дневном реду увек појављују нове занимљиве теме за разговор. Стога, релевантност оваквих форума не бледи.

Данас се против Русије води неколико ратова. Први је на првој линији фронта, где наши хероји са оружјем у рукама на линији борбеног додира бране интересе наше земље. У будућу Победу улажу оно најдрагоценије – сопствено здравље, а понекад и сопствени живот. Други рат је економски. Од 2022. године против наше земље уведено је више од 15 хиљада разних економских санкција. Издржали смо овај удар, а привреда не само да је опстала, већ се и вишеструко развија. Добар пример је наш вољени Вороњешки регион, чији економски показатељи данас имају позитивну динамику и по много чему превазилазе национални просек“, рекао је Дмитриј Маслов.

Вицегувернер је напоменуо да је друга област информациони рат. На удару су често рођаци учесника специјалне операције, који су намерно гурани на разне провокације, и млади људи.

Интернет је кључни извор информација за младе. А садржај није увек контролисан. Не можемо увек предузети адекватне мере да зауставимо ширење штетних информација. Користи се за застрашивање, ангажовање у криминалним активностима, а такође може мотивисати стварање неформалних деструктивних заједница. Све ово, нажалост, не може да се уради без учешћа страних обавештајних служби. Адекватан одговор биће наша заједничка консолидација у информационом окружењу, са циљем да нас укључи у конструктивне активности“, нагласио је Дмитриј Маслов.

Заменик гувернера је такође истакао да је изазивање међуверских и етничких сукоба такође једна од области информационог рата. Дмитриј Маслов је истакао да је важно поштовати вредности и традиције свих народа.

Секретар Савеза новинара Русије Владимир Касјутин је напоменуо да му је веома драго што Вороњешки медијски форум наставља да живи, јер су многи региони напустили тако велике догађаје.

– Многе локалне публикације, укључујући и Вороњешку област, данас су прилично утицајне на друштвеним мрежама, јер има на стотине хиљада прегледа, воде се прилично живе дискусије. Данас мала публикација која ради на руском ради не само са својим претплатницима, већ и са целокупном публиком која говори руски. Један од проблема данашњице је што људи не разумеју увек ко су професионални новинари, а ко само шири информације. А наш задатак је да покажемо по чему се садржај који производе професионални медији разликују од аматерских. Јер ако нема озбиљног уређивачког тима, онда у новинарству као друштвеној институцији неће бити ништа. Регион Вороњежа је један од ретких региона где се чувају и развијају локалне публикације“, рекао је Владимир Касјутин.

На пленарној седници се дотакло и питање информационе безбедности, не са становишта уобичајене заштите од вирусних напада, већ са становишта менталне и когнитивне безбедности. О овој теми говорио је медијски стручњак Егор Лукјанчиков.

Да ли је могуће обезбедити безбедност информација без ограничавања слободе говора? Мислим да је тако. Овде све зависи од координатног система у коме се налазимо. Ако се међу собом договоримо да имамо заједнички систем вредности, сви га делимо, подржавамо га, имамо заједнички поглед на свет, и сходно томе, обезбеђивањем информационе безбедности нећемо нарушити слободу говора, јер за нас постоји одређена норма . Друга фаза је нормативна консолидација ових вредности, а тек трећа фаза је техничка подршка овој информационој безбедности. Све зависи од тога одакле почињемо и како идемо. Верујем да смо сада на правом путу. Већ смо дошли до закључка да су, ипак, традиционалне вредности једна од веза наше државе и људи који живе са нама. Ми то већ почињемо да формализујемо и у смислу закона и у смислу укључивања заштите традиционалних вредности у стратегију националне безбедности“, рекао је експерт.

После панел дискусије, заменик гувернера Вороњешке области Дмитриј Маслов је у разговору са новинарима напоменуо да је данас веома важно да се медији консолидују и пронађу компромис о сложеним питањима. Медији морају тачно и објективно да извештавају о свим догађајима.

Данас секцију воде страни стручњаци и веома је пријатно што нас уједињују заједничке вредности, упркос политичким разликама које данас стварају руководства западних земаља. Видимо да грађани ових земаља не размишљају увек идентично својим политичарима. Огромна већина њих је веома пријатељски настројена према Русији и посвећена је дијалогу и контакту. И они одлично разумеју да смо и даље на ведријој страни“, нагласио је Дмитриј Маслов.

РИА Вороњеж је известила да се уочи Медијског форума гувернер Вороњешке области Александар Гусев састао са страним гостима и позвао стручњаке тог догађаја. На састанку је разговарано о питањима заштите традиционалних вредности, очувању сећања на херојска дела наших предака, као ио односу власти и медија у периоду глобалних политичких „турбуленција“.

23. мај 2024. 

autor-avatar

Sobre Центар за геостратешке студије

Centro de geo-estratégica de estudos é uma organização não-governamental e uma associação sem fins lucrativos, fundada em Belgrado, na assembléia de fundação realizada no 28.02.2014. em conformidade com o disposto no art.11. e 12. Lei sobre associações ("Diário Oficial do Rs", não.51/09). por um período indefinido de tempo, a fim de atingir os objetivos no campo de investigação de geo-estratégica de relações e elaboração de documentos estratégicos, análise e pesquisa. A associação desenvolve e apoia projetos e atividades que visam o estado e os interesses nacionais da Sérvia, tem o status de uma entidade jurídica e é registado no registo, em conformidade com a lei. A missão do Centro de geo-estratégica de estudos é: "estamos construindo o futuro, porque a Sérvia merece-lo: os valores que representam são estabelecidas através de nossa história, cultura e tradição. Acreditamos que sem passado não há futuro. Por esta razão, a fim de construir o futuro, precisamos conhecer o nosso passado e valorizar nossas tradições. Os verdadeiros valores são sempre fundamentado e o futuro não pode ser construído em uma boa direção, sem que a fundação. Em um momento de disruptiva geopolítica mudança, é fundamental fazer escolhas inteligentes e tomar as decisões certas. Deixar de ir a todos imposta e idéias distorcidas e artificial insta. Acreditamos firmemente que a Sérvia tem bastante qualidade e potencial para determinar o seu próprio futuro, independentemente de ameaças e limitações. Estamos comprometidos com o sérvio posição e o direito de decidir o nosso próprio futuro, tendo em mente o fato de que, historicamente, tem havido muitos desafios, ameaças e perigos, que temos que superar. " Visão: o Centro de geo-estratégica de estudos aspira a tornar-se uma das principais empresas do mundo no campo da geopolítica. Ele também quer se tornar uma marca local. Vamos tentar interesse público, na Sérvia, em temas internacionais e reunir todos os interessados na proteção do estado e os interesses nacionais, fortalecendo a soberania, a preservação da integridade territorial, a preservação de valores tradicionais, fortalecimento das instituições e do estado de direito. Vamos agir no sentido de encontrar pessoas afins, tanto no mercado doméstico e no mundo público. Vamos concentrar-nos sobre a cooperação regional e a rede de Ongs relacionadas, tanto no nível regional e internacional. Vamos lançar projectos a nível internacional para apoiar o reposicionamento da Sérvia e a preservação da integridade territorial. Em cooperação com os órgãos de comunicação, vamos implementar projetos que estão focados sobre estes objetivos. Vamos organizar a educação do público interessado, através de conferências, mesas-redondas e seminários. Vamos tentar encontrar um modelo para o desenvolvimento da organização que permita o financiamento das atividades do Centro. Construir um futuro juntos: Se você está interessado em colaborar connosco, ou para ajudar o trabalho do Centro de geo-estratégica de estudos, por favor, contate-nos pelo e-mail: center@geostrategy.rs

Deixe um comentário

O seu endereço de email não será publicado. Campos obrigatórios marcados com *