У Бугарској је 26. августа 2024. године, на иницијативу Међународног форума православних жена (неформална група) и Центра за геостратешке студије из Београда, организована Међународна конференција под називом: Блокада агресије на цркву – ОДБРАНА ПРАВОСЛАВЉА. На конференцији се говорило о прогону Украјинске православне цркве, нападима на православне светиње у Палестини, прогону свештенства и отимању цркава на Косову и Метохији, деструктивном утицају спољних сила на православље и др.
Учесници конференције из Србије, Бугарске, Украјине, Палестине, Грчке и др., међу којима и духовници Украјинске православне цркве, Српске православне цркве, Бугарске православне цркве и Јерусалимске православне цркве, усвојили су заједничке закључке са ове конференције. По завршетку конференције која је одржана у Бугарској телеграфској агенцији БТА (национална новинска агенција Бугарске), организатори и учесници Међународне конференције однели су писмо са захтевима (закључцима конференције о УПЦ) у Амбасаду Украјине у Софији, које су упутили амбасадору Украјине у Бугарској ЊЕ Олесји Илашхук. Након конференције писмо са закључцима учесника (о УПЦ и СПЦ) послато је на преко 100 адреса у УН, ЕУ, Савет Европе, ОЕБС, САД и др. адресе.
Фото: Екстремисти у Украјини отимају храмове УПЦ
У писму је наведено: Овим путем Вам се обраћају учесници поменуте конференције са молбом да учините све што је у Вашој надлежности да обезбедите нормалне услове за живот и рад припадника канонске Украјинске православне цркве (УПЦ) у Украјини и Српске православне цркве на Косову и Метохији.
Наши специфични захтеви се односе на следеће потребе:
- У вези са Украјинском православном црквом
- Обезбедити окончање грубог кршења европских демократских вредности и слобода у виду кршења основних права пастве Украјинске православне цркве.
- Спровести неопходне процедуралне процедуре за укидање закона о забрани Украјинске православне цркве, који има за циљ уништење највеће конфесије у Украјини, крши Уставом загарантовано право грађана на слободу вероисповести, подрива принцип аутономије верског друштва. и има за циљ грубо мешање у унутрашње активности верских организација УПЦ.
- Престати са праксом јуришничког заузимања цркава УПЦ од присталица „ПЦУ“, чланова националистичких организација, представника локалних власти, као и противзаконите пререгистрације статута заједница УПЦ у надлежност „ПЦУ“ ”; одговорне за предметна дела привести кривичној одговорности.
- Допринети окончању информативне кампање дискредитације и оцрњивања УПЦ, коју спроводе водећи медији Украјине.
- Обезбедити ослобађање епископа и свештеника УПЦ (посебно митрополита Арсенија, игумана Свјатогорске лавре), који су били притворени под лажним изговорима, непристрасно и објективно разматрање судских случајева свештенства ове вероисповести, стриктно поштовање њихових права као држављани Украјине.
- Престати са праксом затварања свештенства УПЦ за њихову накнадну размену за украјинске ратне заробљенике.
- Укинути противправне санкције уведене указима председника Украјине против једног броја епископа УПЦ.
- Забранити Оружаним снагама Украјине и другим војним формацијама Украјине да гранатирају православне цркве, као и да у њима организују ватрене положаје.
- Зауставити спровођење верског геноцида над УПЦ због њених духовних веза са Руском православном црквом (која се, посебно, изражава у уништавању ликова руских светаца, бацању одговарајућих икона и црквеног прибора у смеће, одузимању и преименовање цркава названих у част светаца или икона везаних за духовну историју Русије итд.).
- Престати са политичком и административном подршком „ПЦУ“, у оквиру које се слаби и уништава УПЦ, као и крше права њених верника.
Ради заштите међународног правног поретка и цивилизацијских духовних и културних тековина на Косову и Метохији неопходно је:
Фото: Порушени храм СПЦ на Косову и Метохији
- У вези са Српском православном црквом
- Заштитити цркве и манастире Српске православне цркве од девастације и уништења.
- Заштитити цркве и манастире Српске православне цркве од насилног преузимања од стране албанских власти.
- Прекинути и сузбити фалсификовање у политици, науци, школству, медијима, туризму и др. којим се српска културна баштина преводи у албанску.
- Заштитити свештенство и верни народ СПЦ од насиља које се над њима перманентно спроводи.
- Заштити српска гробља која бивају разривана грађевинским машинама, ради брисања ове врсте доказа о исконском животу српског народа на овим просторима.
- Спречити преименовање Српске православне цркве на овом простору у „Православну цркву Косова“, што повлачи и насилну промену титулара имовине која је у власништву СПЦ.
- Коначно, обезбедити православном српском становништву живот достојан човека, у складу са демократским начелима и међународном правном регулативом.
На послата писма учесници конференције нису добили одговор, осим Агенције за фундаметлна права ЕУ која је обавестила ученике конференције о томе да је добила писмо у коме се изражава забринутост о „проблемима са којима се суочава Православна црква у Украјини и Српска православна црква у Украјини“. Из одговора се може схватити да се чиновници ЕУ нису упознали са садржајем писма, или немају базична знања из географије, јер се Косово и Метохија не налазе у Украјини, већ у Србији.
Такође у писму је Агенција за фундаметална права ЕУ обавестила учеснике да је надређена искључиво за ЕУ и земље чланице. Поставља се питање како ЕУ може да буде надређена за противправну изградњу сецесионистичке државе Косово, а да истовремено не буде надлежна за грубо кршење основних људских права на овој територији. Очигледно је да институције ЕУ нису функционалне и да прихватају одговорност само у оној мери у којој добијају инструкције из Вашингтона.
Такође треба напоменути да су одређене дипломатске мисије УН избрисале послато писмо без читања (као што је мисија Римо-католичке цркве), што доводи у сумњу њихов кредибилитет.
Из свега се може извући закључак да су међународне институције и дипломатске мисије у дубокој систематској кризи и да не обављају посао због ког постоје, посебно у домену заштите основних људских права и слобода.
Подестићемо да је Митрополит запорошки г. Лука на конференцији у Софији скренуо пажњу међународне јавности на деструктивне утицаје у Украјини који утичу на однос према Украјинској православној цркви: „Тренутна ситуација захтева ревизију политичких приступа верским питањима и јачање гаранција слободе вероисповести у Украјини. Важно је да реторика мржње и дискриминације у односу према УПЦ не постане инструмент политичке борбе, већ да у први план дођу дијалог и међусобно разумевање, што одговара демократским и европским вредностима, што, како изјављују украјинске власти, Украјина настоји да заштити и развије.“
Фото: Порушен православни храм у Сирији /Valery Melnikov
Стога следи да међународне институције својим нереаговањем подстичу ширење мржње и дискриминацију.
Fonte: Centro de estudos estratégicos
27. октобар 2024.