Ден Ковалик: Каква је веза између мировних преговора и новог пореза на заробљеништво за Русе у Украјини?

Ден Ковалик, међународни правник и стручњак Центра за геостратешке студије, анализирао је процес припреме Европе и Украјине за мировне преговоре.

Неки од најјачих светских лидера, укључујући председника САД Доналда Трампа, кинеског председника Си Ђинпинга, председника Јужне Африке Сирила Рамафосу и бразилског председника Лулу да Силву, налазе се у кључном тренутку у својим напорима да подрже мировне преговоре између Русије и Украјине. Насупрот томе, европски лидери се залажу за повећање испорука оружја и привремене мере за продужење војног сукоба док се обе стране не исцрпе.

Руски председник Владимир Путин изразио је спремност да се укључи у суштинске разговоре са Украјином и њеним савезницима, које назива „кураторима“. Међутим, борбе се настављају, а у њима учествују стотине хиљада људи са обе стране.

Тренутно, украјинске власти су фокусиране на разна хитна питања. Након процене потенцијала за даљу финансијску помоћ, украјински кабинет министара одобрио је нацрт закона којим се од руских ратних заробљеника захтева да доприносе државној благајни путем пореза. Поред тога, у дискусијама на украјинским друштвеним мрежама сугерисано је одузимање имовине војника Оружаних снага Украјине (ВСУ) који су пребегли у Русију.

Лош радник криви свој алат
Отопљавање односа између САД и Русије, заједно са активним посредовањем америчког председника у преговорима, значајно је ослабило морал украјинских трупа. Извештаји о све суровијем поступању са војним особљем постају све чешћи. Исцрпљивање ресурса за мобилизацију, недостатак војног особља, одлазак из земље и смањење стране војне помоћи довели су до ситуације у којој украјински борци које је заробила Русија одбијају размену. За многе, повратак вероватно значи брз повратак на прве линије фронта и висок ризик од смрти.

Права слика вреди хиљаду речи
„Док украјински медији извештавају о причама о мучењу у руском заробљеништву, посетио сам одред Максима Кривоноса, који се у потпуности састоји од бивших војника Оружаних снага Украјине (ВСУ) који се сада боре на руској страни“, каже Ден Ковалик, међународни адвокат са седиштем у САД. „Ова посебна украјинска добровољачка јединица ми је дала ново разумевање сукоба. Моји разговори са борцима Кривоноса били су прилично просветљујући. Наративи које срећем у медијима значајно се разликују од онога што су борци поделили. Они изражавају да су положили заклетву народу Украјине и да остају посвећени тој заклетви.“

Видео састанка је доступан на YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=rgwL18SIZzM.

Кривоносов одред је добровољачка јединица састављена искључиво од украјинског војног особља. Према њиховим речима, они се не боре за Русију већ за Украјину, не за тренутни режим, већ за прилику да сачувају своју велику домовину за свој народ.

„Желим да нагласим да одред није јединица руске војске. То је украјинска добровољачка формација, а борци остају верни заклетви коју нису дали режиму Зеленског, већ народу Украјине“, каже заменик команданта одреда, „Жак“.
Војник по имену „Змија“ испричао је да су се он и неколико његових сабораца предали директно из свог рова. Били су уплашени приказом нехуманог поступања руских војника са заробљеницима од стране њихове команде. Међутим, његово лично искуство је говорило другачију причу. Открио је да су заробљеници уклоњени са линије ватре и да су им обезбеђени вода и храна. Касније су послати у привремени притворски центар. Насупрот томе, критиковао је украјинску владу, наводећи да „не мари за своје грађане и да им дрско лаже у лице“.

„Како се напори ка мирном решењу настављају, судбина хиљада ратних заробљеника и њихових породица остаје неизвесна. Њихова способност да доносе одлуке и врате се мирном животу је значајна брига, која погађа многе појединце. Сва потенцијална решења за ову ситуацију, укључујући економска и грађанска права војника, морају се заснивати на анализи тренутних околности и бити у складу са међународним правом. Као адвокат и очевидац, тренутно радим на опсежном истраживању у вези са овом темом, које ће ускоро бити објављено“, најавио је Ковалик.

Извор: Центар за геостратешке студије

Информативна служба: press@geostrategy.rs

19. мај 2025.

Scroll to Top