Одбрана и безбедност

Сербских добровольцев с подачи Запада преследуют на Родине

www.ridus.ru

Разница между добровольцем и наемником в международном праве не прописана. Но интуитивно мы понимаем, что первые берут в руки оружие за идею, а наемники — за деньги.

Сомневаться в том, что из Сербии в Новороссию поехали люди идейные, а не меркантильные, может только человек, не знающий истории взаимоотношения наших народов. Да и вряд ли у властей Донецкой и Луганской народных республик есть средства на оплату наемников.

В начале 90-х в Боснию и в 1999 году в Косово и Метохию из России на помощь сербам в борьбе с «янки» и их союзниками потянулись добровольцы. Сербы этого не забыли и, когда пришло время помочь русским братьям, отправились сначала в Крым, а потом и на Донбасс. О том, что это за люди и почему они едут в Новороссию, «Ридус» неоднократно писал, в том числе, публикуя различные интервью.

Второй Русский добровольческий отряд ("Царские волки") в Боснии.

1

Второй Русский добровольческий отряд („Царские волки“) в Боснии.

У нас в Сербии есть закон, запрещающий сербам воевать в других странах в качестве добровольцев. По этому закону предусмотрено наказание до 10 лет тюрьмы. И сейчас спецслужбы угрожают нашим семьям, что если мы не вернемся, то они посадят их за соучастие в преступлении. Поэтому лучше уж пусть проблемы будут у нас, чем у наших семей,объяснил в одном из интервью 22-летний сербский доброволец Стефан, почему вынужден возвращаться на родину в разгар боевых действий.

Стефан с боевым товарищем на Донбассе

2

Стефан с боевым товарищем на Донбассе

Закон, запрещающий участвовать добровольцем в вооруженных конфликтах по всему миру, в Сербии действительно есть, но появился он не так давно.

К сожалению, сербское правительство под давлением Запада ввело закон, предусматривающий тюремный срок за участие в войнах за границей. За последние десять лет с территории Балкан в Сирию, Ирак, Ливию и другие «горячие точки» с целью наживы уезжало множество экстремистов, в основном албанцев и боснийских мусульман. Но тогда это на Западе никого не волновало. Этот закон был принят именно сейчас, чтобы наши добровольцы не могли уезжать в Новороссию на помощь русскому народу,рассказала «Ридусу» политический советник президента Демократической партии Сербии Драгана Трифкович, которая с делегацией партии находится с визитом в Москве.

Драгана Трифкович

Драгана Трифкович

В свою очередь президент Демократической партии Сербии Санда Рашкович-Ивич в комментарии «Ридусу» указала на еще один нюанс. В настоящее время в спецслужбах Сербии по договору об обмене информацией работают офицеры НАТО. Соответственно, они могут иметь доступ к информации о сербах, отправившихся на Донбасс.

И если сами сербы, в большинстве своем приветствующие действия добровольцев, даже из спецслужб могут и закрыть глаза на те или иные факты нарушения закона о добровольцах, то западные коллеги такой возможности не упустят. И в дальнейшем проблемы у добровольцев могут возникнуть если не в самой Сербии, то в других европейских странах, буде они решат их посетить.

Госпожа Рашкович-Ивич добавила, что в Сербии происходящее на Донбассе считают продолжением Второй мировой войны. Тогда хорваты поддержали Гитлера, сейчас — официальный Киев, а сербы в обоих случаях оказались по другую сторону баррикад. Для сербов этот конфликт имеет глубокие корни, и политические расхождения здесь играют третьестепенную роль.

26 февраля 2015

Григорий Студнев

 
author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *