Одбрана и безбедност

БИА као инструмент страха

Аутор: Љуба Милановић, полицијски инспектор

За све оне који нису упознати са радом и организацијом Безбедносно-информативне агенције, она представља нешто моћно, нешто тајно, мистично, нешто ефикасно у безбедносном смислу. Да ли је баш тако?

Да ли је моћна? Више НЕ! Државна безбедност или од 27.07.2002. – БИА, као примарни циљ има заштиту безбедности Р. Србије, откривање и спречавање делатности усмерених на подривање или рушење Уставом утврђеног поретка Р. Србије итд.

Да ли је испунила основне циљеве? Наравно да не. Од Југославије, преко заједнице СЦГ и сада Србије, изгубили смо територије што ратом, што погрешном политиком. У наредном периоду и де фацто ћемо изгубити и Косово. Као да јој није било довољно неуспеха, БИА у своју принадлежност узима и борбу против организованог криминала, али са примесом ино елемента.

Ко је пратио тај сегмент, увериће се да ни то није схваћено на правилан начин. Спречавање организованог криминала са ино фактором, значи умешаност стране државе или стране службе, никако само појединца или групе страних држављана. Мистична да.

Мада бих пре рекао мистификована. И ту се крила њена моћ. Али не и реална.

Радећи свој посао, имао сам прилику да сарађујем са њима на неким предметима. И увек су своју неспособност и незнање покушавали да прикрију том мистификацијом. Служили су се оном чувеном „ми све знамо“.

Одговор који су од нас старијих и искуснијих добијали био ј – „одлично, онда радите то без наше помоћи“. После сваке сарадње те врсте били смо све више разочарани у њихове способности. Оно што им је давало реалну моћ била је „ушна клиника“ илити центар за прислушкивање који су само они имали. Не рачунам на војну безбедност. Информације о лицима која су била под мерама, добијали смо на кашичицу и не у реалном времену.

Лица под „мерама“ и над којима смо ми вршили „обраду“ била су лица из тзв. криминогене средине, лица са друге стране закона. ДБ, касније БИА, највише се бавила обрадом „унутрашњег“ непријатеља (Трећа управа). Добијене информације слушањем тзв. државних непријатеља, сводиле су се на класичне уцене. То значи да су знали ко кога и због чега. Надам се да знате на шта се то односи.

Напомињем следеће, ДБ је прва почела са рекетирањем, прво привредника, директора, а онда и свих осталих који су новац стицали нелегално. На пример директор неке државне фирме склопи посао који је неповољан за фирму и државу, а себи прибави противправну имовинску корист, бива рекетиран за тај износ да не би био кривично гоњен… Напомињем да је то радио само „отуђени“ део службе.

О раду тзв. Треће управе писао сам у другом тексту.

Али како тако, задржала је тајност у раду. Радила је тихо, полако и без помпе. Није се еџпонирала у јавности. Да ли је то било ефикасно, већ сам описао. Ово што се сада дешава, хаос, је блага реч. И за њене бивше припаднике и за све који се бавимо питањем безбедности. БИА је увек у свом раду имала људе који су се бавили проблематиком факултета и студената, јер су то сматрали осетљивим безбедносним аспектом по режим односно власт коју су здушно штитили.

Професоре су под контролом држали уценама, аферама са студенткињама, аферама са митом у вези испита итд. Студенте су контролисали позитивним притиском, помоћ око испита, будућег посла итд.

У сваком случају држали су све под контролом и знали су унапред све шта се дешава или шта се евентуално спрема. Сексуална оријентација се такође користила да би де „различити“ политички устројили. Са урушавањем стубова једне државе, овог пута безбедности, урушава се и ДБ (БИА), њена моћ и принципи рада. Морам да се надовежем на претходно, нису ни сами себе знали да заштите, а камоли оно за шта су били плаћени.

Други разлог урушавања, погубна кадровска политика. Једном политичком лидеру сам рекао – „водите рачуна, сваким кадровским постављењем, шаљете грађанима јасну поруку, шта желите, а шта не желите, колико знате, а колико не знате“! И не само грађанима. Свима! И пријатељима и непријатељима!

Да ли ме је послушао? Да јесте овог текста не би било. Да се сада у Службу примају појединци који имају негативну проверу, да на посао долазе својим луксузним возилима и да при томе инсистирају да на „терен“ иду у њима, да хапсе студенте на демонстрацијама, да се кријући иза маски и капуљача појављују на свим дешавањима и при томе активно учествују, то је незамисливо и недопустиво.

Обзиром да су из БИА отишли стари кадрови, да се примају „партијци“ СНС, да су на руководећа места довођени Гашић, Вулин, Орлић, нека нам је свима Бог у помоћи. Важно је нагласити да сходно свему наведеном, СТУДЕНТИ су фактор мира на улици. Да протесте изводе опозиционе присталице, плашим да би до сада дошло до сукоба већих размера.

Неко од аналитичара је навео да СНС изводи руководећи кадар да на улици обавља прљаве послове, јер наводно ниже рангирани одбијају послушност. Не слажем се са том констатацијом. Сукоби су нижег интензитета и треба их спровести са неким ко може да се држи под контролом.

Под два, за сукобе ширих размера, режим има спремна три ешалона, полицију из Крајине, навијаче и људе из криминогене средине које увек може да обуче у униформу… Зато не потцењујмо снагу режима и никако не помишљајмо да ће бити лако и брзо. Ко разуме схватиће!

Извор: BIA kao instrument straha – Lični stavovi – Dnevni list Danas

Насловна фотографија: Нова.рс

24. јануар 2025.

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs