Одбрана и безбедност

Систем С-400 може да буде гарант војне неутралности Србије

Пише: Драгана Трифковић, директор Центра за геостратешке студије

 

Небо над Србијом је ових дана сигурније него икада. У оквиру војне вежбе „Словенски штит“ која се од 23. до 29. октобра одржава у Србији, на простору ваздухопловне војне базе „пуковник-пилот Миленко Павловић“ у Батајници, први пут учествују и руске јединице за противваздушну и противракетну одбрану са системом С-400 Тријумф.

Војне вежбе српске и руске војске се одржавају последњих пет година на територији Русије и Србије. Тренутна вежба представља другу фазу „Словенског штита“ а прва фаза је била спроведена у септембру на војном полигону Ашулук код Астрахана. Српска војска је и тада имала прилику да се упозна са системом С-400 Тријумф који је један од најмоћнијих система протвваздушне одбране. Он је развијен од стране руског концерна „Алмаз Антеј“ и руска војска га употребљава од 2007. године. „Алмаз-Антеј“ је једна од водећих руских компанија војне индустрије али такође високорангирана међу првих 10 светских произвођача оружја. Ова компанија је развила и нову верзију система ПВО С-500 Прометеј и очекује се да он уђе у оперативну употребу руске војске у другој половини 2020. године. Нови модел С-500 Прометеј, испробан је ове године у Сирији.

Руски систем ПВО је веома тражен у свету, и он се осим Русије налази у употреби у Белорусији, Кини, Индији и Турској. Турска је због куповине ових система од Русије, ушла у сукоб са својим партнерима из НАТО. Поред наведених земаља Русија води преговоре о продаји овог система са Ираном, Египтом, Алжиром, Саудијском Арабијом, Јерменијом и др.

Руски систем ПВО С-400 је тражен због тога што он земљи која га поседује омогућава безбедност односно спречава могућност да та земља буде нападнута из ваздуха. Последњих деценија, западне земље су извршиле низ напада на друге државе из ваздуха, што је резултирало свеопштом дестабилизацијом, посебно на Блиском Истоку.

Министарство одбране: Заједничка тактичка вежба „Словенски штит 2019“

Из тог разлога је Србији прекопотребан С-400 систем који би одвратио могућност агресије. Да је Србија имала сличан систем ПВО деведесетих година прошлог века, НАТО земље се не би усудиле да покрену агресију и бомбардују Србију. Ако узмемо у обзир чињеницу да се Србија сада налази у НАТО окружењу и да се преко 80% грађана Србије противи сарадњи са НАТО, поседовање система С-400 би Србији омогућило да остане при свом ставу и сачува своју ванблоковску позицију. Председник Србије је више пута износио тврдње да Србија нема намеру да постане чланица НАТО, а такође је говорио и томе да Србија размишља о куповини система ПВО од Русије. Због тога би ово била идеална прилика да се са руском страном започну преговори о куповини система С-400 Тријумф који би омогућио Србији да очува своју неутралност.

Систем С-400 није јефтин и он кошта минимум око 500 милиона долара, али ако узмемо у обзир да је то цена којом се добија безбедност, онда она и није превисока. Посебно у тренутку када НАТО намерава да интегрише остатак Балкана и то без обзира на противљење грађана појединих држава. Имали смо случај Црне Горе чије су власти учланиле ову земљу у НАТО не желећи да чују шта грађани о томе мисле, а такође и пример Северне Македоније.

Фото: Драгана Трифковић на војно-техничком форуму „Армија 2015“

Верујем да би Русија била вољна да Србији омогући повољне улове за куповину овог система, можда чак и да понуди кредит. На крају карајева председник Вучић тврди да је ово златно доба Србије, па онда не би требало да буде сумње да држава може да одвоји новац за стратешке одлуке. Суштина је у томе да овај систем С-400 који учествује у војној вежби треба одмах да постане предмет разговора, јер не би имало смисла да се враћа назад. 

 

26. Октобар 2019.

Упутнице:

Важно је да буде јасно да је Србија под руском заштитом

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *