Геополитика и политика

Решавање КиМ да се врати у руке УН

Интервју Драгане Трифковић Фонету/Данасу

 

Идеално је време да саопштимо да су бриселски споразуми неуспешни и да тражимо повратак решавања питања Косова и Метохије у Уједињене нације, рекла је ФоНету директорка Центра за геостратешке студије Драгана Трифковић.

 

Она сматра да не би требало чекати са решавањем овог озбиљног питања.

Она је, као саговорница у серијалу Косинус, констатовала да су Бриселски споразуми деградирали српске националне и државне интересе, док Приштина није испунила ниједну обавезу. Трифковић је новинару Николи Тодоровићу рекла и да би формирање Заједнице српских општина, с обзиром на закон по којем је предвиђена, представљало грађење независности Косова.

Прилике на међународној сцени су промењене у односу на време када је почело насилно одвајање Косова и Метохије од Србије, уверена је Трифковић и објашњава да замрзнути конфликт „значи да све стављате у некакав статус кво, уместо да се бавите проблемом“.

Она верује да је компромис са Албанцима са Косова могућ, али не са „структурама које је унапред инструисала Америка, јер она жели независно Косово, поготово ако су терористичког, криминогеног порекла“. Сигурно има оних са којима можемо да се договоримо.

То су обични људи којима имају проблем у сваком смислу да живе у систему успостављеном на Косову, тврди Трифковић, убеђена да је могуће наћи такве саговорнике, мада не може да каже да ће се то десити у садашњим условима. Као чланица Радне групе покрета Двери за Косово и Метохију, која је недавно боравила у Москви, она се позвала на пример Русије, где „више нема проблема са Чеченијом, већ је Рамзан Кадиров у многим случајевима већи Рус од многих Руса“.

Трифковић истиче да решавањем косовског проблема не би требало да се бави Европска унија (ЕУ), не само зато што Србија није члан, већ и због тога што сматра да Унија „дефинитивно данас нема међународну важност какву је можда имала у неком тренутку“.

Место за разговор о Косову и Метохији су УН, где би, према њеној оцени, разговори могли релативно брзо да се врате, ако то затражи Србија, односно председник државе.

Трифковић признаје да је решавање косовског проблема дугорочан процес, али је уверена да то иде у прилог Србији, јер се ситуација у свету мења. Према њеном ставу, Србија би требало да се врати на резолуцију Савета безбедности 1244 и Устав Србије, у којем је јасно дефинисан територијални интегритет Србије и да су Косово и Метохија њен саставни део.

Нема одступања од Устава Србије. Албанцима на Косову и Метохији је апсолутно потребно дати аутономију, може да се преговара о степену аутономије, постоје различити модели, чак и неки међународи примери, рекла је Трифковић. За њу је, међутим, неприхватљиво да Србија, као део међународно гарантованог решења, евентуално пристане да Косово добије столицу у УН.

Србија не би требало да прихвати никакав међународни субјективитет Косова и Метохије, поручила је Трифковић, која тврди да „он и не постоји“. Насилно га је, пре свега, створила Америка, оценила је она, противећи се да Косово буде члан и међународних спортских организација.

Трифковић не сматра реалним одржавање међународне конференције о Косову, уз учешће великих сила, које се обично организују после ратова, као део мировног споразума, док је овде прошло већ доста времена од када је он завршен.

На питање да ли би грађани требало да се изјасне о евентуалном решењу за косовски проблем, Трифковић је узвратила да је Уставом јасно дефинисано да је Косово саставни део Србије и да је немогуће расписати противуставни референдум.

Она објашњава да се грађани, на пример, не могу питати да ли се слажу да прихвате свеобухватни мировни договор са Приштином који би де факто значио независност.

Уколико би ова власт сматрала да би требало да се одрекнемо дела своје територије, једини могући пут је улазак у процедуру за промену Устава, али Трифковић тврди да је тако нешто „историјски незамисливо за Србију“. То би, како указује, био јединствен пример у свету да се нека држава у миру одриче дела своје територије. За њу је, каже, Косово и Метохија камен темељац српске историје, државности и културе, „нешто што нам је остављено тестаментом“.

Ако говоримо о Косову и Метохији, никад не размишљам само о људима који сада ту живе и живеће убудуће, већ и о оним Србима који су дали живот да бисмо остварили своју државност и очували Косово и Метохију као српску територију, закључила је Трифковић.

28. Јул 2018.

Данас

 

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *