Геополитика и политика

Драгана Трифковић: Грађани Србије не знају на основу којих принципа Вучић преговара о Косову

Драгана Трифковић за ИА РЕГНУМ

На основу изјава које смо прочитали у медијима, након првог састанка председника Србије Александра Вучића са новоизабраним премијером нелегалних приштинских структура Аљбином Куртијем, можемо да закључимо да постоје различита тумачења овог сусрета.

Александар Вучић је изјавио да је састанак био напет и да и даље постоји суштинско неразумевање две стране у преговору, док је са друге стране Аљбин Курти био оптимистичан у оценама рекавши да је реч о конструктивном састанку.

У сваком случају на састанку није дошло ни до каквог договора али је наставак преговора заказан за јул. Очигледна је потреба САД да заврше пројекат косовске независности и даљим интеграцијама преосталих земаља (Србија и Босна и Херцеговина) у НАТО, зауставе ширење руског и кинеског утицаја на простору Балкана.

Подсетићемо се да је бриселска платформа за преговоре Београда и Приштине организована ради решавања техничких питања, али је доласком Српске напредне странке на власт, она подигнута на виши политички ниво. Проблем је у томе што САД преко Брисела покушавају да легитимизују сепаратистичке структуре у Приштини, заобилазећи међународно право. У том циљу они форсирају решавање статуса Косова на бази бриселске платформе, мимо Резолуције 1244. Важећа резолуција СБ УН је једини правно важећи међународни документ за решавање косовског питања.

Оно што је мој утисак у вези са наставком преговора у Бриселу је то да су сепаратистичке структуре дошле озбиљно припремљене са јасном агендом коју су потврдиле у  Скупштини Косова, док се за представнике Србије не зна ни по чијем овлашћењу воде преговоре, нити која им је платформа за преговоре. Српска напредна странка на чијем челу је Александар Вучић је још 2012. године по доласку на власт обећала грађанима Србије да ће представити платформу за преговоре са Приштином, али то до дана данашњег није урадила. Грађани Србије практично не знају о чему преговара председник Србије у Бриселу, који су његови предлози за решавање косовског питања нити које су црвене линије Србије. У досадашњем преговарачком процесу,  Србија је 2013. године потписала антиуставни Бриселски споразум, којим је угасила институције државе Србије на територији Косова и Метохије, а затим 2020. Вашингтонски споразум којим се обевезала да престане са лобирањем за повлачење признања лажне државе Косово и пристала да не кочи пријем јужне српске покрајине у међународне институције, након годину дана. Таквим потезима Србија је остала без икаквих адута у преговорима, те је остало само да се формализује завршница. То је и разлог због чега није усвојена државна платформа Србије о преговорима са Приштином.

Од Александра Вучића се очекује да потпише договор са Приштином у коме неће експлицитно писати да Србија признаје независно Косово, али ће се тим договором омогућити да се косовска независност реализује без приговора Србије.

За Србију, чији се грађани апсолутно противе одрицању од јужне српске покрајине, остаје да се нада једино у Резолуцију 1244 и принципијелан став Русије и Кине које инсистирају на поштовању међународног права, суверенитета и територијалног интегритета држава. У супротном слепи политички путеви могу да доведу до легализације сепаратизма ван воље њених грађана. То није опасно само за Балкан већ отвара и многа друга питања. Западне силе које настоје да легализују насилно одвајање 15% српске територије, много причају о демократији, слободама и правима али нису спремне да поштују вољу грађана неке државе, већ у складу са сопственим интересима проналазе заобилазне путеве. Такав је случај био и са уласком Црне Горе и Северне Македоније у НАТО, а исте су претензије и према уласку Србије и Босне и Херцеговине у НАТО, што би се десило након решавања косовског питања.

22. јун 2021.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *