Геополитика и политика

Вучић је заслужио споменик у Приштини поред Клинтона, њих двојица су највише учинили за независност Косова

Пише: професор Дејан Мировић

Приштина, 4. децембра 2020. ИА Регнум – Пренос система за дистрибуцију електричне енергије на северу Косова и Метохије у руке сепаратиста једна је од последица потписивања Бриселског споразума 2013. године, као и додатног споразума о енергетици у септембру исте године.

Ово је за информативну агенцију Регнум рекао Дејан Мировић, професор међународног права на Правном факултету Универзитета у Косовској Митровици. Подсетимо да према порталу Коссев од 3. децембра, средином месеца, контролу над снабдевањем севера Косова и Метохије, насељеног углавном Србима, преузима компанија КОСТТ, коју контролишу сепаратистичке власти у Приштини.

Од средине децембра, КОСТТ ће почети да ради независно од српског оператера, Електричне мреже Србије, пише косовски портал на српском језику. Ово је једна од фаза трансформације косовске дистрибутивне мреже електричне енергије, како би се интегрисала са албанским оператором ОСТ, подсећа портал.

Мировић је приметио да се у додатном споразуму из септембра 2013. године Србија обавезала да ће помоћи косовском оператеру КОСТТ да постане члан европских дистрибутера електричне енергије (ЕНТСО).
„Потписивањем Бриселског споразума и Допунског енергетског споразума 2013. године, председник Србије Александар Вучић предао је електроенергетски систем у целом јужном српском региону у руке албанских сепаратиста. Потписавши Вашингтонски споразум 2020. године, предао је Американцима језеро Газиводе, где се налази истоимена хидроелектрана, а које се, иначе, делимично налази у централној Србији, у општини Тутин. То му је донело споменик који би албански сепаратисти требало да му подигну у Приштини поред споменика Билу Клинтону. Не знам никога, који би за независност такозваног Косова учинио више од ове двојице“, рекао је Мировић.

Према речима овог стручњака, Срби који живе на северу Косова и Метохије, плаћајући рачуне за струју, од сада ће финансирати квази државу Косово. Поред тога, целокупна инфраструктура, у чију је изградњу Србија улагала средства током бивше Југославије, сада ће бити пребачена на сепаратисте.

„Наши очеви су узимали кредите за изградњу инфраструктуре Косова и Метохије. Изграђена је, на пример, хидроелектрана Газиводе. Још увек враћамо ове кредите, иако је такозвано Косово већ члан Светске банке и Међународног монетарног фонда. Вучић је одлучио да потпише оно што је бивши премијер Војислав Коштуница одбио да потпише 2007. године – Ахтисаријев план.

Када је састављен Ахтисаријев план, нико више није бомбардовао Србију, а Русија је гласала против овог документа у Савету безбедности УН. То само сугерише да разлоге због којих је Вучић пристао на такву издају не треба тражити у спољнополитичким околностима. Њих треба тражити у злочиначком окружењу господина Вучића, у жељи да се по сваку цену обогате и остану на власти“, закључио је Дејан Мировић.

РЕГНУМ

 

author-avatar

About Центар за геостратешке студије

ЦЕНТАР ЗА ГЕОСТРАТЕШКЕ СТУДИЈЕ је невладино и непрофитно удружење, основано у Београду на оснивачкој скупштини одржаној дана 28.02.2014., у складу са одредбама чл.11. и 12. Закона о удружењима (»Службени лист РС«, бр.51/09). на неодређено време, ради остваривања циљева у области научног истраживање геостратешких односа и израде стратешких докумената, анализа и истраживања. Удружење развија и подржава пројекте и активности које су усмерене ка државним и националним интересима Србије, има својство правног лица и уписано је у регистар у складу са Законом. Мисија Центра за геостратешке студије гласи: „Градимо будућност, јер Србија то заслужује: Вредности које заступамо утврђене су кроз нашу историју, културу и традицију. Ми се држимо тога да без прошлости нема ни будућности. Из тог разлога да бисмо градили будућност морамо да знамо нашу прошлост и да негујемо нашу традицију. Праве вредности су увек утемељене, а будућност се без тог темеља не може градити у добром смеру. У времену преломних геополитичких промена, од кључне важности је да направимо мудар избор и донесемо правилне одлуке. По страни треба оставити све наметнуте и искривљене идеје и вештачке нагоне. Чврсто верујемо у то да Србија има довољно квалитета и потенцијала да без обзира на претње и ограничења, сама определи своју будућност. Ми смо посвећени српском становишту и праву да сами одлучујемо о својој будућности, при том имајући у виду чињеницу да је историјски гледано било много изазова, претњи и опасности које смо савладали “. Визија: Центар за геостратешке студије тежи томе да постане једна од водећих светских организација у домену геополитике. Такође, жели да се позиционира као домаћи бренд. Настојаћемо да заинтересујемо јавност у Србији за међународне теме и окупимо све оне који су заинтересовани за заштиту државних и националних интереса, јачање суверенитета, очување териотријалног интегритета, очување традиционалних вредности, јачање институција и владавине права. Деловаћемо у правцу проналажења истомишљеника, како у домаћој тако и у светској јавности. Усресредићемо се на регионалну сарадњу и повезивање сродних НВО организација, како на регионалном тако и на међународном нивоу. Покренућемо пројекте на међународном нивоу за подршку репозиционирања Србије и очувања територијалног интегритета. У сарадњи са медијским кућама реализоваћемо пројекте који су усресређени на ове циљеве. Организоваћемо едукацију заинтересоване јавности кроз конференције, округле столове и семинаре. Настојаћемо да пронађемо модел за развој организације који би омогућио и финасирање активности Центра. Изградимо будућност заједно: Уколико сте заинтересовани да сарађујете са нама, или да помогнете рад Центра за геостратешке студије, молимо вас да нас контактирате путем електронске поште: center@geostrategy.rs