Геополитика и политика

Дане Чанковић: Највећи стратешки изазов Републици Српској и српском народу јесте избор стране

Излагање председника СНП „Избор је наш“ Данета Чанковића на научној конференцији „Стратешки изазови опстанка и развоја Републике Српске“ коју је организовао Безбједносни форум Бања Лука

Фото: Дане Чанковић

Највећи стратешки изазов Републици Српској и српском народу јесте избор стране. Човјечанство, полако, али сигурно, ствара две стране које ће се, несумњимо, сударити у свеобухватном смислу и великим ратовима.

Страна коју контролише Западни центар свјетске моћи разара све врсте суверенитета и идентитета, разара државе, основне народе и религије, покушавајући све да сведе на поробљеног појединца, те да загосподари богатством читаве планете, са крајњим циљем да уништи човјека по Божијој благодати и да створи свог налик човјека.

Друга страна пружа отпор тим процесима, и њу предводи Русија, како би одбранила слободу народа, суверенитет држава и сачувала истинске непролазне вриједности, идентитете и основне религије.

Угрубо, човјечанство завршава један дуг процес разградње основних народа и основних религија, при чему су стваране вјештачке државе, вјештачки народи и лажне религије. Почиње други, али исто тако дуг процес, који иде у два смјера. Један смјер је, овај мало пре споменути који жели да оствари Западни свјетски центар моћи, да се све сведе на поробљеног појединца, али и други смјер, који хоће да заправо обнови основне народе и религије и да при том процесу највероватније ће се десити да нестану вјештачке државе, вјештачки народи и квазирелигије.

Догађји, којима идемо у сусрет неће дати алтернативу српском народу, јер неће постојати позиција неутралности. Историјска улога коју има српски народ ће га навести да он изабере праву страну историје, а која ће на крају и у суштини одбранити човјека по Божијој благодати.

У свему томе огромну улогу има култура. И она, у најширем смислу, представља скоро све оно што људско друштво произведе својим физичким, умним и духовним трудом и радом. Култура једног народа произилази из његове историјске улоге и генетске структуре не само појединца него и колективитета.

Човјек, никада не функционише сам, као индивидуа. Увијек, у сваком тренутку повезан је са силама, с једне стране које долазе од Створитеља, Извора живота, и од друге стране које долазе од лукавог. Када човјек ствара надахнут снагама Створитеља, он ствара истинску културу, а када је надахнут другом страном он ствара антикултуру.

Свјетска политика лажи, преваре, обмане и илузије изњедрила је и антикултуру која је, у суштини и нихилистички поглед на свјет.

Антикултура служи и за припрему друштва на негативне радикалне промјене.

У ту сврху злоупотребљавају омладину, користећи је као носиоце негативних промјена. Центар светске моћи је систематично кварио омладину, одвојио је од Цркве (религије), учинио је површном, без чврстине и суштинског животног смисла, а породични живот потиснут је слободним сексом, задовољавајући страсти.

Српска култура је заправо култура која носи у себи начела племенитости, доброте, хуманости, правичности. Она је надахнута Светосављем, Косовским митом, српским језиком и ћириличним писмом. Она се огледа у лирској и епској поезији. Можда, највише осликавање све српског, природе српског човјека, српског колективитета, се види у стиховима „Сине Марко, једини у мајке, боље ти је изгубити главу него своју огријешити душу“. Српска култура нема осјећања мржње. А то се може видјети по томе што је српски народ можда једини народ који има и молитву за своје непријатеље. И по томе што је вјековима страдавао, а када је био јачи од свог непријатеља имао је према њему људски однос – није чинио злочин. То се посебно видјело у времену кад је српски народ био вјерујући, а када није мислио на Бога, дешавали су се појединачни злочини, али никада систематски и са геноцидном намјером.

Дакле, када су човјек и други колективитети надахнути страном лукавог, они производе антикултуру. А начела антикултуре су борба против Бога, безбожништво, обесчовјечивање, и начело ружног, изврнутог. И управо смо свједоци свих ових деценија уназад да заправо та антикултура се покушава наметнути, да се највише финансира. Ту се обрће највећи новац и праве највеће зараде. И ми смо понекад склони тој антикултури. Нажалост, имамо пуно незнања и учимо нашу дјецу, па кроз и образовање.

Некултура је заправо избацити пјесму Милана Ракића из обавезне литературе, Пјесму о Газиместану. Покушали су чак да избаце и Десанку Максимовић из обавезне литературе. Значи, огромни изазови и у култури су испред нас. Кроз образовање, кроз науку. Ми у науци имамо неке лажне темеље, једна од њих је и теорија еволуције човјека. Она је осмишљена како би се религија потиснула и замјенила науком.

Што се тиче изазова и проблема којег хоће да наметне политичко Сарајево подржано од дјела Запада, а у вези такозване „државне имовине”, како би отело Републици Српској право власништва над земљом, водама, шумама, они се најбоље рјешавају чврстим, а правно утемељеним ставом да је Дејтонска БиХ државна заједница и као таква нема територију (Више текстова сам о томе писао и износио правне чињенице. И државне заједнице – конфедерације могу бити чланице УН). Она је настала Дејтонским споразумом (Анекс ИВ, што представља својеврсни устав БиХ) и то тако што су Муслиманско-Хрватска Федерација и Република Српска, тим међународним уговором пренијели дио својих права и обавеза на Заједничке институције БиХ, а суверенитет, као највише право одлучивања остао је у ентитетима, а територија бивше Социјалистичке Републике БиХ, тим истим уговором, подјељена је процентуалним односом 51 – 49, МХ Федерацији, односно Р. Српској.

Извор: Izlaganje D. Čankovića na naučnoj konferenciji „Strateški izazovi opstanka i razvoja Republike Srpske“ – Disident.info

  1. децембар 2024.
author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *