Геополитика и политика

Пропаганда Русије на Балкану је под контролом Запада

Драгана Трифковић за Руску народну линију

Руско-српски односи се често улепшавају како би задовољили потребну форму.

Што се тиче Србије, та форма је неопходна из простог разлога што већина грађана Србије има наклоност ка Русији. Због тога они очекују да се односи са овом пријатељском земљом развијају по свим правцима.

С друге стране, Руској Федерацији у условима санкција, значи то што Србија формално није увела санкције и што је отворена за сарадњу са Русијом, али је основни проблем у томе што резултати те сарадње изостају.

Иако су последњих година учестали сусрети државних функционера две земље и потписани многобројни споразуми, основни проблем је то што они остају слово на папиру.

Суштински нису предузете озбиљне активности да се потписани споразуми реализују.

Рецимо у образовању, Русија додељује стипендије српским студентима, али они најчешће не добију ни информацију о томе, па се у просеку искористи око 10 % ових могућности.

Руски и српски факултети имају уговоре о сарадњи, али опет не долази ни до какве реализације, или до веома мале реализације у оквирима око 10% капацитета.

Србија има потписан Споразум о слободној трговини који такође остаје неискоришћен, углавном због економског усмерења Србије ка ЕУ.

С обзиром на то да имам увид у чињенице да већина иницијатива долази са руске стране и да се руско руководство заиста труди да продуби односе са Србијом, не могу да се критично односим према томе. Постоји проблем слабе активности одређених руских институција који може да буде превазиђен активирањем народне дипломатије. Председник Руске Федерација подржава развој народне дипломатије, што мислим да је изузетно важно.

Основни проблем када говоримо о Србији је тај да се сарадња са Русијом користи пре свега у маркетиншке сврхе, без озбиљних намера.

Жалосно је видети да се Хрватска или Албанија много више труде да остваре сарадњу са Русијом, а Србија која има огромне могућности, као да својевољно бежи од те сарадње.

Разлог томе је што се сарадња са Русијом заправо одвија у оним оквирима које одређује Запад. Западне силе већ деценијама контролишу Балкан и све процесе који се на њему одвијају. То ствара велику препреку између већинског опредељења становништва и владајућих структура. Такав проблем може да буде превазиђен управо народном дипломатијом и стварањем нових облика сарадње по тој линији. Класична дипломатија је уобичајено суздржана и круто формална, што даје широк простор за тумачење. Мислим да је у новонасталим условима Русија спремна да поједностави ствари, баш како је то учинила са Белорусијом. С моје тачке гледишта, Русија није дужна да другима чини економске уступке или да даје политичку подршку ако заузврат друга страна ради на дистанцирању од Русије. Тиме Русија спречава манипулисање друге стране проруским осећањима и не дозвољава да буде коришћена и злоупотребљена.

Ако говоримо о Србији, омладина јесте заинтересована за руске теме, али често нема могућност да буде о њима информисана на правилан начин. Потребно је да Русија буде стално присутна у јавности кроз организовање разних дебата, округлих столова и промоција, управо са омладином.

Ако говоримо о информационим ресурсима, присутан је само Спутник који се ни по чему не разликује од осталих медија под контролом српских власти.

То доводи до тога да се цензуришу чак и изјаве руских званичника, уколико нису подобне за српске власти. Ово се нарочито тиче теме Крима.

Неопходно је да се Русија активније укључи у дешавања на Балкану и да буде отворенија за рад са грађанима преко НВО, као што то чине и западне земље.

5. Април 2020.

 

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *