Геополитика и политика

Срби са КиМ: Неколико векова српске историје у Северној Македонији је бачено под ноге

Саопштење Народног покрета Срба са Косова и Метохије „Отаџбина“

Захваљивање председника Србије Александра Вучића српском патријарху Порфирију због давања аутокефалности Македонској православној цркви открива неке чудне политичке димензије. Овај поступак Српске православне цркве је дубоко штетан по државне и националне интересе државе Србије и по ономе што може да се чује у појединим београдским круговима јесте да је Александар Вучић прави аутор ове идеје. Разлог је овај – да се име њему блиског човека не би нашло на америчкој црној листи он је лобирао код своје цркве да се издејствује аутокефалност Македонској православној цркви. Наравно, то је била жеља америчке администрације.

Давање ауатокефалности Македоноској православној цркви трасира пут да сутра и православна црква у Црној Гори крене у истом правцу. А оно што је још горе јесте да то сепаратистима у Приштини омогућава да албанска православна црква из Тиране изврши експанзију на српске манастире на Косову и Метохији.

Неколико векова српске историје у Северној Македонији на овај начин је бачено под ноге. Држава Србија и СПЦ одрекле су се бројних светиња, цркава и манастира које су вековима градили српске династије и српске велможе. А то су пре свега они који су добро познати, династије Немањића, властеле попут Мрњавчевића, Дејановића, Бранковића, Драгаша и многих других мање познатих.

Српски краљ Милутин Немањић који је изградио 42 српске светиње као што су манастир Бањска, Богородица Љевишка, Грачаница има више својих задужбина у Северној Македонији него у данашњој Србији. За те просторе у Северној Македонији он је увек говорио да је то његова дедовина.

Пре нешто више од век и по српска митрополија у Сремским Карловцима дала је аутокефалност Румунској православној цркви. У преговорима са овом црквом српска митрополија је задржала под својом управом бројне српске цркве и манастире у Румунији нарочито у околини Арада, Темишвара и другим деловима.

На састанку са македонским председником Пендаровским у мансастиру Прохор Пчински председник Србије је у више наврата говорио о братском македонском народу по чему се види да је потекао из комунистичког шиљела јер је свима добро познат начин стварања и црногорске и македонске нације. Очита је чињеница да председник Србије потцењује значај такозване Старе Србије у стварању српске државе и српске нације. Јер одрицањем од историје и духовног наслеђа створеног на овом простору сама дружава Србија се одриче и својих корена. На несрећу Срба српски председник о томе мало зна.

А уопште, много га и не занима, имаујћи у виду да је његово главно гесло у владању свих ових година само пуки опстанак на власти уз згртање огромне количине новца. Њему власт иначе служи да тргујући српским националним и државним интересима да се лично богати. Последњи у низу штетних договора по интересе државе Србије јесте француско–немачки предлог где у тачки два Србија прихвата суверенитет, територијални интегитет и независност своје јужне покрајине са чиме се у Охриду на састанку са сепаратистима Александар Вучић сагласио. О свему овоме историја, а такође и српско правосуђе у времену кад буде сишао са власти одредиће праве димензије националне издаје председника Србије. Његова изјава „да их мало лажем, да их мало варам“ имаће свој епилог на суду јер је Александар Вучић издао српске нацоналне и дражване интересе.

Лијући крокодилске сузе за Србима из некадашње Републике Српске Крајине он покушава да замагли и сакрије издају одрцања од Косова и Метохије. С тога и давање аутокефалности Македонској православној цркви угрожава српске светиње на Косову и Метохији јер се тиме отвара пандорина кутија да останемо без њих.

Како радили тако нам Бог помогао.     

11. август 2023. 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *