Наука и друштво

Драгана Трифковић: Русофобија је облик расне дискриминације чијим испољавањем европске земље крше међународно право

Ситуација у вези са кршењем људских права се све више компликује. Анти-руска пропаганда се сваким даном све више повећава, што доводи до стварања атмосфере линча.

Ово смо могли врло добро да уочимо на Дан победе 9. маја, низом организованих напада и провокација широм Европе, што није наишло на адекватну осуду  европских и међународних институција. Напротив, многи званичници европских земаља и сами испољавају жестоку русофобију.

У вези са тим, осврнула бих се на кршење Међународне конвенције о елиминацији свих облика расне дискриминације, усвојена Резолуцијом Генералне скупштине УН из 1965. године.

Сматрајући да се Повеља Уједињених нација заснива на принципима достојанства и једнакости свих људи и да су се све државе чланице обавезале да делају, заједно и посебно, у сарадњи са Организацијом, ради постизања једног од циљева Уједињених нација, тј. да развијају и подстичу опште и стварно поштовање права човека и основних слобода за све, без обзира на расу, пол, језик или веру, Конвенција даље дефинише ову проблематику.

У овој конвенцији израз „расна дискриминација“ односи се на свако разликовање, искључивање, ограничавање или давање првенства који се заснива на раси, боји, прецима, националном или етничком пореклу који имају за циљ или за резултат да наруше или да компромитују признавање, уживање или вршење, под једнаким условима, права човека и основних слобода и политичкој, економској, социјалној и културној области или у свакој другој области јавног живота.

Представници држава потписница ове Конвенције у случају са кршењем права руских грађана и грађана руског порекла, сада и сами директно крше Конвенцију и подстичу својим односом и реториком, расну мржњу.

Овде бих се осврнула и на студију „Како се Немачка носи са расизмом?“ који је недавно објавио за Немачки национални институт који врши мониторинг дискриминације и расизма.

Округли сто о кршењу људских права на којем је Драгана Трифковић изнела наведене тезе

Ова организација је спровела опсежно репрезентативно истраживање становништва у Немачкој од априла до августа 2021. То је прва репрезентативна студија у Немачкој која опширно испитује различите аспекте суочавања са расизмом.

Немачки Бундестаг је у јулу 2020. први пут обезбедио средства за успостављање Националног монитора за дискриминацију и расизам.

Резултати ове иницијалне студије Националног мониторинга дискриминације и расизма показују да је расизам централни друштвени проблем у Немачкој.

„Расистичка знања и идеје су у друштву делимично дубоко укорењен. Оне се огледају у биолошким категоризацијама, културним хијерархијама и у легитимности друштвених неједнакости“- стоји у немачком извештају.

Већина испитаника расизам не види само кроз понашање појединаца, већ као појаву која обликује свакодневни живот и институције друштва, а дефинисан је као антиазијски, антимуслимански и антисловенски расизам. По закључку истраживања, перцепција расизма стога производи понижавајуће или насилне нападе на мањине. Оно што је застрашујуће у овој анализи је то да се процењује висок потенцијал ове проблематике. То су неки од резултата истраживања које је спровела сама Немачка, цео извештај на преко 120 страна је доступан заинтересованој јавности.

Расизам је дакле реалност у демократској Европи и то је нешто што је застрашујуће.

У прилог тој чињеници говори и однос немачких власти према учесницима прославе Дана победе у Берлину и другим немачким градовима, где је забрањена симболика, хапшене су заставе, није било дозвољено да се пева, а учесници манифестације су доживели понижење од стране званичних органа власти. Ако томе додамо чињеницу да у многим европским државама постоји институционална подршка ревизионизму, а чак и глорификација нацизма, схватићемо да је ситуација више него забрињавајућа.

То потврђује и последњи извештај Московског бироа за људска права који наводи све чињенице о нарушавању права руских грађана од априла до почетка маја текуће године.

Због тога је неопходно да се под хитно изнађу начини за санкционисање и сузбијање појава, које доводе до прогона и напада мотивисаних расизмом. Велики проблем, што је такође евидентирано у немачком извештају, представљају и медији који подстичу масовно ове негативне појаве. С обзиром на то да постојеће европске и међународне институције које се баве заштитом људских права не врше своју функцију, неопходно је да се пронађу алтернативни механизми у сарадњи са оним државама које уочавају наведене проблеме.

15. мај 2022. 

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *