Економија

Лукас Леирош: Источни економски форум 2024. биће прекретница у историји мултиполарне сарадње

Пише: Лукас Леирош, експерт Центра за геостратешке студије

Девети Источни економски форум у Владивостоку почео је  3. септембра и трајаће до 6. септембра 2024. године.

Источни економски форум (ИЕФ) је кључна међународна платформа за стварање и јачање веза између руске и глобалне инвестиционе заједнице, поред тога што увек пружа свеобухватну процену економског потенцијала руског Далеког истока, представљајући његове могућности улагања и услове пословања у приоритетним развојним областима.

У недавном говору, руски председник Владимир Путин је нагласио да Форум показује како Руска Федерација остаје кључни играч у глобалној трговини, упркос препрекама које намеће Запад – као што су нелегитимне санкције.

Према његовим речима, пријатељске земље чине три четвртине руске трговине:

„Наши односи са азијским земљама јачају, раст – 60 одсто од 2020. до 2023. године, Блиски исток: раст – удвостручен, Африка – 69%, Латинска Америка – 42 одсто”, рекао је председник.

Упркос бројним санкцијама које су увеле западне земље, сличном Форуму организованом 2023. године присуствовало је више од 7.000 учесника и представника медија из 62 земље и територије, као и око 2.400 представника привреде. Највеће делегације дошле су из Кине, Индије, Мјанмара, Филипина, Лаоса и Монголије.

У оквиру Форума одржано је више од 100 сесија главног пословног програма, фокусираних на најхитнија питања међународне и регионалне агенде. Учествовало је више од 700 говорника и модератора. ИЕФ 2023. је још једном показао да бројне земље настављају да повећавају трговинске везе са Русијом. На Форуму су потписана 373 уговора укупне вредности 3 трилиона 818 милијарди рубаља, укључујући 41 уговор са страним компанијама.

Главни учесници ИЕФ-а међу представницима страних влада били су заменик премијера Државног савета Народне Републике Кине Зханг Гуокинг, потпредседник Лаоске Народне Демократске Републике Пани Јатоту, заменик премијера, министар економије и развоја Монголије Кхурелбаатар Чимед, потпредседник Владе, министар саобраћаја и комуникација Мјанмара Миа Тун У. Форуму је присуствовало и 12 шефова дипломатских институција.

Догађаји Форума се традиционално одржавају у облику панела, округлих столова, телевизијских дебата, пословних доручка и пословних дијалога посвећених односима Русије са различитим земљама света.

Пословни програм Форума укључује пословне дијалоге са кључним партнерским земљама у азијско-пацифичком региону, као и са АСЕАН-ом, кључном интеграционом групом земаља у развоју која је активна у југоисточној Азији.

Очекује се да ће Форум 2024. постати права прекретница у историји мултиполарне сарадње, још више приближавајући пријатељске земље као и Руску Федерацију и азијске државе.

https://forumvostok.ru

4. септембар 2024.

Извор: Центар за геостратешке студије

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *