Геополитика и политика

Драгана Трифковић: Вучић преко Брисела и договора са Куртијем води Србију у потпуни слом

За ИА REX

Западне силе на челу са САД намеравају да у кратком року ставе течаку на косовско питање и тиме коначно реализују пројекат такозване косовске независности. Француско-немачки план који се Србији нуди, није ништа друго него стилизовани Ишингеров план о косовској независности по моделу две Немачке, који подразумева закључивање споразума између Београда и Приштине, без узајамног међународног признања. Овај план је 2007. године понуђен Србији, у оквиру преговора који су се водили под окриљем „контакт-групе“ ЕУ, САД и Русије / Волфганг Ишингер, Френк Визнер и Александар Боцан Харченко, и који је тадашње руководство Србије, на челу са Војиславом Коштуницом, одбило као неприхватљиво јер подразумева признање косовске независности.

И сам Ишингер је потврдио да се  Француско-немачки план не разликује од оног који је Србији нуђен 2007. године. САД преко Брисела већ годинама покушавају да заобиђу међународно право и важећу Резолуцију 1244 и доведу до краја сопствени пројекат косовске независности. Много тога је већ реализовано на терену, јер је Србија водила убрзану дефанзивну политику након потписивања Бриселског споразума 2013. године и практично противуставно предала све надлежности државе Србије на територији јужне српске покрајине, косовским сепаратистима.

Заједница српских општина која се Србима нуди као утешна „награда“ заправо представља последњи корак у раскидању свих веза између косовских Срба и њихове матичне државе Србије. Ова „заједница“ према споразуму треба да буде форимирана у складу са законима тзв. независног Косова и не би имала веће надлежности од невладине организације која би деловала у оквиру правног система независног Косова. С тим у вези, потписивањем Француско-немачког плана, Србија би се добровољно одрекла више од 15% своје територије, поништавајући тиме сопствену државотворност и кршећи највише правне акте државе Србије, што би био историјски преседан. 

Иако руководство Србије на челу са Александром Вучићем покушава да представи како има подршку јавности око Француско-немачког плана, такве инсинуације су заправо део свеобухватне акције западних сила које се служе манипулацијама. Пре свега, српска јавност нема никакав увид у то о чему Вучић већ годинама преговара са Приштином у Бриселу, јер званичне српске институције нису усвојиле преговарачку платформу о Косову. То значи да председник Србије ваниституционално и мимо сопствених председничких овлашћења (Србија нема председнички систем) води тајне преговоре са косовским сепаратистима на платформи ЕУ.

Преко 85% грађана Србије је против предаје Косова и Метохије, па се из тог разлога користе нејасне формулације како би изгледало да Француско-немачки план није признање Косова као независне државе од стране Србије, а он то несумњиво јесте. Недавно наручено истраживање агенције Фактор плус, која је блиска режиму владајуће Српске напредне странке, говори о томе да власт припрема јавност за прихватање Француско-немачког плана. Веома је упитна веродостојност представљених података у овом истраживању, где се наводи да грађани Србије нису заинтересовани за тему Косова, као и да већина грађана сматра да ће у будућност бити понуђен лошији план од овог који је сада на столу. Заправо већина грађана Србије је свесна тога да је потребно сачекати да се однос снага у свету промени и да се не сме дозволити решавање овог питања без учешћа Русије. Много тога зависи од исхода рата у Украјини. Свака друга намера која води ка убрзаном решавању косовског питања, на штету српских државних и националних интреса, иде у корист потпуног ослобађања Запада од кривице за насилно одвајање српске територије и кршење међународног права. Косовско питање је од кључне важности за будућност Србије, а покушај легитимизације агресије и сепаратизма, увео би Србију, а и читав Балкан у веома неизвесну и опасну ситуацију.

5. март 2023. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *