Геополитика и политика

Эксперты отметили кризис международного гуманитарного права на фоне событий на Украине

Речь идет о докладе о военных преступлениях украинских властей в 2014-2023 годах

МОСКВА, 20 июля. /ТАСС/. Ситуация на Украине показала, что ключевые организации в сфере международного гуманитарного права оказались неспособны принять меры для обеспечения безопасности мирных граждан. К такому выводу пришли авторы экспертного доклада о военных преступлениях властей Украины в 2014-2023 годах, который представили на круглом столе в четверг.

Доклад подготовлен экспертами Международного общественного трибунала по Украине – директором Московского бюро по правам человека Александром Бродом, директором Фонда исследования проблем демократии Максимом Григорьевым и гендиректором Центра геостратегических исследований из Сербии Драганой Трифкович при участии правозащитников и правоведов из Франции, Сербии и США.

„Ситуация на Украине обнажила кризис текущей системы обеспечения международного гуманитарного права, связанный с неспособностью ключевых организаций не только провести комплексный анализ и дать оценку действиям государства, нарушающего установленные нормы, но и принять меры оперативного реагирования, не позволяющие ему продолжить реализацию подобной политики и проведения мероприятий, угрожающих безопасности мирных граждан“, – говорится в докладе (документ есть в распоряжении ТАСС).

Эксперты отмечают, что Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе, структуры ООН и неправительственные организации по защите прав человека на глобальном уровне, аффилированные с западными государствами, „на протяжении многих лет закрывают глаза на преступный и угрожающий характер украинской власти, силовых ведомств и вооруженных сил“.

„Например, Международный комитет Красного Креста ограничивается общими заявлениями и публичными возмущениями на протяжении всего конфликта на Украине. ООН и ОБСЕ также не спешат к реализации каких-либо реальных мер по защите мирного населения Донбасса и призыву Киева к ответственности за совершенные преступления, как не спешили и на протяжении последних восьми лет конфликта“, – говорится в докладе. При этом следствием госпереворота 2014 года на Украине стало распространение радикального национализма и неонацизма, резкий рост насилия и нарушений прав человека, прежде всего в отношении русскоязычного населения.

Трибунал был создан 1 марта 2022 года на конференции в ОП, в него входят представители гражданского общества более чем из 20 стран. Он занимается сбором документов и свидетельств военных преступлений и нарушений прав граждан со стороны властей Украины, готовит книги, доклады, передает материалы в следственные органы.

Источник: tass-ru.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *