Геополитика и политика

Време владавине Александра Вучића за Србе на Косову и Метохији је време издаје

Информативна служба Народног покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“

Јучерашње пливање за Часни крст на обалама језера Газиводе као и прошле године обављено је без присуства представника Епархије рашко-призренске. Није било ни владике рашко-призренског Теодосија, а нити иједног од његових свештеника који нису добили дозволу од владике да се ту појаве.

Часни крст победнику уручио је некадашњи градоначелник општине Зубин Поток и члан председништва СНС Срђан Вуловић. Из тог разлога овог напредњачког политичара на фотомонтажама облаче у одору ресорног владике.

Разлог због чега се владика на овој религиозној манифестацији не појављује је његова жеља да се не замери сепаратистичким властима у Приштини. Владика је такође строго водио рачуна да се не огласи и поводом отимања и заузимања Рајске бање у Бањској. Ову бању је министарство полиције самопроглашене републике Косово присвојило, а да се Епархија рашко-призренска поводом тога није огласила. Још 2008. године Трепча је своје већ руинирано одмаралилште у Бањској поклонила Епархији рашко-призренској. Епархија рашко-призренска је управо под владиком Теодосијем уложила најмање два милиона евра, које је добила претпоставља се од владе Србије, и у Бањској изградила праву бању. Бања иначе има два базена, један је покривени, други није и са добрим бројем соба за лечење пацијената од реуматолошких болести као и оних са посттрауматским синдромима. Данас док се припадници Свечљине полиције шепуре у бањи уживајући у њеним благодетима Епархија рашко-призренска ћути. Зашто? Да не би угрозила свој комфор.

Пре неког времена је председник Српског националног форума и члан председништва Српског националног Већа господин Момчило Трајковић затражио до владике Теодосија да организује народно-црквени сабор у манастиру Грачаница као што је то некада рађено у време блаженопочившег владике Артемија. Владика рашко-призренски му је одговорио да црква у томе не жели да учествује јер се она не бави политиком. Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ каже да владика рашко-призренски Теодосије не говори истину јер је 2013. године јасно и гласно подржао издајнички Бриселски спорзум који је потписао Александар Вучић. Исте 2013. године када су одржани локални сепаратистички избори а који су Срби у већини бојкотовали владика рашко-призренски Теодосије их је позвао да се одазову. После успешно организованог бојкота где је у Косовској Митровици изашло 0,1% гласача Александар Вучић је са својим кримосима под фантомкама поразбијао бирачке кутије, а од команданта јужног крила НАТО пакта затражио само 45 минута да уђе на север јужне српске покрајине да би дисциплиновао непослушне Србе.

Време владавине Александра Вучића за Србе на Косову и Метохији је време издаје. Из тог разлога је енормно велики број Срба напустио Косово и Метохију. За ово време је одрађена демонтажа институција српске државе сходно Бриселским споразумима које је тако грешно владика рашко-призренски Теодосије подржао. Приштини су предати и судство, и полиција, и телекомуникације, и енергетика, итд. Према Француско-немачком предлогу који је Александар Вучић прихватио у Бриселу, а обавезао се у Охриду да га спроведе у дело Аљбин Курти затвара преостале институције српске државе као што су општине, прореске управе, дирекције, поштанске штедионице, банке… У тачки два наведеног споразума стоји да Србија прихвата сувереност, независност и целовитост самопроглашене републике Косово. Сходно томе ове инстутуције српске државе постају вишак.

Председник Србије се прави наиван и каже да ништа није потписао мада по међународном праву довољно је да председник једне државе, премијер или министар спољних послова се усмено сложе па да тај документ постане валидан и обавезујући.

Епархија рашко-призренска се није огласила поводом прхватања Француско-немачког предлога који угрожава опстанак Срба на простору јужне српске покрајине. То ваљда из разлога јер она не жели да се „бави политиком“. А скоро свих ових година нема ниједне светковине које организује Српска листа односно Српска напредна странка, а да на њима није присутан владика рашко-призренски Теодосије. И скоро пре неки дан када је Телеком односно Српска листа организовала годишњицу ове компаније чело стола је било предвиђено за владику рашко-призренског. Ту је био, а на језеру Газиводе током пливања за Часни крст није га било.

Народни покрет Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“ подсећа владику рашко-призренског да је Српска православна црква у најтежим тренуцима борбе за опстанак српског народа била на његовом челу и онда када народ није имао своју државу. Гробови осам српских патријараха у Пећкој патријаршији о томе говоре. Нису се бавили само верским питањима него и народним. Под владавином Александра Вучића КиМ ће брзих дана да остане без Срба, а коме ће онда Теодосије да буде владика. Или можда сам владика мисли да ће и цркве и манастири и територија Косова и Метохије бити српски и ако не буде било Срба.

Ћутање над евидентном издајом на Косову и Метохији коју спроводи Александар Вучић значи бити саучесник у тој издаји. Овде нема неопредељених него је – или си за издају или си против издаје.

Како радили тако нам Бог помогао.

21. јануар 2025.

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *