Наука и друштво

Ко је Србима са Косова и Метохије онемогућио да се баве спортом

Информативна служба Народног покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“

Данас када гледамо бурне сцене фудбалске репрезентације самопроглашене републике Косово у Букурешту чија репрезентација напушта фудбалски терен због скандирања навијача „Косово је Србија“ ваља се присетит следећег.

До 2012. године у оквиру спортских савеза Републике Србије Срби са Косова и Метохије са својим спортским клубовима били су део јединственог српског спортског простора. Фудбалери Мокре Горе из Зубиног Потока и Трепче из Косовске Митровице такмичили су се регуларно у другој лиги Србије и као домаћини угошћавали су бројне клубове са подручја тзв. уже Србије. Слично су поступали и кошаркаши Трепче из Косовске Митровице, рукометаши Трепче и Мокре Горе као и женски одбојкашки клуб Ибар из Лепосавића. У оквиру куп такмичења Републике Србије фудбалери Мокре Горе гостовали су фудбалском клубу Гораждевац у Гораждевцу код Пећи, Трепча је гостовала у Штрпцу, Ранилугу и Грачаници због чега се спорт међу Србима на Косову и Метохији није разликовао од оног у ужој Србији.

Кошаркашки клуб Партизан са својим тренером Душком Вујошевићем одриграо је пријатељску утакмицу у Косовској Митровици а фудбалски клуб Црвена Звезда исто са Трепчом на фудбалском терену у Звечану. Навијачи Црвене Звезде носили су хуманитарну помоћ у Дреницу српским селима Суво Грло и Бање. Новак Ђоковић је долазио на север Косова и Метохије, финансирао и изградио тениски терен у Звечану.

А онда је на власт у Србији дошла Српска напредна странка и Александар Вучић. Под притиском Ангеле Меркел Александар Вучић је омогућио да самопроглашена рапублика Косово постане чланица свих спортских организација у свету. То је одрадио преко Влада Дивца прослављеног српског кошаркаша који је тада био на челу Олимпијског комитета Србије. Александар Вучић је извршио притисак на Влада Дивца који није ставио вето на пријем Косова у Међународни олимпијски комитет на седници МОК-а. То није урадио из разлога због проблематичне саобраћајне несреће у којој је учествовала његова супруга Снежана Дивац због чега је један човек смртно страдао.

Од тада Срби са простора Косова и Метохије скоро да се и не баве спортом. Уместо да ако је већ дозволио сепаратистима да постану чланови свих спортских организација на свету да регулише и статус српских клубова на Косову и Метохији Александар Вучић је суспендовао постојање и нормално функционисање спортских екипа у јужној српској покрајини.

Добар део тих спортских клубова се угасио а онај који постоји своје утакмице не може да игра на Косову и Метохији него мора у тзв. ужој Србији. Спортским клубовима са подручја уже Србије забрањено је да гостују у јужној српској покрајини. Примера ради фудбалски клуб Трепча из Косовске Митровице своје утакмице као домаћин игра у Рашки или Баљевцу код Рашке а фудбалски клуб Мокра Гора игра у Новом Пазару или у Дежеви код Новог Пазара. Иако имају своје стадионе Мокра Гора и Трепча међусобно не могу у својим местима да играју ни пријатељске утакмице него и њих морају да одигравају ван Косова и Метохије.

Таква је брига Александра Вучића за спортски живот најмлађих Срба у јужној српској покрајини. Иако постоје спортске дворане и у Лепосавићу, Косовској Митровици, Звечану и у Зубином Потоку оне зврје празне. Исти је случај и са фудбалским теренима у Звечану, Лепосвићу и Зубином Потоку. Тако се напредњачка власт бори за права Срба на Косову и Метохији.

Зато данас када Александар Вучић прима децу са КиМ лијући над њиховом судбином крокодилске сузе заборавља да каже тој деци да им је чика „Ацо Србин“ забранио да се баве спортом на Косову и Метохији. Зато ће црним словима име Влада Дивца и Александра Вучића остати записано да су Србима на Косову и Метохији они забранили да се баве спортом.

Због свега тога бљутаво делују транспаренти виђени по Београду „Кад се војска на Косово врати“ јер те транспаренте пишу они који су издали Косово и Метохију. Најмлађи Срби у јужној српској покрајини то најбоље осећају.

Како радили тако нам Бог помогао.

25. новембар 2024.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *