Geopolítica e política

Вучићева рационална сарадња са Русијом као претња хрватској „војној сили“

Пише: Драгана Трифковић

Застарело оружје као добра инвестиција

По писању хрватских медија Министарство одбране Хрватске је упутило захтев Пентагону за донацију шеснаест самоходних вишецевних лансера ракета М270 MLRS[1] које су у употреби Војске САД од 1983. године. САД би према наводима донирале ове вишецевне ракетне системе из војних вишкова, док би Хрватска купила ракете. М270 MLRS су покретни ракетни системи чији домет је максимално до 300 км. Њих је америчка војска користила у Заливском рату односно у Ираку и Авганистану. Јутарњи лист из Хрватске је закључио да би ова набавка ракетног система потпуно променила геостратешку слику и војну равнотежу у региону, а планирано је да се овај систему уведе у употребу у Хрватској од 2017. године[2]. Хрватски новинари заборављају на једну незнатну чињеницу, да је Хрватска од 2009. чланица НАТО алијансе а од 2013. чланица ЕУ са којом има заједничку одбрамбену политику. У том смислу није јасна констатација о промени односа силе у региону. Хрватска војска је прошла кроз НАТО реформе одбрамбеног система, чиме је знатно смањила своју одбрамбену силу како у људству тако и у техници. Хрватска војска користи застарелу технику. Један од циљева САД је да се ослобађају старог наоружања, али на тај начин да обезбеде себи корист кроз продају муниције. С друге стране САД у последње време интензивно достављају наоружање европским земаљама чланицама НАТО, али и другим земљама које нису чланице, као што је рецимо Украјина. Украјински медији такође могу да изнесу тврдње о томе да је америчко наоружања променило однос силе у региону, али да ли је то заиста тако?

Непознати договори и утврђена пракса

С друге стане у српским медијима се велики простор даје Вучићевим договорима са РФ, у вези са набавком наоружања од Русије, иако није познато шта је тачно договорено[3]. Приликом недавне посете Русији државног руководства Србије, на челу са премијером Вучићем, потписано је неколико Меморандума о сарадњи у различитим обаластима[4]. Премијер РФ Дмитриј Медведев је изразио наду да ће договори бити реализовани. Један од Меморандума потписали су представници руске Федералне службе за војно-техничку сарадњу и Министарство одбране Републике Србије, међутим овај документ није доступан јавности. Државно руководство Србије није изнело никакве конкретне податке о томе какав договор о набавци наоружања је постигнут, да ли је постигнут и када ће бити реализован.

Познато је да је још 2012. године Дмитриј Рогозин приликом посете Београду понудио Србији руско оружје по крајње повољним условима, као и вољу да Русија уложи новац у обнову српске наменске индустрије, али РФ није добила никакав одговор поводом тих понуда[5]. Приликом најаве Војске Србије да планира куповину нових авиона од Русије, ММФ се одмах огласио са саопштењем да за такву набавку нема новца у српском буџету. Могућности куповине руског наоружања по врло повољним условима остале су неискоришћене из непознатих разлога.

У руским медијима је наведено да је премијер Вучић разговарао са руководством РФ о куповини шасија од „Камаза“ за српске хаубице „Нора“ због повећања носивости и манипулативних способности овог оружја, затим о куповини руских пушки 2А42 од 30 mm за борбено возило „Лазар-2“и руских транспортних и борбених хеликоптера[6]. Неки медији су навели да је било разговора и о ПВО и ПРО системима.

По повратку из Москве, премијер Вучић је на конференцији за новинаре напоменуо да Србија не сме да наруши однос снага у региону. Ова констатација може да се протумачи и као чињеница да не смемо да реметимо пројектоване НАТО планове на Балкану, што значи да о набавци озбиљног наоружања нема ни говора, док се Вучић пита.

С друге стране Русија ни у ком случају не би смела да прода Србији озбиљно наоружање, докле год у згради Министарства одбране постоји НАТО канцеларија а наши војни објекти и инфраструктура стоје на неограниченом располагању САД и НАТО-у (на основу потписаних договора).

Хитна куповина два транспортна хеликоптера од пре пола године и даље не реализована

На конференцији је потврдио да смо наручили два транспортна хеликоптера од Русије, што је за сада једини потврђен податак од државног руководства Србије у вези са набавком наоружања. Хитна куповина два хеликоптера, најављена је још пре пола године[7]. За сво остало наоружање које су помињали медијима, Вучић је дао образложење да су нам потребни неки елементи за унапређење оружја које сами производимо (мислећи на точкове и пушке) и да ћемо почети да размишљамо о борбеним хеликоптерима и могућим одговорима на балистичке ракете. На сајту Министарства одбране Републике Србије не постоје подаци о договореној међународној војној сарадњи са Русијом приликом посете Вучића Москви[8].

Евидентно је да српско руководство због договора са разним западним институцијама и организацијма (ЕУ, НАТО, ММФ), не сме да набави руско оружје, иако је оно прекопотребно Војсци Србије која је ослабљена у сваком погледу кроз НАТО реформе, слично као и Хрватска. Одређени политички и медијски кругови блиски Вучићу преувеличавају важност договора потписаних у Москви, до те мере да представљају Вучића као „мудрог стратега“ који је схватио геополитичке промене и одједном решио да брани српске националне интересе. Александар Вучић је напоменуо у Москви да имамо пријатељске односе са Русијом, али да сарадњу морамо да градимо на рационалним основама, за разлику од наше сарадње са Западом која се ничим оправдано гради на безусловном поверењу. Још једна чињеница која говори у прилог томе како је усмерена српска власт је стратешка сарадња са НАТО кроз ИПАП и многобројне друге договоре и програме, иако се преко осамдесет процената грађана Србије изјашњава против сарадње са НАТО. С друге стране око седамдесет шест посто грађана Србије подржава стратешку сарадњу између Србије и Русије, а наша сарадња је на билатералном нивоу. Због тога је премијер Србије дужан да објасни шта су то „рационалне основе“ за сарадњу са Русијом и какву улогу у томе игра воља грађана Србије.

16. новембар 2015.

Стање Ствари

Instruções:

____________________________________

[1] М270 MLRS (Youtube)

[2] Хрватска купује од САД ракетне системе и балистичке ракете,
http://www.newsweek.rs/region/59888-hrvati-kupuju-od-sad-raketne-sisteme-i-balisticke-projektile-video.html

[3] Вучић: Имаћемо оружје да нико не помисли да нас нападне,
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/601040/Vucic-Imacemo-oruzja-da-niko-ne-pomisli-da-nas-napadne

[4] Вучић се састао са Медведевом,
http://www.politika.rs/rubrike/dogadjaji-dana/Vucic-se-sastao-sa-Medvedevom.lt.html

[5] Рогозин: Србија може да рачуна на Русију,
http://www.kurir.rs/rogozin-srbija-moze-da-racuna-na-rusiju-clanak-532667

[6] Које оружје Србија заиста добија од Русије,
http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/529181/Iza-zatvorenih-vrata-Koje-oruzje-Srbija-zaista-dobija-od-Rusije

[7] Вучић најавио хитну набавку два нова хеликоптера,
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/550168/Vucic-najavio-hitnu-nabavku-dva-nova-helikoptera-Mi17

[8] Министарство одбране/међународна војна сарадња
http://www.mod.gov.rs/arhiva.php?kat=17


autor-avatar

Sobre Центар за геостратешке студије

Centro de geo-estratégica de estudos é uma organização não-governamental e uma associação sem fins lucrativos, fundada em Belgrado, na assembléia de fundação realizada no 28.02.2014. em conformidade com o disposto no art.11. e 12. Lei sobre associações ("Diário Oficial do Rs", não.51/09). por um período indefinido de tempo, a fim de atingir os objetivos no campo de investigação de geo-estratégica de relações e elaboração de documentos estratégicos, análise e pesquisa. A associação desenvolve e apoia projetos e atividades que visam o estado e os interesses nacionais da Sérvia, tem o status de uma entidade jurídica e é registado no registo, em conformidade com a lei. A missão do Centro de geo-estratégica de estudos é: "estamos construindo o futuro, porque a Sérvia merece-lo: os valores que representam são estabelecidas através de nossa história, cultura e tradição. Acreditamos que sem passado não há futuro. Por esta razão, a fim de construir o futuro, precisamos conhecer o nosso passado e valorizar nossas tradições. Os verdadeiros valores são sempre fundamentado e o futuro não pode ser construído em uma boa direção, sem que a fundação. Em um momento de disruptiva geopolítica mudança, é fundamental fazer escolhas inteligentes e tomar as decisões certas. Deixar de ir a todos imposta e idéias distorcidas e artificial insta. Acreditamos firmemente que a Sérvia tem bastante qualidade e potencial para determinar o seu próprio futuro, independentemente de ameaças e limitações. Estamos comprometidos com o sérvio posição e o direito de decidir o nosso próprio futuro, tendo em mente o fato de que, historicamente, tem havido muitos desafios, ameaças e perigos, que temos que superar. " Visão: o Centro de geo-estratégica de estudos aspira a tornar-se uma das principais empresas do mundo no campo da geopolítica. Ele também quer se tornar uma marca local. Vamos tentar interesse público, na Sérvia, em temas internacionais e reunir todos os interessados na proteção do estado e os interesses nacionais, fortalecendo a soberania, a preservação da integridade territorial, a preservação de valores tradicionais, fortalecimento das instituições e do estado de direito. Vamos agir no sentido de encontrar pessoas afins, tanto no mercado doméstico e no mundo público. Vamos concentrar-nos sobre a cooperação regional e a rede de Ongs relacionadas, tanto no nível regional e internacional. Vamos lançar projectos a nível internacional para apoiar o reposicionamento da Sérvia e a preservação da integridade territorial. Em cooperação com os órgãos de comunicação, vamos implementar projetos que estão focados sobre estes objetivos. Vamos organizar a educação do público interessado, através de conferências, mesas-redondas e seminários. Vamos tentar encontrar um modelo para o desenvolvimento da organização que permita o financiamento das atividades do Centro. Construir um futuro juntos: Se você está interessado em colaborar connosco, ou para ajudar o trabalho do Centro de geo-estratégica de estudos, por favor, contate-nos pelo e-mail: center@geostrategy.rs

Deixe um comentário

O seu endereço de email não será publicado. Campos obrigatórios marcados com *