Наука и друштво

Александар Ђокић: Планско слуђивање друштва

Пише: Александар Ђокић
 
Када сам прочитао новост да су од незваничног градоначелника Београда, Горана Весића, тражили да нашироко познати псеудоисторичар, Јован Деретић, буде сахрањен у Алеји заслужних грађана, помислио сам да се ради о шачици људи помућеног ума и да их ни СНС-овци неће узети за озбиљно.

Погрешио сам јер сам тој информацији приступио рационално. Још за време мојих гимназијалских дана бандере по центру Земуна биле су облепљене позивима на опскурне трибине овог црног мага историје, а ми, још увек деца, смо се смејали тој појави, јер смо разумели да је то врхунац вињак-национализма, који нико не схвата за озбиљно.

У овом погрешном убеђењу сам остао све док нисам видео фотографију надгробне плоче намењену гробном месту у Алеји заслужних грађана на коме не само да стоји име овог човека који је покушао да од српске историје достојне поштовања направи спрдачину епских размера, већ и његова измишљена титула – академик.

Као политиколог не доживљавам псеудоисторијске теорије као паранауку, већ као модерну политичку идеологију, својствену десничарским елитама нација новијег доба, које покушавају да измаштају средњовековну, па зашто не и античку, историју у циљу поткрепљивања савремених државних пројеката.

Српској нацији таква политичка идеологија није потребна, јер она има документовану славну историју која може да парира великим европским нацијама. Срби имају свеце и владаре, књижевнике и песнике, фрескописце и сликаре, неимаре и архитекте, мученике и јунаке. Српској нацији није потребна новокомпонована историјска штака да се на њу ослони, како би оправдала своју државотворност.

Није тешко одгонетнути разлоге зашто се неко може одати овој политичкој идеологији: нације које нас окружују на званичном нивоу истичу своју параисторију, ред је да им узвратимо; СР Југославија се 90-их нашла у изузетно тешком положају, а уверење да су Срби најстарији уливало је магичну веру у победу против свих; последњих тридесет година немаштина се шири нашим просторима, рупу у новчанику и крчање у стомаку могуће је задовољити вером да сте нико други до потомак најстаријег народа на планети; образовање на факултетима уметничког усмерења, уз неспособност конкретне особе да раздвоји емоционално од рационалног, уметност од науке, привлачи и мањи део културних људи у овај циркус.
 

Овој појави допринели су и уметнички правци који су у своје стваралаштво уткавали и историјске и политичке сентименте – романтизам и симболизам су једни од њих. Руски „Сребрени век“ књижевности препун је занимљивих теолошких, политичких и историјских промишљања, која су милозвучно одзвањала у поезији (поезија се слуша, а не чита, поезија је музика), али су тупаво резонирали у реалности.

Примера ради, женска половина грађанског Петербурга била је заљубљена у изврсног песника Александра Блока, његов песнички гениј је био неспоран, а његови кудрави увојци, претпостаљам, неодољиви. Поред тога он је ишчекивао револуцију, верујући да ће након ње уследити потпуни и мистични преображај света.

Његов магични доживљај револуције није се поклопио са материјалистичким схватањима Лењина. Блок је гладовао, Блок је оболео од туберкулозе, Блок је послао молбу да му дозволе да напусти СССР, Блоку су забранили да оде, Блок је из протеста спалио своје списе, престао да прима лекове и храну, Блок је умро следећег месеца, 1921. године.

Идеје се не могу забранити, оне се не могу искоренити. Људи верују у оно што имају потребу да верују. Што су уверења ирационалнија, она у стварном свету могу донети њиховим адептима више проблема. Немогуће је, ипак, отргнути се од осећаја да идејни отац спрских псеудоисторичара није сахрањен у Алеји заслужних грађана уз дозволу СНС-а зато што се иза тог поступка крију уверења Горана Весића или неког другог.

Трагедија овог поражавајућег геста јесте чист одраз у огледалу идеолошке празнине СНС-а. Они би у исти гроб уз почасти положили и правог професора и лажног академика, преподобног и јеретика, Михаиловића и Броза, књижевника и кафанског певача. Не погађа то што је СНС странка националиста, либерала или социјалиста, него што је странка негативног пространства, идејног бездана, мрклог мрака.

Ова власт с предумишљајем квари сопствени народ да би се домогла његове лојалности. Она га храни свиме од ђаконија до сплачина и тиме обесмишљава све што још није стигло да буде испражњено од смисла. Као да није довољно што се налазимо у слепом цреву сопствене цивилизације, где плутамо у релативности, где реалност није једна, она је стоглава аждаја интерпретације, још и празилук-опортунисти с власти треба да сасвим сведу са ума свој народ.

Разумем ја и пожаре, и смог, и Рио Тинто, али ово је духовно загађење првог реда, ово смо ми, то јесте наша будућност, ово је мућење доживљаја наше самобитности. Власт покушава да дезоријентише све, она прави комеморације са љотићевским корачницама напротив лика Јосипа Броза на великом платну, она изједначава небеса са канализацијом, она је одевена у плашт традиције, али никада не гледа у прошлост. Ако је овај свет лудило, онда је власт у Србији на челу параде апсурда.

P.S. Да ли вас занима зашто народ гута ову таму? Јунг је констатовао да савремени човек пребива у константном стању подвојености на телесно и духовно. Класични човек, наш деда Зарија (мој прадеда) није страдао од ове бољке, он је био целина, за њега су материјални и онострани свет били део једне стварности. Подвојеност савременог човека доводи до дробљења идејних система – он може да верује и у Христа, и у петокраку, и у енергетске босанске пирамиде (то је прегршт микрокосмоса стрпано у једну душу!). СНС је једино прва политичка организација у Србији, која је препознала ово стање и кренула да га експлоатише. На нивоу маркетинга поменутим стањем се окоришћавају деценијама.
 
13. август 2021.

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *